światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Madera Portugalia

Kiedy i dlaczego odwiedzić Maderę?

Madera, piękna wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, oferuje zarówno miłośnikom słońca, jak i miłośnikom przyrody wiele możliwości udanego wypoczynku. Madera jest najbardziej znana, jako „wyspa wiecznej wiosny”. Egzotyczna roślinność, plantacje cytrusów, bananów, winnice, wodospady, strome klify, wpadające wprost do morza, niewątpliwie pozostawią na Tobie niesamowite wrażenie.

1. Przyjemny klimat
Na wyspie panuje łagodny klimat subtropikalny. Temperatura zimą rzadko spada poniżej 18 stopni, a latem nie przekracza 30 stopni. Krótko mówiąc, Madera nadaje się na każdą porę roku.
Jeśli chcesz zobaczyć bujną roślinność, jedź na wyspę od kwietnia do czerwca. Wyspa jest wtedy najpiękniejsza.
Jeśli nastawiasz się na piesze wędrówki, wybierz się od czerwca do września. W pozostałych miesiącach roku, deszcz i mgła, mogą sprawić, że szlaki turystyczne będą śliskie i niedostępne.

2.Tanio i blisko domu
Szukasz spokoju, pięknej natury, kultury i słońca, Madera może być idealnym miejscem na Twój kolejny wypad. Najlepszym środkiem, by dostać się na wyspę jest samolot. W ciągu kilku godzin będziesz już na miejscu.
Portugalia ogólnie nie jest droga. Również na Maderze można tanio i dobrze zjeść. Unikaj miejsc turystycznych! W małych, lokalnych barach można zjeść obiad już za 10 euro. Złota zasada, im dalej od Funchal, tym taniej!

3. Raj dla piechurów
Szczególnie entuzjaści pieszych wycieczek będą się świetnie bawić na Maderze. Wulkaniczne pochodzenie wyspy, rozległe lasy eukaliptusowe i laurowe, zapraszają na długie spacery. Wyspa jest jednak najbardziej znana z kilometrów kanałów irygacyjnych (tzw. lewady), dzięki którym nawet najgłębsze wąwozy są dostępne dla doświadczonych turystów.

4. Dziewicza przyroda
Natura na wyspie niemalże na każdym kroku zaskakuje pięknymi widokami. Wysokie szczyty zapewniają wspaniale widoki nie tylko na górskie panoramy, ale i wybrzeże. Wąwozy i rozlegle doliny przeplatane wodospadami, urzekają swym wyglądem. Magnolie, orchidee, hortensje i azalie kwitną tu niemal przez cały rok, co powoduje, że czujesz się jak w raju.

5. Kuchnia
Madera ma również wiele do zaoferowania dla smakoszy. Kuchnia nie jest specjalnie genialna, bo większość przepisów jest dość prosta, ale bardzo smaczna. Regionalne specjalności, których warto spróbować to espada, czyli czarny miecznik, często podawany ze smażonym bananem. To specjalna kombinacja smakowa!
Jeśli bardziej preferujesz mięso, spróbuj espetady, szaszłyka z mięsa. To jedna z najpopularniejszych potraw Madery, często wykonana z wołowiny, ale także z polędwiczki wieprzowej czy kurczaka. Świeży liść laurowy, przyczynia się do specjalnego smaku. Często, nawet patyk, na który nadziewa się mięso pochodzi z drzewka laurowego.
Jako dostawkę warto spróbować bolo do caco, rodzaj płaskiego pieczywa czosnkowego.
Na kartach menu nie brakuje też świeżych ryb, słodkich puddingów i ciast.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *