światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Grecja Kefalonia

Kefalonia-Mini przewodnik półwyspu Paliki

Kefalonia to przede wszystkim dostęp do cudownych krajobrazów, pięknej lazurowej wody i fantastycznych plaż.
Jeśli miałabym wskazać tę część wyspy, która zdecydowanie przypadła mi do gustu, byłby to półwysep Paliki, położony w zachodniej części wyspy.
Dlaczego? To miejsce tradycyjnych wiosek, greckiego uroku i najpiękniejszej dziewiczej przyrody.Jak dojechać?
Najszybciej dopłyniesz promem ze stolicy Argostoli do Lixouri, największego miasta w tym regionie. Rejs trwa około 25 minut. Cena przejazdu w jedną stronę to wydatek kilku euro dla dwóch osób i auta. Pojedynczy przejazd dla jednej osoby to niewiele powyżej 1 euro (dane z 2021 roku). Latem prom kursuje co godzina.
Jeśli masz więcej czasu, polecam wąską drogę lądową, biegnącą z Argostoli wzdłuż zatoki Livadi.
Co zobaczysz?
W przeciwieństwie do reszty Kefalonii, serce Paliki jest dość płaskie z łagodnie pofałdowanymi wzgórzami. To rolnicza część półwyspu, gdzie żyzna gliniasta gleba wpływa na wysoką wydajność plonów. Półwysep Paliki nosi przydomek spichlerza Kefalonii. W tej części znajdziesz tradycyjne greckie wioski.
Na północy znajdziesz wiele kameralnych zatok i ustronnych plaż.
Całe zachodnie wybrzeże Paliki jest bardzo strome z wysokimi skałami, niektóre plaże są niedostępne dla samochodów. Tu na uwagę zasługuje XVII-wieczny klasztor Kipoureon, wznoszący się na 90 metrowym klifie.
Na północ od Livadi znajdziesz bagienne tereny, które są domem wielu gatunków ptaków wędrownych.
Południe jest zdecydowanie najbardziej turystyczną częścią półwyspu ze względu na wiele możliwości noclegowych. Tu przeważają gliniaste klify i wiele piaszczystych plaż, z których niektóre mają kolor czerwony.Które plaże warto odwiedzić?
Kefalonia słynie z pięknych plaż, często otoczonych wysokimi klifami.
Na półwyspie Paliki znajdziesz różnorodne plaże, od żwirowych na północy, po czerwone na południu. Plaże bez udogodnień, czasem trudno dostępne, po plaże płaskie i piaszczyste. Warto za każdym razem odwiedzić inną.
Godne uwagi plaże to Petani, Agia Eeleni, Fteri, Vouti, Lagadakia, Megas Lakos, Lepeda, Platia Ammos, Vatsa, Xi i jej sąsiednie oraz Atheras Beach.

Przyjeżdżając z Kardakaty, skręć w prawo w kierunku Petani Beach, jednej z piękniejszych plaż na wyspie. Już zjeżdżając do plaży mamy piękny widok na zatokę z góry. Morze przybiera tu różne odcienie błękitu, co daje ładny kontrast z okazałymi skałami, wznoszącymi się wysoko nad wodę. Na plaży można wypożyczyć leżaki i parasole, jest też mały bar.
Niedaleko znajdziesz zupełnie dziewiczą plażę, bez żadnych udogodnień. Agia Eleni to kameralna zatoczka położona w pobliżu wioski Damoulianata. Plaża składa się z drobnych, białych kamyczków, które pięknie kontrastują z turkusem wody.Kilka kilometrów za wioską Atheras, znajduje się piaszczysta plaża Porto Atheras. Ta plaża znajduje się w pięknej małej zatoce i jest idealna dla rodzin z małymi dziećmi.
Nieco dalej na wschód leży Fteri Beach. To trudno dostępne wybrzeże skrywa w sobie gamę kameralnych zatok i ustronnych plaż, położonych wśród dramatycznych białych klifów. Do Fteri Beach dopłyniesz taksówką wodną z Agia Kiriaki.
Na południu Paliki znajduje się szereg plaż, z których Megas Lakkos i Xi są chyba najbardziej znane z tego, że są pokryte czerwonym piaskiem i otoczone gliniastymi klifami. Tutejszej glince przypisuje się właściwości lecznicze i odmładzające. Częstym widokiem są wysmarowani turyści. Xi to uwielbiana plaża przez rodziny z dziećmi, morze jest tu na sporej odległości dość płytkie.
Lagadakia Beach to przytulna zatoka otoczona pięknym krajobrazem i malowniczymi skałami. Na żwirowej plaży, z wyjątkiem prysznica i toalety, nie ma żadnych udogodnień.Gdzie zjeść?
Paliki ma duży wybór restauracji i lokalnych barów. Wiele z nich znajduje się w otoczeniu plaży i morza.
Które polecam?
Captain Nicolas przy Vatsa Beach
Piękny widok z tarasu na ujście rzeki i morza. Polecam grillowane krewetki czy kałamarnicę.
Vatsa Taverne położona jest na samej plaży Vatsa, idealna na lunch.
Erasmias , bar przy plaży Petani, serwuje przede wszystkim grillowane ryby i owoce morza.
Fishermans Hut
w porcie Agia Kyriaki, lokalny bar rybny. Najlepsza ryba, jaką jedliśmy na wyspie.
Ladokolla w Damoulianata serwuje tradycjonalne greckie potrawy.

Większość restauracji serwuje porcje dużego rozmiaru. Dwoje osób zdecydowanie może podzielić się porcją frytek czy sałatką.
Warto spróbować przysmaków Kefalonii jak: faszerowanych liści winorośli, smażoną fetę czy bruszettę z pomidorami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *