światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Grecja Kefalonia

Kefalonia – Jak spędzić czas na wyspie?

Wyglądająca ładnie na zdjęciach Kefalonia, okazała się strzałem w dziesiątkę na tegoroczny czerwcowy urlop.
Słońce, błękit wód, białe plaże. Porośnięte zielenią góry. Fenomenalne widoki z klifów. Wąskie drogi prowadzące do sennych wiosek. Kolorowe domki, tworzące malownicze miasteczka. Najświeższe ryby w przytulnych tawernach oraz zawsze uśmiechnięci mieszkańcy… Ta właśnie mieszanka spowodowała, że Kefalonia skradła moje serce.
Moje Top 10
1.Przejdź szlakiem wędrownym
Kefalonia charakteryzuje się górzystym krajobrazem. Tutejsze zbocza porośnięte są czarną sosną, cyprysami, gajami oliwnymi a doliny winnicami. Na wyspie znajdziesz sieć szlaków turystycznych, które pozwalają na odkrywanie wyspy i jej przyrody.
Jednym z najbardziej znanych szlaków turystycznych Kefalonii jest „Szlak 7 młynów wodnych”. Trasa prowadzi przez krajobraz usiany ruinami młynów, które nie wytrzymały trzęsienia ziemi z 1953 roku.
Warto również zajrzeć do rezerwatu Mt. Ainos, gdzie rosną rzadko spotykane gatunki drzew i roślin. Nawet, jeśli nie masz w planie skorzystać z tutejszych szlaków wędrownych, warto podjechać do parku samochodem. Już sama droga oferuje wiele cudownych widoków. Góra Ainos o wysokości 1628 m jest najwyższym punktem jońskiego archipelagu. Z góry rozciąga się panoramiczny widok na Kefalonię a przy pięknej pogodzie można nawet dostrzec Zakynthos.
2.Poszukaj żółwi
Żółw Caretta Caretta jest częstym gościem wód otaczających wyspę. Dorosły żółw osiąga około 1 metra. Najlepszym miejscem na zobaczenie żółwia morskiego jest poranek (około 8-9) w porcie w Argostoli.
Żółwie podpływają pod promenadę, przy której cumują kutry rybackie, powracające z nocnych połowów. Żółwie chętnie zjadają ryby i odpadki, które rybacy wyrzucają do wody.
Jeśli masz więcej czasu, przejdź kamiennym mostem Drapano, tam również masz dużą szansę na spotkanie z żółwiami.
3.Obejrzyj naturalne zjawisko
Niedaleko latarni morskiej w Lassi, w pięknych okolicznościach przyrody leży Katavothres. To jedno z największych zjawisk geologicznych wyspy. Tu woda morska wpływa do podziemnych otworów, pozostawiając na powierzchni tzw. szczeliny (sinkholes).
Fenomenem jest to, że system tuneli pod ziemią przecina sporą część wyspy. Tutejsza woda wypływa po kilkunastu dniach w oddalonych o 15 km podziemiach groty Melissani.
4.Zejdź do podziemi
W pobliżu turystycznego miasteczka Skala w podziemnej grocie znajdziesz jeden z tutejszych cudów natury.
Jeziorko Melissani pod wpływem słońca przybiera fantastyczny niebieski kolor. Szczególnie w południe, kiedy promienie prostopadle wpadają do środka przez górny otwór jaskini.
Po jeziorku można przepłynąć się łodzią wiosłową. I choć sam spływ trwa około 10 minut, na pewno warto.
Niedaleko Melissani warto też zajrzeć do jaskini Dogarati. W wypełnionej stalaktytami i stalagmitami jaskini, po dziś dzień odbywają się muzyczne koncerty.
5.Odwiedź kolorowe miasteczka
W 1953 roku potężne trzęsienie ziemi zniszczyło znaczną część południowej Kefalonii.
Dzięki północnemu położeniu, zarówno Assos jak i Fiskardo zachowały swój oryginalny obraz pastelowych domków, zbudowanych w typowym jońskim stylu.
Moim zdecydowanym faworytem jest Assos, położone na wąskim pasie lądu, wciśniętym pomiędzy dwiema błękitnymi zatokami. Otoczone zielonymi wzgórzami, wygląda niczym obraz.
Centrum jest wolne od ruchu samochodowego. Spacer wąskimi uliczkami, wzdłuż kolorowych domków, przytulnych kawiarniach i tawernach jest samą przyjemnością. Tuż przy promenadzie znajduje się mała plaża żwirowa, gdzie można sobie popływać. Na sąsiednim wzgórzu znajduje się wenecki zamek z XVI wieku. To jeden z piękniejszych punktów widokowych na wyspie.
Jeśli zdecydujesz się na wizytę w miasteczku, przyjedź wcześnie. Parking ma miejsce tylko na kilkanaście samochodów.
Położone dalej na północ Fiskardo również zasługuje na odwiedziny. Ta oryginalna wioska rybacka jest jednak częściej odwiedzana aniżeli Assos. Tutejszy port jest miejscem postojowym dla dużych jachtów. W sezonie jest tu dość tłoczno.
Warto przespacerować się wąskimi uliczkami, zwracając uwagę na oryginalną zabudowę eleganckich rezydencji i bizantyjskich kościołów. Przysiąść w jednej z przytulnych kafejek i ponieść się smakom greckiej kuchni.
Niedaleko centrum jest mała żwirowa plaża z pięknym kolorem wody oraz ruiny starożytnego cmentarza.
Przed wjazdem do miasta jest spory parking.
6.Zrób sobie maseczkę z glinki
Wybrzeże wyspy usiane jest niezliczoną ilością plaż.
Na szczególną uwagę zasługuje szereg czerwonych plaż na południowym krańcu półwyspu Paliki. Najbardziej znana z nich to Xi Beach, otoczona białoszarymi wapiennymi klifami.
Czerwony piach skrywa w sobie cenne minerały, które korzystnie wpływają na naszą skórę. Na plaży nie brakuje ochotników robiących sobie odświeżającą maseczkę.
7.Przejedź trasą panoramiczną
Dzięki uroczym wioskom, idyllicznym zatoczkom i lasom mocno pachnącym sosnowym igliwiem, Kefalonia zaliczana jest do najbardziej malowniczych greckich wysp. Panoramicznych tras tu nie brakuje.
Poniżej kilka tras, które są godne polecenia:
♦ Wschód wyspy: Sami-Agia Effimia
To piękna nadmorska trasa charakteryzująca się skalistym wybrzeżem z wieloma ukrytymi maleńkimi plażami i zatokami z bardzo czystą turkusową wodą.
♦ Południe wyspy: Skala-Poros
Kręta droga, z której nie brakuje widoków na długie złocisto piaszczyste plaże w pięknym zielonym otoczeniu.
♦ Północ wyspy: Fiskardo-Myrtos Beach
Ze względu na cudowne widoki to zdecydowanie najpiękniejsza trasa widokowa na wyspie. Już sam przejazd surowym wybrzeżem pozwala na zobaczenie najważniejszych atrakcji wyspy jak Assos czy Myrtos Beach. Perłowo biała plaża u podnóża stromego klifu, zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Grecji a głęboki błękit morza dopełnia rajską scenerię.
Jeśli mamy więcej czasu na pewno warto odbić do wnętrza wyspy. W okolicach wiosek Macoulata-Tzamarelata-Matsoucata niespodzianek nie brakuje. Tutaj prawie każda boczna droga prowadzi do ukrytych perełek jak kameralna plaża czy miejscowa tawerna z przepysznym tradycyjnym jedzeniem.
♦ Zachód wyspy: półwysep Paliki
Najbardziej dziewicze miejsce Kefalonii, na które poświecę osobny artykuł.
8.Wynajmij motorówkę
Kefalonia to wyspa, gdzie nie można się nudzić.
Jest kilka miejsc na wyspie trudno dostępnych drogą lądową. Wynajmij motorówkę, by odkryć piękne plaże w okolicach Fiskardo oraz północnej części półwyspu Paliki, do których nie można dostać się w inny sposób aniżeli łodzią.
Również okolice Agia Effimia świetnie nadają się do samodzielnej penetracji, morze jest tu bardzo spokojne.
Wynajęcie motorówki na pół dnia to koszt 50 euro, cały dzień 90 euro. Dodatkowo dopłaca się za wykorzystaną benzynę, ale to nie są zbyt wysokie wydatki. Przy wynajmie motorówki nie potrzebujesz licencji.
9.Zobacz, jak słońce zanurza się w morzu
Idealnym miejscem do oglądania zachodu słońca jest północne wybrzeże półwyspu Paliki: Petani Beach lub Myrtos Beach, gdzie słońce pięknie odbija się w turkusowym morzu.
Dla mieszkańców stolicy ważnym miejscem jest latarnia morska pomiędzy Lassi a Agrostoli.
10.Zajrzyj na sąsiednie wyspy
Wszystkie greckie wyspy są piękne i warte odwiedzenia.
Kefalonia leży w centralnym punkcie jońskiego archipelagu, co ułatwia przedostanie się promem na sąsiednie wyspy. Dlaczego podczas wizyty odwiedzić tylko jedną z nich?
Popularne trasy promem z Kefalonii to:
Sami-Ithaka, wyspa Odyseusza
Pesada-Zakynthos
Fiskardo-Lefkas

Kefalonia ma wiele do zaoferowania. Wyspa świetnie nadaje się na aktywną podróż lub relaksujące wakacje na plaży. Wyspa nie jest tak popularna wśród turystów jak Kreta czy Santorini, zdecydowanie mniej odwiedzana aniżeli Corfu. Kefalonia jest wciąż dziewicza, surowa i jeszcze nieodkryta i miejmy nadzieję, że jeszcze na długo taka pozostanie.

2 KOMENTARZE

  1. Powinnaś dostać medal za to jak pokazujesz tę piękną wyspę. Kolorowe wioski na zboczach cudowne są, nie widziałam ich. Rejs w jaskiniach to niezapomniane przeżycie. Nasz Grek dodatkowo śpiewał o sole mio … I nawet wtedy , a był to lipiec wyspa była relatywnie nieokupowana przez turystów. Plaże zachwycają. Czekam na kolejną odsłonę, pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *