światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Japonia

Kanazawa- Atrakcje i ciekawe miejsca w „Little Kioto”

Każde japońskie miasto jest wyjątkowe. Kanazawa, pół milionowe miasto, leżące na zachodnim wybrzeżu Japonii, wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Choć Kanazawa jest tętniącym życiem miastem z wieloma drapaczami chmur, ma bardzo przyjazny charakter.
Nie bez powodu miasto nosi przydomek „little Kioto”. Można tu znaleźć mnóstwo dziedzictwa kulturowego, podobnie jak w Kioto, lecz na mniejszą skalę. W centrum miasta, w odległości spaceru od siebie, znajdziesz tradycyjne japońskie atrakcje jak świątynie, ogrody zen i gejsze.
Kanazawa to idealne miejsce, by cieszyć się pięknem Japonii w spokoju i bez rzeszy turystów.

Co polecam w Kanazawa?
1.Ogrody Kenroku-en
Kenroku znany jest wśród Japończyków, jako jeden z najpiękniejszych ogrodów w kraju. Budowa ogrodu rozpoczęła się na początku XVII wieku i trwała do połowy XIX wieku. Starannie posadzone drzewa, pięknie przycięte krzewy, pomysłowo rozplanowane stawy, sprawiają, że krajobraz ogrodu zachwyca o każdej porze roku. Wszystko, co widzisz, jest wykonane z japońską precyzją i utrzymane z wielką starannością.  Ogród wydaje się być zwartym parkiem, ale jeśli chcesz wszystkiemu dokładnie się przyjrzeć, możesz tu łatwo spędzić nawet kilka godzin. Warto też zajrzeć do tradycyjnej herbaciarni.


2.21st Century Museum of Contemporary Art
Z tradycyjnych ogrodów Kenroku polecam przejść do Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie można obejrzeć stałą kolekcję jak i zmieniające się wystawy międzynarodowych artystów. Jednym z najbardziej znanych dzieł jest „The Swimming Pool” Leandro Erlicha. Miłośnicy muzeów mogą z łatwością spędzić tutaj kilka godzin.

♦ Warto też zajrzeć do tutejszego baru, jest bardzo przyjemnie i smacznie!

3.Zamek Kanazawa
Tradycyjna architektura zamku robi nie tylko wrażenie na zewnątrz. Jego wnętrze jest równie imponujące. Szkielet zamku w całości wykonany jest z drewna. Pomimo poważnych pożarów i dewastacji, zamek zawsze był odnawiany. Brama wjazdowa do kompleksu jest oryginalna i pochodzi z 1788 roku. Wokół zamku znajduje się pięknie zaprojektowany ogród, w którym nie brakuje gospodarczych budynków.


4.Higashi Chaya District
Na północ od rzeki Asano znajduje się słynna dzielnica Higashi Chaya, gdzie po dziś dzień zachowała się tradycja Japonii. Tu znajdziesz stare, zabytkowe herbaciarnie, nieco podobne do tych w dzielnicy gejszy-Gion, w Kioto. Nie brakuje też tradycyjnych restauracji, w których słynne gejsze wykonują swoje sztuki śpiewu i tańca. Warto tu przyjść wieczorem, prawdopodobieństwo spotkania gejszy jest spore.
Najwięcej odwiedzających skupia się na jej centralnej części, ale warto zagubić się w bocznych uliczkach, gdzie łatwo można znaleźć spokojniejsze miejsca. Warto zajrzeć do tutejszych sklepów, gdzie można kupić wyroby rzemieślnicze. Miejsce jest naprawdę klimatyczne a co najważniejsze mniej zatłoczone aniżeli, Gion.


5.Domy samurajów w Nagamachi
Jedną z najpiękniejszych części miasta jest dzielnica Nagamachi, która była kiedyś domeną samurajów. Ulice i zaułki wyglądają bardzo autentycznie a spacer po brukowanych uliczkach pozwala poczuć się jak na planie filmowym. Głównymi atrakcjami Nagamachi są dom samurajów Nomura-ke, muzeum Shinise Kinenkan i dom Kaga Hanshi z pięknym ogrodem krajobrazowym.


6.Sztuka złocenia
Kanazawa znana jest od wieków z produkcji wysokiej jakości złota płatkowego. Aż 99% złota płatkowego na skalę Japonii, pochodzi z Kanazawy.  W mieście można nie tylko wziąć udział w pokazach tego wyjątkowego rzemiosła, ale także kupić wiele przedmiotów, kosmetyków a nawet żywność dekorowaną cienkimi płatkami złota. Polecam wypić filiżankę kawy z płatkami złota lub zjeść „złotego” loda. Złote płatki są całkowicie jadalne.

7.Targ Omicho
Grubo ponad sto małych straganów tworzy jeden z największych targów regionu. Na zadaszonym ryneczku można kupić prawie wszystko, ale największą uwagę skupiają stragany zawalone świeżymi rybami. Targ jest idealnym miejscem do zakupu świeżych ryb, ale nie tylko. Miłośnicy ryb i ulicznych potraw będą tutaj zachwyceni!

Co jeszcze warto wiedzieć?
♦ Chcesz uzyskać więcej informacji o mieście, zapytaj w punkcie informacyjnym na dworcu kolejowym, tutejsi pracownicy dobrze mówią po angielsku.
♦ W dzielnicy Teramachi znajdziesz dziesiątki świątyń, ale jeśli planujesz podróż do Kioto, z powodzeniem możesz je pominąć.
♦ Zwiedzając centrum miasta na piechotę, łatwo jest zagubić się w wąskich uliczkach i zaułkach, gdzie czas wciąż stoi w miejscu
♦ Jeśli masz więcej czasu, warto rozważyć wycieczkę na półwysep Noto.

Oprócz tradycyjnych japońskich atrakcji, Kanazawa ma również nowoczesne centrum miasta z centrami handlowymi, kawiarniami i nowoczesnymi restauracjami, na każdym rogu ulicy. Kanazawa ma wszystko to, co jest charakterystyczne dla dużego miasta.

 

2 KOMENTARZE

  1. Super. Wybieramy się tam z żoną na jesień na czerwienienie klonów w listopadzie. Znamy już troszkę Kioto i Osakę więc wiemy że będzie pysznie . Super wskazówki .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *