światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Kanada

Park Narodowy Jasper-Atrakcje, których nie możesz pominąć!

Park Narodowy Jasper, choć jest znacznie większy aniżeli jego bardziej znany „brat” Banff, jest o wiele mniej zatłoczony. Po dziś dzień, zachował swój dziewiczy charakter.
Tutejszy krajobraz dominują krystalicznie czyste jeziora, wodospady, głębokie wąwozy, góry i dzikie zielone lasy, gdzie przy odrobinie szczęścia spotkasz niedźwiedzie, jelenie wapiti i łosie.

Co warto zobaczyć?
Nasze zwiedzanie zaczęliśmy na północy parku i właśnie w tej kolejności opisuję napotkane atrakcje. W przypadku wjazdu do Parku Jasper od południa, listę należy odwrócić.
Miette Hot Springs
Góry Skaliste to nie tylko miejsce na aktywny wypoczynek. Tu również możesz odpocząć w gorących naturalnych źródłach. Miette Hot Spings to ośrodek z odkrytymi basenami, położony pośród skalistych gór, w cudownej okolicy.
Odpoczywając w basenach jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz dzikie zwierzęta. Okoliczne skały są domem dla kanadyjskich muflonów.
Nie chcesz narażać się na dodatkowy koszt, weź swój własny ręcznik.
Lake Malinge i Medicine Lake
Jednym z piękniejszych jezior górskich w parku Jasper jest Lake Malinge. Jego główną atrakcją jest Spirit Island, mała wysepka na środku jeziora, do której można dopłynąć łodzią lub kajakiem. Bajkowy górski krajobraz świetnie nadaje się do uprawiania turystyki pieszej.
By dostać się do Lake Malinge musisz przejechać Malinge Lake Road. Przejazd zajmie Ci około godziny. Nawet, kiedy nie planujesz aktywnego wypoczynku, warto tu pojechać. Sam droga jest fenomenalna. Po drodze mijasz Medicine Lake i cudowne widoki na dziewiczą naturę zachodniej Kanady.
Jadąc drogą w kierunku jeziora Malinge, miej oczy szeroko otwarte, prawdopodobieństwo spotkania dzikiego zwierza jest spora!


Canyon Malinge
Na północ od Jasper znajdziesz wąwóz Malinge, gdzie rzeka stworzyła wyjątkowy kawałek natury. Specjalna ścieżka prowadzi do miejsc widokowych, skąd można podziwiać najgłębsze części kanionu. Wapienne ściany wąwozu, w niektórych miejscach mają ponad pięćdziesiąt metrów głębokości!
Mount Edith Cavell
Higway 93 to malownicza droga, która prowadzi do Mount Edith Cavell, najwyższą górę w parku Jasper. Z parkingu możesz przejść szlakiem do Cavell Meadows. To popularna trasa wśród turystów, ze względu na wspaniałe widoki na Angel Glacier. Dolina jest wielka i ma w sobie coś magicznego.
♦ Droga przejezdna jest tylko w sezonie, zazwyczaj od połowy czerwca do połowy września. Sprawdź przed wyjazdem.
Jasper Village
Przytulne, malownicze miasteczko Jasper, położone jest w samym środku parku narodowego Jasper, największego parku w kanadyjskich Górach Skalistych. Ze względu na status rezerwatu przyrody, miasteczka nie można rozbudowywać. To dobra wiadomość, bo to co piękne, pozostanie piękne.
Jeśli planujesz się tu zatrzymać, nocleg warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Tutejsze hotele są dość drogie a okoliczne kempingi często pełne.
Kolejką linową „Jasper Sky Tram” warto wjechać na Whistlers Mountain, na wysokość ponad 2700 metrów. Przy ładnej pogodzie, z góry rozpościera się panorama na tutejszą okolicę.

Pyramid Lake, Patricia Lake
Kilka kilometrów od Jasper, w samym środku dziczy, leżą dwa jeziora: Lake Patricia i Lake Pyramid.
Jeziora zachwycają nie tylko kolorem wody, ale i otaczającymi je pasmem gór Pyramid, które często przeglądają się w pozbawionej „zmarszczek” niebiesko-zielonej wodzie obu jezior.
Okolica zaprasza na piesze wędrówki lub spływ kajakiem, który możliwy jest na jeziorze Pyramid. Wypożyczenie sprzętu, odbywa się na miejscu.
Po przeciwnej stronie głównej drogi, na uwagę zasługują też inne jeziora: Lake Annette, Lake Edith i Lake Beauvert.

Athabasca Falls
To jeden z najpiękniejszych wodospadów Gór Skalistych i popularny przystanek dla wszystkich przejeżdżających drogą 93.
Już na parkingu słychać kłębiącą się wodę, która z wielką siłą przepływa przez wąwóz. Wodospad nie jest zbyt wysoki, ale dość szeroki. Chcesz zobaczyć go z bliska, przejdź tutejszym szlakiem, wzdłuż którego zbudowano platformy widokowe i pomosty.

Sunwapta Falls
Pięknie położony wodospad ma 18 metrów wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Położony w surowym krajobrazie parku Jasper, zaliczany jest do najpiękniejszych. Zwłaszcza przy końcu wiosny, kiedy zasila go topniejący śnieg.
Sunwapta, w lokalnym języku znaczy “burzliwa woda”. Jeśli przejdziesz 15 minutowym szlakiem, wszystko stanie się jasne, dlaczego właśnie taką nazwą obdarowano ten cud natury.
Icefields Parkway
To właśnie ta trasa widokowa jest jednym z powodów dla którego, turyści odwiedzają tę część Kanady.
To droga łączaca miasta Lake Louise i Jasper w Albercie. Pokonując 232 kilometry, przejeżdżasz przez cudowne krajobrazy kanadyjskich Gór Skalistych. Po każdym kolejnym zakręcie, zobaczysz nowy, spektakularny widok. Przy drodze znajdziesz serię naturalnych atrakcji. Icefileds Parkway to moim zdaniem jedna z piękniejszych tras panoramicznych na świecie. Oprócz ośnieżonych szczytów i turkusowych jezior, znajdziesz tu wodospady i lodowce. Najbardziej znanym jest Columbia Icefield. To lodowiec, na który możesz wjechać specjalnym pojazdem.
Jeśli zdecydujesz się na przejazd tą drogą, nie będziesz żałować. Tu dobrze sprawdza się przysłowie, że to „ nie cel jest najważniejszy, lecz sama podróż”.
♦ Masz w planie wybrać się na przejażdżkę po lodowcu, warto wcześniej zarezerwować.

Znacie inne, ciekawe  miejsca w tej okolicy, które warto dodać do listy? Piszcie!

2 KOMENTARZE

 1. Koniczynko, gratuluję wspaniałego bloga. Piękne zdjecia, świetne teksty, jak zawsze u Ciebie.
  Wszystyko pięknie poukłądane. Dziekuję za wszelkie rady i porady dotyczące mojej letniej wyprawy.
  pozdrawiam
  Gabi

  • Gabi, ciesze się, że moje informacje będą Tobie przydatne. Fajnie, że zajrzałaś.
   U progu Nowego Roku, życzę spelnienia wszystkich podróżniczych marzeń.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Koniczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *