światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Kanada

Kanada-Mini przewodnik po Jasper N.P.

Jasper N.P.,choć jest znacznie większy aniżeli jego bardziej znany „brat” Banff, jest o wiele mniej zatłoczony. Po dziś dzień zachował swój dziewiczy charakter.
Krajobraz dominują krystalicznie czyste jeziora, wodospady, głębokie wąwozy, góry i zielony las, w których przy odrobinie szczęścia spotkasz niedźwiedzie, jelenie wapiti i łosie.

Co warto zobaczyć?
Nasze zwiedzanie zaczęliśmy na północy parku i właśnie w tej kolejności opisuję napotkane atrakcje. W przypadku wjazdu do Parku Jasper od południa, listę należy odwrócić.

Miette Hot Springs
W tej części Kanady nie tylko aktywnie odpoczniesz. Miette Hot Spings to ośrodek z odkrytymi basenami.  W parujących, naturalnych źródłach Miette, doznasz uczucia ZEN. Pięknie położone pośród gór, pozwalają w relaksujący sposób zaobserwować dzikie zwierzęta. Okoliczne skały są domem dla kanadyjskich muflonów.
Ciekawostka: Warto wziąć swój własny ręcznik.

Lake Malinge i Medicine Lake
Jedno z najbardziej znanych jezior w parku Jasper jest Lake Malinge. Jego główną atrakcją jest Spirit Island, mała wysepka na środku jeziora, na którą można popłynąć łodzią lub kajakiem. Otaczający krajobraz na góry i lodowce, zachwyca.
Nim dojedziesz do Lake Malinge, mijasz Medicine Lake. Wokół jeziora wiedzie droga, skąd rozpościerają się piękne widoki na jezioro i dziewiczą przyrodę.
♦ Jadąc drogą w kierunku jeziora Malinge, miej oczy szeroko otwarte, możliwość spotkania dzikiego zwierza jest spora!


Kanion Malinge
Na północ od Jasper leży wąwóz Malinge. Wapienne ściany wąwozu, w niektórych miejscach mają ponad pięćdziesiąt metrów głębokości. Specjalna ścieżka prowadzi do miejsc widokowych, skąd można podziwiać nie tylko kanion, ale i wzburzoną rzekę Maligne.

Mount Edith Cavell
Higway 93 prowadzi do Mount Edith Cavell. Mount Edith to najwyższa góra w parku Jasper, która wznosi się wysoko ponad innymi szczytami. Trasa jest popularna wśród turystów, ze względu na wspaniały widok, na lodowiec Angel.
♦ Droga przejezdna jest zazwyczaj od połowy czerwca do połowy września. Sprawdź przed wyjazdem.

Jasper Village
Jedyna wioska w parku zwana także Jasper, ze swymi spiczastymi dachami, wygląda trochę przerażająco mała pośród ogromnych gór. Kolejka linowa, Jasper Sky Tram, zabierze Cię na górę Whistlers Mountain o wysokości ponad 2700 metrów. Przy ładnej pogodzie, z góry rozpościera się panorama na rozległy park Jasper ze swymi polodowcowymi jeziorami.

Pyramid Lake, Patricia Lake
Kilka kilometrów od Jasper, w samym środku dzikiej natury leżą Lake Patricia i Lake Pyramid. Jeziora zachwycają kolorem wody. W pozbawionej „zmarszczek” niebiesko-zielonej wodzie obu jezior, przeglądają się góry Pyramid. Panująca wokół cisza zaprasza do wędrówek. Po jeziorze Pyramid można pływać kajakiem.
W tej części parku, po przeciwnej stronie głównej drogi można obejrzeć też inne jeziora: Lake Annette, Edith Lake czy Lake Beauvert.

Athabasca Falls
To jeden z najpiękniejszych wodospadów w Górach Skalistych. To tu rzeka Athabasca spływa z wielką przemocą przez wąski wąwóz. Zaraz po wyjściu z samochodu, słychać kłębiącą się wodę. Chcąc z bliska przyjrzeć się dudniącemu wodospadowi i rwącej rzece, warto przejść szlakiem, wzdłuż którego zbudowano platformy widokowe i pomosty.

Sunwapta Falls
Sunwapta, w lokalnym języku znaczy “burzliwa woda”. Po przejściu 15 minutowym szlakiem, wszystko staje się jasne, dlaczego właśnie taką nazwą obdarowano ten naturalny cud. Wodospad z ogromną siłą drąży w wapiennym wąwozie. Pod koniec wiosny, przy topniejącym śniegu, wodospad jest najpiękniejszy.

Icefields Parkway
To jeden z tych powodów, dla którego ta część Kanady popularna jest wśród turystów.
Jedna z piękniejszych dróg widokowych na świecie prowadzi przez ośnieżone szczyty góry, lodowce, wodospady i gro cudownych jezior. Najbardziej znanym punktem na trasie jest Columbia Icefield. Lodowiec, na który można wjechać specjalnym pojazdem.
Droga ma ponad 200 kilometrów długości i biegnie od Parku Narodowego Jasper aż do Parku Narodowego Banff. Jadąc tę drogą, bardzo dobrze sprawdza się przysłowie, że „ nie cel jest najważniejszy, lecz sama podróż”.
♦ Masz w planie wybrać się na przejażdżkę po lodowcu, warto wcześniej zarezerwować.

A może znacie inne miejsca, które warto dodać do listy? Piszcie!

2 KOMENTARZE

 1. Koniczynko, gratuluję wspaniałego bloga. Piękne zdjecia, świetne teksty, jak zawsze u Ciebie.
  Wszystyko pięknie poukłądane. Dziekuję za wszelkie rady i porady dotyczące mojej letniej wyprawy.
  pozdrawiam
  Gabi

  • Gabi, ciesze się, że moje informacje będą Tobie przydatne. Fajnie, że zajrzałaś.
   U progu Nowego Roku, życzę spelnienia wszystkich podróżniczych marzeń.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Koniczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.