światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Kanada

Park Narodwy Banff i jego atrakcje

Banff to najstarszy park przyrody w Kanadzie.  Znany z surowego krajobrazu Gór Skalistych jest najpopularniejszą atrakcją tego regionu. Zaśnieżone szczyty, błękitne jeziora i zielone lasy są siedliskiem licznych zwierząt.
Banff to świetny cel podróży, dla aktywnych podróżników. Możliwości aktywnego wypoczynku jest bez liku.
Warto wiedzieć, że w sezonie kempingi należy rezerwować z wyprzedzeniem.
Ze względu na ogromną popularność tutejszych atrakcji, polecam zwiedzanie we wczesnych godzinach porannych lub tuż przed zachodem słońca.
Co warto zobaczyć?
Lake Minnewanka
Lake Minnewanka jest największym jeziorem w parku Banff. To sztuczne jezioro, na którego dnie, kiedyś była wioska. Okolica świetnie nadaje się do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów: możliwość wędkowania, rejsu statkiem, spływu kajakiem czy spacerów po okolicy.
Jezioro leży na uboczu Trans-Canada Highway. Już sama droga do jeziora zachwyca. Nie brakuje tu cudnych krajobrazów a spotkanie z mieszkańcami tutejszych lasów jest na porządku dziennym.
Warto też przyjrzeć się sąsiadującym: Johnson Lake i Two Jack Lake. Two Jack, słynie z pięknego odbicia gór w wodach jeziora.

Banff Village
Miasteczko położone jest w samym centrum parku narodowego. Przez cały rok miejsce to odwiedzane jest przez turystów. Pomimo tego, że czasem na ulicach może być tłoczno, panuje tu dość przyjemna atmosfera. Przy głównej ulicy Banff znajdziesz tradycyjną architekturę, przytulne sklepy, kafejki i puby. Wokół nie brakuje pięknych widoków,
gdzie tylko sięgasz okiem, widzisz cudowne górksie panoramy.
Odwiedź wodospad Bow Falls i Hoodoos Viewpoint, wąskie formacje skalne, które wyglądają niczym kamienne ludziki. Niesamowite zjawisko geologiczne w dolinie rzeki Bow.

Sulphur Mountain Gondola
Będąc w Banff warto wybrać się w okolice Sulphur Mountain. Tutejsza kolejka górska zawiezie Cię do wyokości na ponad 2200 metrów, skąd przy słonecznej pogodzie masz fantastyczny widok na sześć różnych pasm górskich.
Jeśli lubisz wędrówki górskie, jesteś na właściwym miejscu. Nie brakuje tu szlaków wędrownych.
 Sky Bistro na szczycie góry oferuje fantastyczny, panoramiczny widok na miasto Banff i okolicę.

Vermillion Lakes
Jedno z moich ulubionych miejsc, gdzie pośród niesamowitych krajobrazów leżą trzy jeziora.
Miejsce to powinno być marzeniem każdego turysty. Bagniste podłoże jest domem dla wielu gatunków ptaków a otoczenie cudownym tłem do zdjęć.
Ponad 4 km droga wzdłuż jezior zapewnia łatwy dostęp do okolicznej natury. Przysiądź na ławeczce, by wsłuchać się w śpiew ptaków.
Bow Valley Parkway
Na zachód od jezior Vermillion rozpoczyna się droga: Bow Valley Parkway. Ta wąska i kręta trasa turystyczna to super alternatywa dla bardzo ruchliwej Trans-Canada Highway. Przy trasie znajdują się liczne punkty widokowe. Tutejszy krajobraz dominuje ogromna skalista góra The Castle.
 Trasę najlepiej przejechać wcześnie rano lub przed zmierzchem, spotkanie dzikiej zwierzyny, gwarantowane!

Johnston Kanion
Wąski wąwóz, gdzie burzliwa rzeka, tworzy liczne wodospady, jest najbardziej zatłoczonym szlakiem w parku Banff. Przez wapienne skały prowadzi ścieżka spacerowa o długości 2,4 km w jedną stronę.  Wiszące kładki prowadzą do Lower Falls i Upper Falls. Po drodze warto też przyjrzeć się fikuśnym formacjom skalnym, które powstały na wskutek erozji wapiennych skał.

Lake Loiuse
Największą perłą Parku Narodowego Banff jest bez wątpienia Lake Louise.
Latem, jezioro powala szmaragdowo- zielonym kolorem wody. To najczęściej fotografowane jezioro Gór Skalistych. Sama okolica ma w sobie coś magicznego a Fairmont Chateau, hotel, który wygląda niczym zamek, powala swym wyglądem.
Jeśli masz więcej czasu, przejdź szlakiem wokół jeziora lub wybierz się na spływ kajakiem.
Za równo przy Lake Louise jak i przy Moraine Lake jest ograniczony parking samochodowy. Jedź wcześnie rano lub skorzystaj z shutlle busa, który ze stacji w Banff odjeżdża w obu kierunkach. W sezonie musisz autobus zarezerwować z wyprzedzeniem https://www.pc.gc.ca/en/pn-np/ab/banff/visit/parkbus/louise

Kolejnym kultowym jeziorem w parku Banff jest Lake Moraine, do którego prowadzi jedna z najpiękniejszych dróg, jakie było nam dane przejechać w Górach Skalistych.
Samo jezioro leży w „Dolinie Dziesięciu Szczytów”, każdy o wysokości ponad trzech kilometrów. Okolica oferuje świetne możliwości do uprawiania turystyki pieszej i kajakarstwa. Krótki szlak na Rockpile, choć liczy tylko 300 metrów jest jednym z najbardziej pożądanych. Stąd rozciąga się piękny widok na jezioro i okolicę tzw. “Twenty Dollar View”. To właśnie widok z tego miejsca, przez dłuższy czas zdobił banknot dwudziestodolarowy.
♦ Moraine Lake Road ze względu na opady śniegu jest zazwyczaj zamknięta od połowy października do połowy maja, czasem nawet do połowy czerwca.

Zwiedzaliście już Park Narodowy Banff? Może znacie jeszcze inne, warte uwagi miejsca i atrakcje? Piszcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *