światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Kanada

Kanada-Mini przewodnik po Banff N.P.

Banff to najstarszy Park Nardowy w Kanadzie. Znany z surowego krajobrazu Gór Skalistych jest najpopularniejszą atrakcją tego regionu.
Ośnieżone szczyty, błękitne jeziora i zielone lasy są siedliskiem licznych zwierząt.
Banff jest wspaniałym celem do górskich wędrówek, biwakowania czy spotkania z dzikimi zwierzętami.
Ze względu na ogromną popularność tutejszych atrakcji, polecam zwiedzanie we wczesnych godzinach porannych lub tuż przed zmierzchem.

Co warto zobaczyć?
Lake Minnewanka
Lake Minnewanka jest największym jeziorem w parku Banff. To sztuczne jezioro świetnie nadaje się do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów: możliwość wędkowania, rejsu statkiem, spływu kajakiem czy krótkiej wędrówki po okolicy.
Jezioro leży na uboczu Trans-Canada Highway. Już sama droga do jeziora zachwyca. Nie brakuje tu cudnych krajobrazów a spotkanie z mieszkańcami tutejszych lasów jest na porządku dziennym.
Warto też przyjrzeć się sąsiadującym: Johnson Lake i Two Jack Lake.

Banff Village
Spacer ulicami Banff to sama przyjemność. Tradycyjne domki, przytulne sklepy, kafejki, puby i gdzie tylko oko sięga, piękne widoki na szczyty Gór Skalistych.
Ulice Banff pełne są turystów, którzy przyjeżdżają z całego świata, by podziwiać piękno otaczającej przyrody.
♦ Odwiedź wodospad Bow Falls i Hoodoos Viewpoint, wąskie formacje skalne, które wyglądają niczym kamienne ludziki. Niesamowite zjawisko geologiczne w dolinie rzeki Bow.

Sulphur Mountain Gondola
Miasteczko Banff leży u stóp Sulphur Mountain. Chcąc zobaczyć rozległy krajobraz parku, warto wjechać kolejką na szczyt. Przy ładnej pogodzie, możliwy widok na sześć różnych pasm górskich. Na wysokości 2.281 metrów, przy dobrej pogodzie, istnieje możliwość wędrówki na sam szczyt.
 Sky Bistro na szczycie góry oferuje fantastyczny, panoramiczny widok na miasto Banff i okolicę.

Vermillion Lakes
Trzy jeziora położone na bagnistym podłożu, otoczone skalistym pasmem górskim. Nie zapomnij przejechać drogą wzdłuż jezior- Vermillion Lakes Drive! Idealne miejsce na podpatrzenie żyjących tu ptaków i zwierząt.

Bow Valley Parkway
Na zachód od jezior Vermillion rozpoczyna się Bow Valley Parkway. To wąska, kręta trasa turystyczna, super alternatywa dla bardzo ruchliwej Trans-Canada Highway. Na trasie znajdują się liczne punkty widokowe i możliwość piknikowania z pięknymi widokami. The Castle to ogromna skalista góra, która dominuje tutejszy krajobraz.
 Trasę najlepiej przejechać wcześnie rano lub przed zmierzchem, spotkanie dzikiej zwierzyny, gwarantowane!

Johnston Kanion
Przy Bow Valley Parkway leży jeden z najbardziej zatłoczonych szlaków w Parku Banff-Johnston Canyon trail. Wzdłuż stromych klifów, wąskiego, wapiennego wąwozu, „wiszące” kładki prowadzą do Lower Falls i Upper Falls. Cała trasa ma około 2,4 km w jedną stronę. Oprócz wymienionych wcześniej wodospadów, miejsce to zapewnia również ciekawe widoki na naturalną erozję otaczających nas skał.

Lake Loiuse
Największą perłą Parku Narodowego Banff jest bez wątpienia Lake Louise. Latem, jezioro ma szmaragdowo- zielony kolor wody i jest najczęściej fotografowanym jeziorem Gór Skalistych. Sama okolica ma w sobie coś magicznego. Otaczające wierzchołki gór zachęcają do górskich wędrówek a Fairmont Chateau, hotel przypominający zamek, powala swym wyglądem. Warto wynająć kajak i z dala od rzeszy turystów, doświadczyć otaczającej nas ciszy w tym jakże bajkowym otoczeniu.

Moraine Lake
Kolejnym kultowym jeziorem w parku Banff jest Lake Moraine, do którego prowadzi jedna z najpiękniejszych dróg, jakie było nam dane przejechać w Górach Skalistych.
Samo jezioro leży w „Dolinie Dziesięciu Szczytów”, każdy o wysokości ponad trzech kilometrów. Okolica oferuje świetne możliwości do uprawiania turystyki pieszej i kajakarstwa. Krótki szlak na Rockpile, choć liczy tylko 300 metrów jest jednym z najbardziej pożądanych. Stąd rozciąga się piękny widok na jezioro i okolicę tzw. “Twenty Dollar View”. To właśnie widok z tego miejsca, przez dłuższy czas zdobił banknot dwudziestodolarowy.
♦ Moraine Lake Road ze względu na opady śniegu jest zazwyczaj zamknięta od połowy października do połowy maja, czasem nawet do połowy czerwca.

Byliście W Banff? Znacie inne, warte uwagi miejsca i atrakcje? Piszcie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.