światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Kambodża

Kambodża-Świątynie Angkoru. Atrakcje, koszty i wskazówki praktyczne

O imponującej świątyni Angkor Wat w Kambodży słyszał chyba każdy. Jednak nie każdy wie, że Angkor Wat to tylko jedna ze świątyń, która tworzy gigantyczny kompleks zabytków Angkoru. Obszar o powierzchni 400 km² to połączenie dużej liczby kamiennych budowli z pięknem natury. Znajdujące się tutaj starożytne cuda, pochodzą z czasów królestwa Khmerów. Angkor uważany jest za największy kompleks religijny na świecie.
Poniżej przedstawiam mini przewodnik, który może okazać się przydatny w planowaniu wizyty:


Gdzie leży kompleks Angkoru i jak do niego dotrzeć?
Angkor leży kilka kilometrów od Siem Reap w Kambodży, na północ od jeziora Tonle Sap.
By dotrzeć do kompleksu Angkoru masz dwie opcje: wynajęcie tuk-tuka (zmotoryzowana wersja rikszy) lub wypożyczenie roweru.
Rowerem dojedziesz do miejsc, gdzie nie dojeżdżają pojazdy zmotoryzowane. Nie musisz wcale trzymać się dróg wyasfaltowanych, możesz jeździć po nieutwardzonych ścieżkach w dżungli. Pamiętaj, że najpierw musisz przejechać około 10 km, nim dotrzesz do samego Angkoru. Wynajęcie roweru to koszt kilku dolarów.


Wynajmując tuk-tuka jesteś pod opieką lokalesa, który dobrze zna tutejszy teren. Dzięki naszemu kierowcy, zwiedzaliśmy niektóre miejsca w samotności.
Umów się z kierowcą, które świątynie chcesz odwiedzić a następnie możesz negocjować cenę. Koszt wynajmu tuk-tuka to około 15-25 dolarów na dzień (max. 4 osoby) w zależności od ilości godzin spędzonych na terenie kompleksu.
Jak długo zaplanować zwiedzanie i jakie są koszty?
Jak długo planujesz zwiedzanie Angkoru, zależy od Ciebie. W dużej mierze uzależnione jest to od ilości świątyń, które chcesz zobaczyć i ile czasu chcesz poświęcić na ich zwiedzanie. Jednemu wystarcza cały dzień, drugiemu, nawet trzy dni jest za mało.
My, zdecydowaliśmy się na całodniową wizytę, by zobaczyć najpiękniejsze miejsca. W pewnym momencie człowiek jest już przesycony, bo wszystkie z nich wyglądają podobnie.


Bilety wstępu do Angkoru to: 37 USD za dzień na osobę i 62 USD za 3 dni.
Warto wiedzieć, że jeśli kupujesz bilet jednodniowy o 16.00 masz bezpłatny wstęp na teren kompleksu już tego samego dnia np. na obejrzenie zachodu słońca i kolejny cały dzień.
Jak uniknąć tłumów?
Przy ponad dwóch milionach odwiedzających rocznie, znalezienie miejsca bez turystów, graniczy z cudem.
Wielu odwiedzających zaczyna swą wizytę w Angkor Wat przy wschodzie słońca. Nie zabawiaj tam zbyt długo a kiedy większość turystów „biegnie”, by zwiedzać świątynię od środka, jedź do Ta Prohm. Duże prawdopodobieństwo, że piękno tej świątyni będziesz mógł dzielić tylko z małą grupką odwiedzających, co zdecydowanie ułatwia poczuć magię tego miejsca.
Następnie możesz wrócić do Angkor Wat lub zwiedzić kilka innych kompleksów.
Mniej znane świątynie niemal, że przez cały dzień, dzielisz tylko z garstką zwiedzających.


Co zwiedzać?
Angkor Wat
nie bez powodu świątynia stała się symbolem Kambodży i znajduje się na fladze kraju. Zbudowana w XII wieku świątynia jest jedną z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów Imperium Khmerów. Świątynię można podziwiać z daleka, kiedy odbija się w tutejszym stawie, ale wejście do jej środka jest koniecznością! Świątynia słynie z bogatych starożytnych dekoracji.


Bayon to wyjątkowe miejsce. W przeciwieństwie do większości świątyń w Angkor, Bayon jest okrągły. Świątynia nie jest otoczona murem, ale kolumnami, które zdobi ponad 200 uśmiechniętych kamiennych twarzy.
Omijaj świątynię Bayon o 9.00 rano, kiedy podjeżdżają autokary pełne chińskich turystów.


Ta Keo, jedna z wielkich tajemnic Angkoru. Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego świątynia nie została dokończona. Świątynia w kształcie piramidy ma pięć pięter. Z góry rozciąga się piękny widok na okolice. Warto zwrócić uwagę na tutejsze detale.
Ta Prohm stała się sławną dzięki filmowi „Tomb Raider” z Angeliną Jolie. Efekt tutejszej natury, która podąża swoim torem przez setki już lat jest niezmiernie fotogeniczny. Drzewa, wydają wyrastać się z kamiennych ścian. Tutaj kultura i natura tworzą jedność!


Preah Khan, mniejsza siostra Ta Prohm. Ruiny splecione z naturą tworzą spójną całość.
Angkor Thom
to jedna z bram wjazdowych Angkoru. Wzdłuż drogi znajdują się niemal nienaruszone kamienne posągi.
W tej okolicy warto zajrzeć do świątyni Baphuon. Strome schody prowadzą na najwyższe piętro świątyni, skąd rozciąga się piękny widok na okolicę.

Banteay Kdei jest nieco mniejszą świątynią buddyjską. Styl architektoniczny jest podobny do stylu Bayon.
Taras słoni ma 350 metrów długości i 14 metrów szerokości. To miejsce, skąd rodzina królewska oglądała parady i procesje. Taras zdobią posągi i płaskorzeźby słoni a także lwy i mityczne ptaki.


Taras Trędowatego Króla, imponujący taras o wysokości 7 metrów, na którego ścianach zobaczysz interesujące płaskorzeźby.
Co jeszcze warto wiedzieć?
♦ Angkor to kompleks świątynny, gdzie obowiązują zasady ubioru. Od kobiet wymaga się przykrytych ramion i spodni za kolana.
♦ Jeśli nie wynajmiesz przewodnika na miejscu, przeczytaj chociaż informacje na necie lub w przewodniku, to ułatwi Ci zwiedzanie.
♦ Planujesz przyjechać tu rowerem, nie musisz brać dużego prowiantu. W parku znajdziesz wiele straganów ze świeżymi owocami, sokiem pomarańczowym i wodą.
♦ Weź ze sobą kapelusz i posmaruj się mleczkiem przeciwsłonecznym. Brak tu cienia.
♦ Angkor najlepiej zwiedzać w porze suchej, kiedy jest jeszcze chłodno tzn. od listopada do lutego. Warto wiedzieć, że większość świątyń w Angkor można zwiedzać między 7:30 a 17:30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *