światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Meksyk

Jak spędzić czas w Lagunie Bacalar? Moje wskazówki w najbardziej rajskim miejscu na półwyspie Jukatan.

W Meksyku nie brakuje rajskich plaż z pięknym  błękitnym kolorem wody. Jednak woda w lagunie Bacalar wydaje się być bardziej błękitna aniżeli w wielu miejscach na plaży.
Jezioro Bacalar w zależności od głębokości, mieni się siedmioma kolorami błękitu i można je porównać do takich miejsc jak Malediwy.

W jego tafli znajdziesz ukryte cenoty, choć bardziej są to głębokie zapadliska wypełnione wodą, w różnych kolorach.
Jezioro jest obszarem chronionym ze względu na występujące tu stromatolity, najstarsze istniejące formy życia na świecie. Tworzą je warstwy bakterii ułożone jedna na drugiej. Swoim wyglądem przypominają płaskie skały. Mimo, że nie są prawdziwymi koralowcami, wykazują te same właściwości i obumierają pod wpływem dotyku. To jedno z niewielu miejsc na naszej planecie, gdzie można je zobaczyć.

Moje wskazówki i miejsca, których nie możesz pominąć:

Rejs po jeziorze Bacalar

Jeśli miałabym podać jedną z atrakcji tego miejsca, byłby to zdecydowanie rejs łodzią po jeziorze.
Na miejscu jest kilka agencji, gdzie możesz zarezerwować rejs łodzią. Warto spytać jak duża jest grupa turystów, by nie być zawiedzionym. Chcesz podróżować w małej grupie, wybierz się żaglówką.
Możesz też wynająć kajak i samodzielnie zwiedzić nabrzeże jeziora.

Kąpiel w jeziorze Bacalar

Woda w jeziorze jest krystalicznie czysta i trafnie nosi miano „laguna de 7 colores”. W upalny dzień nie ma nic lepszego aniżeli chłodząca kąpiel w błękitnej wodzie.
Są tu miejsca publiczne, gdzie możesz pływać za darmo. Przy Calle 14, 16, 18 i 32 są pomosty, dostępne dla wszystkich.

Szukasz komfortu, wybierz się do jednego z „beach klubów”. Osobiście polecam Beach Club Blu, cudowne, kamerlane miejsce, gdzie z bliska możesz przyjrzeć się stromatolitom.
Wstęp to koszt 400 pesos (rok 2023), z czego 250 pesos możesz przeznaczyć na pyszną kuchnię, której dania serwowane są przy plaży. Zarezerwuj swoją wizytę z uprzedzeniem, ilość miejsc jest ograniczona.

Zapoznaj się z naturą w Ecoparku

Ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych chronionego obszaru przyrodniczego to najnowszy projekt w miasteczku. Imponujące molo ma długość 1 km i prowadzi wzdłuż lasów namorzynowych, gdzie spacerując można podziwiać wspaniałość tutejszej przyrody.

Los Rapidos czy laguna Bonanza?

Ta druga jest zdecydowanie miejscem mniej zatłoczonym i tańszym.
Los Rapidos to dobrze rozwinięty klub nad brzegiem jeziora, gdzie możesz popływać, wybrać się na spływ kajakiem i coś zjeść. Za wstęp płacisz 100 pesos za osobę (rok 2023) a za wynajem kajaka dwuosobowego 400 pesos za godzinę. Czas czekania na kajak może dochodzić nawet do godziny.
Miejsce jest znane ze względu na naturalne prądy wody i spore okazy stromatolitów. Szkoda tylko, że większość odwiedzających nic nie robi sobie z tutejszych zakazów.

La Bonanza to miejsce oddalone nieco dalej od miasta i mające mniej udogodnień. Przy lagunie znajduje się kilka stolików z ławkami i mały kawałek trawnika, na którym można się położyć. To miejsce nie zostało jeszcze odkryte przez turystów, dlatego jest duża szansa, że ​​będziesz je mieć tylko dla siebie.
Wstęp to koszt 50 pesos od ososby/ rok 2023 a za kajak dwuosobowy na godzinę płacisz 200 pesos.

Stąd możesz popłynąć w kierunku Los Rapidos i zbliżyć się do miejsca ogromnych stromatolitów a jeśli masz więcej czasu, możesz zwiedzić nabrzeże jeziora od drugiej strony.

Poszukaj grafiki ulicznej

Podróżując po Meksyku można zauważyć, że kraj  jest bardzo kolorowy. Również w Bacalar nie brakuje kolorów. Wielu artystów odcisnęło tu swoje piętno. Na wielu budynkach znajdziesz imponujące malowidła ścienne, jedno piękniejsze od drugiego.

Odwiedź cenoty

Już wyżej wspomniałam, że w jeziorze Bacalar można odwiedzić cenoty. Jest ich cztery: Cenote Azul, Cenote Cocalitos, Cenote Esmeralda i Cenote Negro. Warto odwiedzić choć jedną z nich.

Zrelaksuj się w La Playita

La Playita bardziej przypomina beachklub aniżeli restaurację. Miejsce to położone jest przy samym brzegu jeziora. Nad wodą ciągnie się długi pomost, a przy brzegu nie brakuje wygodnych leżaków. Miejsce jest przytulne, z dużą ilością tropikalnych roślin. Wieczorem restauracja jest podświetlona, co daje przyjemny nastrój.
Najmodniejsze miejsce na lunch czy kolację. Spróbuj ceviche z krewetek!!!

Co jeszcze musisz wiedzieć o Bacalar?
♦ Kajaki możesz wypożyczyć niemal wszędzie przy brzegu jeziora
♦ Najłatwiejszym sposobem poruszania się po mieście jest rower, do wynajęcia w hotelu lub w punktach ulicznych
♦ Chcesz pobrać pieniądze z bankomatu? Zrób to przy wejściu do restauracji la Playita, pobierają najmniejszą prowizję. Zwróć uwagę na godziny otwarcia restauracji, jeśli restauracja jest zamknięta, bankomat jest nieczynny.
♦ Szukasz noclegu? Polecam hotel Blue Palm, kameralny hotel w samym centrum, wskazówki właściciela bezcenne!

♦ Szukasz miejsca na romantyczny wieczór?
Polecam restaurację Nixtamal! Serwują tu dania kuchni meksykańskiej, dania rybne i mięso z grilla oraz smaczne cocktaile. Wszystko jest pięknie podane, wieczór urozmaica muzyka live i super obsługa.

Warto też zajrzeć do Mango Y Chile, gdzie serwują wegetariańskie burgery, które trudno odróżnić od mięsnych.
Mi Burrito i Mr. Taco to miejsce gdzie zjesz smaczne i tanie burrito’s i tacosy. Bacalar to zdecydowanie miejsce numer 1 na mojej liście „miejsc do odwiedzenia” na półwyspie Jukatan.
Bacalar to miejsce gdzie relaks, natura i dobra kuchnia świetnie się uzupełniają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *