światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Japonia

Jak spędzić czas w górskim miasteczku Takayama?

Takayama leży w samym sercu Alp Japońskich, ale łatwo jest tu dojechać pociągiem z Tokio lub Kioto. Górskie, przytulne miasteczko jest odskocznią od wielkich japońskich metropolii i nowoczesnego życia w mieście.
Tutejsze uliczki niewiele zmieniły się na przestrzeni wieków. To jedno z najlepiej zachowanych historycznych miast Japonii. Tu znajdziesz tradycyjne drewniane domy z browarami sake, fabrykami makaronu i herbaciarnie. Choć Takayama oficjalnie jest miastem, bardziej przypomina przyjazną wioskę. Świeże powietrze i tutejsza atmosfera sprawiają, że pobyt w tym miejscu należy do przyjemności, pomimo tego, że jest to jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Japonii.


Jak zaplanować pobyt w Takayama?
1.Przejdź uliczkami Starego Miasta
Takayama przed laty była najbardziej znana ze swej wiedzy architektonicznej. To właśnie stolarze z tego miasta pracowali niegdyś przy wielu znanych świątyniach w Kioto czy Nara. Pomimo tego, iż miasto zostało zmodernizowane w ostatnich dziesięcioleciach, wciąż można tu znaleźć wiele oryginalnych budynków.
Wędrując wąskimi uliczkami, możesz tu spędzić nawet kilka godzin. Koniecznie zajrzyj do Sanmachi- district, gdzie znajdziesz dobrze zachowane tradycyjne drewniane domy kupieckie, pochodzące z epoki Edo (1600-1868). Czas wydaje się stać tu w miejscu, na fasadach domów wiszą latarnie, po ulicach jeżdżą riksze, nie brakuje też Japończyków chodzących w kimono.
I choć większość domów została zamieniona na sklep, warsztat czy muzeum, wciąż znajdziesz tu tradycyjne browary sake czy herbaciarnie, które przyciągają wielu turystów.
Jeśli będziesz tu wcześnie rano lub po zamknięciu sklepów, masz dużą szansę przespacerować się pustymi ulicami a miejsce wtedy przypomina scenerię z jakiegoś filmu.


2.Odwiedź poranny targ
Już od 7 rano panuje gwar w okolicach targu, wzdłuż rzeki Miyagawa. Okoliczni rolnicy przyjeżdżają tu, by sprzedać swoje produkty. Na tutejszym targu kupisz dosłownie wszystko: owoce, warzywa, lokalne specjały czy ręcznie robione pamiątki. Miejsce to jest przyjemną mieszanką miejscowych, którzy przyjeżdżają tu na zakupy i turystów szukających drobiazgów.
Należy dodać, że w Takayama są dwa targi: jeden naprzeciw Takayama Jinya, drugi wzdłuż rzeki, który jest większy, bardziej zatłoczony, ale zdecydowanie bardziej atrakcyjny.
Jednym z tutejszych przysmaków jest szaszłyk z kulek ryżowych w sosie sojowym (mitarashi-dango).
3.Poszukaj ciszy i spokoju
Jeśli chodzenie po mieście Cię już znudzi, wybierz się na łono natury. Takayama to pięknie położone miasteczko. Tuż za centrum rozciąga się piękny Shiroyama park. Na jego wzgórzach znajdziesz świątynie, kapliczki, ruiny zamku i piękno przyrody. Wprawdzie tutejsze świątynie czy kapliczki niekoniecznie są wyjątkowe, ale ich położenie pośród ogromnych drzew i z dala od miejskiego zgiełku, powoduje, że miejsce to jest prawdziwą oazą spokoju.
Polecam szlak Higashiyama Walking Course o długości 3,5 km, który po przejściu ponownie doprowadzi nas do tętniącego życiem centrum miasta.


4.Zajrzyj do skansenu Hida no Sato
Hida no Sato zwana również „Hida Folk Village” skrywa w sobie historie z przeszłości. Możesz zobaczyć tu nie tylko ponad trzydzieści domów z okresu Edo, pokrytych strzechą, ale obejrzeć przedmioty, które dawniej ludzie wykorzystywali do pracy w domu i zagrodzie, jak również podejrzeć jak dawniej wyglądało życie. W niektórych zagrodach można też uczestniczyć w warsztatach takich jak robienie breloczków, wypiek ceramicznych garnków czy wyrób innych pamiątek. Miejsce to warto odwiedzić zwłaszcza jesienią, kiedy zalesiony teren przybiera różnorakich kolorów.
Warto dodać, że Hida no Sato jest zdecydowanie mniej turystycznym miejscem aniżeli pobliska Shirakawa-go.


5.Weź udział w festiwalu
Dwa razy do roku w Takayama odbywa się festiwal „Takayama Matsuri”. Jeśli chcesz tego doświadczyć, koniecznie zaplanuj wizytę w połowie kwietnia (święto wiosny, kiedy mieszkańcy proszą o udane plony) lub w październiku (dożynki, kiedy mieszkańcy dziękują za zbiory). Dokładną datę sprawdź w necie.
Podczas obu festiwali, ulicami miasta przejeżdżają bogato zdobione wozy tzw. „yatai”.
Przez pozostałą część roku warto zajrzeć do muzeum Yatai Kaikan, gdzie eksponowane są najpiękniejsze wozy, pochodzące z festiwali a w budynku na przeciwko w muzeum Karakuri Takayama, znajdziesz ekspozycje najpiękniejszych kukiełek i masek, które również wykorzystywane były podczas obu świąt.
6.Skosztuj lokalnego przysmaku
Takayama znana jest również od strony kulinarnej. Mówi się, że w Takayama zjesz najlepszy makaron i wypijesz najlepsze sake, ale najbardziej wypromowane jest tutejsze mięso.
W szczególności wołowina Hida, która należy do jednego z najlepszych gatunków mięsa w Japonii. Mięso ma delikatną teksturę i słodkawy smak, jest pyszne! Pochodzi od czarnowłosego bydła japońskiego, które hoduje się w tym regionie. Ten lokalny przysmak znajdziesz w karcie menu, niemal w każdej restauracji.


Pomimo podwójnych kosztów (porównując inne części Japonii), warto spróbować tradycyjnej japońskiej zupy Ramen. W przeciwieństwie do większości ramen w Japonii, które zwykle podaje się z wieprzowiną, w Takayamie można spróbować ramen z lokalnym wołowym stekiem.
Jeśli gustujesz w wysokooprocentowanych trunkach, warto też wybrać się na degustację sake. Browarów sake w Takayama nie brakuje a jakość lokalnego alkoholu, według specjalistów jest naprawdę wyborna.
7.Odwiedź najlepsze restauracje i kafejki w mieście
Pomimo tego, iż miasteczko jest dość małe, ma sporo restauracji na każdą kieszeń.
Coffee Don lub If Coffee Shop -smaczna kawa i śniadanie
Blue Pinguin Bakery -śniadanie i lunch na wynos
Center4 Hamburgers-najlepsze hamburgery
Hida Takayama Gyoza Sohonzan-smaczne pierożki gyoza
Le Midi lub MenyaToto-serwują ramen typowe dla Takayama
Sushi Dining Nobsmaczne zestawy sushi
Heianraku-
bogate menu, pyszne jedzenie i przesympatyczni właściciele.
Bistro Kenzo-wołowina Hida rozpływa się dosłownie w ustach!


Restauracje i kafejki w Takayama zamykane są o dość wczesnej porze. W popularnych restauracjach, w porze obiadu i kolacji mogą stać kolejki oczekujące na wolny stolik. W wielu restauracjach konieczna jest rezerwacja.
8.Wybierz się na wycieczkę do pobliskich wiosek
Będąc w Takayama koniecznie trzeba zwiedzić okoliczne wioski.
Dolina Shokawa słynie z typowych japońskich farm, charakteryzujących się zabudową w stylu Gassho-zukuri. Dachy tradycyjnych drewnianych domów pokryte są stromo opadającą strzechą. Konstrukcja domów spięta jest liną i podparta drewnianymi kołkami, do jej budowy nie użyto żadnego gwoździa.
Tłumy turystów odwiedzają pięknie zachowaną wioskę Ogimachi, bardziej znaną pod nazwą Shirakawa-go, która ze swymi trójkątnymi domami wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jeden z najbardziej znanych widoków Japonii, często prezentowany w zimowej odsłonie, kiedy dachy domów pokryte są śniegiem.


Większość domów jest nadal zamieszkana, więc nie można tak sobie po prostu wejść do środka jak w Hida no Sato, gdzie domy pełnią funkcję muzealną. Przy wejściu do domu należy zawsze zdjąć buty i założyć skarpety lub klapki. Centralnym punktem każdego domu jest palenisko na środku pokoju, wokół którego siedziały rodziny w ustalonym porządku. Na poddaszach można się podpatrzeć genialnie utkane ze sobą strzechy.
Warto zajrzeć też do okolicznej wioski Gokayama, która również słynie z domów w stylu gassho-zukuri. Gokayama jest znacznie mniejsza, mniej turystyczna i równie ciekawa. Obie wioski świetnie pokazują połączenie stylu mieszkalnego z pięknem otaczającej przyrody.


Z Takayama łatwo się tam dostać autobusem (z dworca PKS), które kursują, co godzinę.
Przejazd trwa około godziny. Dotyczy to obu wiosek.

Takayama to bardzo interesujące miasto, nie tylko ze względu na tradycję, ale i piękno otaczającej przyrody. W okolicy znajdziesz wiele fajnych szlaków turystycznych (Dolina Kamikochi, Mt. Norikura), o których już wcześniej pisałam tutaj.

Jesień to jeden z piękniejszych okresów na wizytę w tym rejonie, to czas, kiedy Takayama i okolica spowita jest pięknymi kolorami jesieni a temperatura jest dość przyjemna.
Macie plany na odwiedzenie Japonii? Koniecznie wpiszcie ten region na swoją listę.
A jeśli byliście już w tej okolicy, dzielcie się swoimi doświadczeniami poniżej.

2 KOMENTARZE

 1. Bardzo ciekawie i praktycznie opracowany przewodnik! Piękna jest Takayama i wioski wtopione w otaczający je krajobraz. Chętnie bym tam pojechała, ale na razie z przyjemnością pochłonęłam Twoją relację. Dobrze, że świat się jeszcze nie zunifikował, że są miejsca jedyne w swoim rodzaju.
  Pozdrawiam 🙂

  • Dzięki Harmony. To górksie miasteczko, naprawdę skradło moje serce. Przyjemna atmosfera, która w nim panuje, zdecydownie przyczynia się do tego, że człowiek czuje się tu dobrze.
   Zresztą, całą naszą trasę po Alpach Japońskich wspominamy z dużym sentymentem.
   Pozdawiam serdecznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *