światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Tajlandia

Jak poruszać się po Bangkoku?

Pomimo tego, że transport w Bangkoku jest dobrze zorganizowany, chcę poświęcić ku temu osobny artykuł.

Przed wyjazdem do Bangkoku naczytałam się, że najlepszym środkiem komunikacji jest taksówka (złapana na ulicy) i tuk-tuk. Osobiście, wcale tak nie uważam.
Szczerze mówiąc, unikaj taksówek i tuk-tuków, jeśli nie chcesz dać się wciągnąć w negocjacje, co do ceny.
Najlepszym i najtańszym sposobem na zwiedzanie Bangkoku (mam tu na myśli przejechanie dość sporych odcinków) jest Metro/Skytrain i Grab Taxi.

Oprócz tego, zdecydowanie polecam, zwłaszcza w centrum skorzystać z łodzi kanałowych tzw. łodzi longtail i taksówek wodnych.

Metro/Skytrain

Metro, co prawda nie dociera jeszcze do wszystkich części miasta, ale działa bardzo prosto, podobnie jak skytrain.
Na ekranie wbijasz miejsce, do którego chcesz dojechać i od razu widzisz ile trzeba zapłacić za przejazd. Opłata kartą lub gotówką. Poniżej z „okienka’’, zamiast biletu wyskakuje czarna moneta, którą potrzebujesz do otwarcia bramek, by przedostać się na peron. Tę samą monetę używasz do momentu dojazdu do stacji docelowej. Przy ostatniej bramce (przed wyjściem na miasto) moneta zostaje „pożarta”.
To wygodny sposób podróżowania po mieście. Wagony są czyste i mają klimatyzację.

Tuk Tuk

To po taksówkach najdroższy środek transportu. Konieczne są negocjacje, bo kierowcy podają wysoką cenę za usługę.
Do tego warto wziąć pod uwagę, że tuk tuki też stoją w korku a nie mają klimatyzacji.

Taxi

Wielu kierowców, zwłaszcza w popularnych miejscach wymienia stałą, wygórowaną cenę za usługę i nie ma w planie włączyć taksometru, myśląc, że turysta zapłaci każdą cenę.

Grab

Jakiś czas temu usługi Uber w Tajlandii zostały przejęte przez Grab. Podróż przez aplikację Grab to zdecydowanie najprzyjemniejszy środek transportu w Bangkoku.
Z łatwością rezerwujesz transport za pomocą smartfona i od razu widzisz cenę za usługę. Płacić możesz kartą kredytową lub gotówką.
Na ekranie wyświetla się Tobie numer rejestracyjny zamówionego auta i za pomocą GPS śledzisz kierowcę.
Przede wszystkim w popularnych miejscach polecam skorzystać z Grab. Taksówka lub Tuk-Tuk będą tutaj prawdopodobnie kosztować trzy razy więcej.

Taksówka wodna (prom)

System transportu wodnego to promy kursujące w górę i w dół rzeki Chao Phraya, przy której znajdują się znane atrakcje jak Wat Arun i Pałac Królewski.
Możesz wsiadać i wysiadać na wielu przystankach a cena przejazdu to naprawdę groszowe sprawy.

Longtail

Tradycyjna łódź, dzięki której dotrzesz do malowniczych regionów miasta, gdzie zobaczysz Tajów mieszkających w drewnianych domach nad rzeką.
Sieć kanałów w centrum miasta nazywana jest „Wenecją Wschodu”.

Jeśli masz inne doświadczenie w podróżowaniu po Bangkoku, śmiało pisz w komentarzach. Nasze osobiste przeżycia ułatwią zwiedzanie miasta tym, którzy pójdą naszym śladem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *