światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Islandia

Co koniecznie zrobić na Islandii?

Krainy ognia i lodu nie trzeba szukać zbyt daleko. Lot do Islandii trwa tylko kilka godzin.
Islandia to wyjątkowe miejsce dla miłośników przyrody. Południe wyspy jest najbardziej zróżnicowane. Tu zobaczysz wiele fantastycznych wodospadów, zjawiska geotermalne, liczne wulkany i ogromne połacie lodu. Północ zdominowała barwna mieszanka pól geotermalnych i kapryśnych formacji lawowych. Mniej odwiedzany przez turystów zachód, oferuje niezliczone fiordy.
Choć surowa i dziewicza przyroda charakteryzuje krajobraz wyspy. Moc ukryta jest w wulkanach. Mają ich dziesiątki, w większości śpiące, ale kiedy, któryś z nich się obudzi, wie o tym cały świat.
Każdemu kto żądny jest przygód, kraj oferuje niekończące się możliwości.

Co musisz zrobić na Islandii?
1.Wybierz się na wędrówkę po lodowcu
Na Islandii masz kilka lodowców, gdzie jako turysta możesz podejść dość blisko.
Chcesz wybrać się na wędrówkę po lodowcu? Musisz to zrobić z przewodnikiem. Polecam lodowiec Falljokul, położony w rezerwacie przyrody Skaftafell, na terenie parku narodowego Vatnajökull.  Falljokul jest częścią rozległego lodowca Vatnajökull, największego lodowca na Islandii i w Europie.
Standardowa wycieczka po lodowcu zajmuje około 2,5 do 3 godzin, chodzisz tylko po dolnej części lodowca. Całodniowe wyprawy oferują wspinaczkę lodową na wyższe partie.
Vatnajökull to fantastyczny lodowy krajobraz. Już sama autostrada prowadząca w okolicach Vatnajökull oferuje niezapomniane widoki na góry lodowe i ogromną czapę lodowca.

2.Zanurz się w gorących źródłach
Zapomnij o Blue Lagoon, gdzie każdego dnia przybywają rzesze turystów. Odwiedź mniej turystyczny basen Jardbodin w okolicach Myvatn. Naturalnie podgrzewany basen, gdzie temperatura wody waha się od 36-42 stopni. Niebieska woda ma te same właściwości, co renomowana Blue Lagune, ale cena wstępu jest znacznie niższa.
Nie zapomnij wziąć ręcznika!

3.Odwiedź lodowy krajobraz Jökulsárlón
Rejs po jeziorze Jökulsárlón to konieczność Twojej podróży po Islandii.
To znane na całym świecie jezioro polodowcowe ma prawie dwadzieścia kilometrów kwadratowych i grubo ponad 200 metrów głębokości. Setki spektakularnych kawałków kry, pływającej w niebiesko-zielonej wodzie, tworzą cudowny krajobraz. Lodowe góry mają różna kolory. Jedne są ciemne, inne białe lub niebieskie a jeszcze inne błyszczą jak diament. Z okolicznych wzgórz masz piękny widok na jezioro, ale jeśli chcesz zobaczyć lodowe góry z bliska, wybierz się na rejs po jeziorze. To doskonała okazja do zrobienia arktycznych zdjęć.
Rejs amfibią lub zodiakiem warto zarezerwować z wyprzedzeniem, choć czasem istnieje możliwość rezerwacji na miejscu.
4.Wypłyń w poszukiwaniu wielorybów
Islandia jest uważana za jedno z najlepszych miejsc do obserwowania wielorybów na starym kontynencie.
Przez cały rok, wzdłuż wybrzeża wyspy można zobaczyć delfiny, orki, humbaki. Wycieczki statkiem na obserwację zwierząt są zatem bardzo popularne wśród turystów.
W okresie letnim kilka rejsów dziennie wypływa z różnych portów Islandii.
Tutejsze wody są bogate również w ryby. Islandczycy z chęcią zabiorą Cię na morskie połowy.

5. Odwiedź niesamowite wodospady Islandii
Krajobraz Islandii jest spektakularny i często zaskakujący. Stałą częścią krajobrazu są liczne wodospady, które można spotkać w całym kraju, często nawet w pobliżu głównej obwodnicy.
Gulfoss według wielu jest najpiękniejszym wodospadem na Islandii. Woda rzeki Hvíta spływa w dół, po czym płynie dalej ogromnym wąwozem. Wzdłuż krawędzi wąwozu prowadzi ścieżka, na której znajdują się tarasy widokowe.  Gulfoss jest częścią popularnej jednodniowej wycieczki „Golden Circle” i bez wątpienia jednym z najczęściej odwiedzanych wodospadem Islandii.

Seljalandsfoss to wodospad znajdujący się na południu Islandii, bezpośrednio wzdłuż obwodnicy nr 1. Wodospad jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ z biegiem lat powstała otwarta jaskinia, pozwalająca przejść wodospadu od tyłu.

Skogafoss to również wodospad warty uwagi. Skały wzdłuż wodospadu pokryte są jasnozielonym mchem i pięknie kontrastują z czarnym piaskiem, który jest pozostałością po erupcjach wulkanicznych. Schodami można dojść na szczyt wodospadu, skąd rozciaga się widok na zieloną dolinę.
Na północy Islandii naszą uwagę przykuł wodospad Godafoss. Nie jest największym, ale na pewno jednym z najpiękniejszych na Islandii. Dzięki ścieżce spacerowej prowadzącej wzdłuż wodospadu, mamy piękny widok z góry.

6.Poznaj niesforny wulkaniczny krajobraz
Na wyspie znajdziesz wiele geotermalnych zjawisk. Najbardziej znanym jest Park Landmannalaugar, do którego zwiedzania potrzebny jest koniecznie samochód z napędem na cztery koło.
Uwaga! Droga przez park otwarta jest tylko w sezonie od połowy czerwca do połowy września. Przed wyjazdem warto sprawdzić kondycję dróg!
Nie posiadasz samochodu z napędem na cztery koła, nie szkodzi. Na północy Islandii, w pobliżu wulkanu Krafla, możesz wybrać się na pieszą wędrówkę po okolicy Leirhnujukur. Tu zobaczysz nie tylko gorące garnki błota i parujące pola lawowe, ale imponujące widoki na ośnieżone szczyty wulkanów.
Równiez na południu wyspy, w okolicach Rejkjaviku znajdziesz obszar zjawisk geotermalnych. Krysuvik-Seltun to kolorowy i fotogeniczny obszar pełen basenów z błotem, fumaroli i gorących źródeł.

7.Odwiedź jedyny prawdziwy gejzer
Niedaleko Uthlid, w bardzo aktywnym regionie geotermalnym, znajdziesz gorace źródła „Geysir”. Główną atrakcją jest gejzer Strokkur, który co kilka minut „wypluwa” ogromny słup wody na wysokość 15-20 metrów. W bezpośrdenm sąsiedztwie znajdziesz również inne gorące źródła.
Na całym świecie jest około 1000 gejzerów, by zobaczyć ten najprawdziwszy musisz być na Islandii!

8.Odwiedź najstarsze miejsce parlamentu
Park Narodowy Þingvellir był pierwszym miejscem, gdzie Wikingowie organizowali parlament. Parlament został utworzony w 930 r. Dziś nadal można zobaczyć pozostałości tego parlamentu. Dolina, w której miało miejsce to historyczne wydarzenie jest magiczna, ze względu na imponujący charakter. Dolina znajduje się dokładnie na pęknieciu w skorupie ziemskiej, która stanowi granicę pomiędzy amerykańską i eurazjatycką płytą tektoniczna.

9.Wyjdź na spotkanie maskonurom
Będąc na Islandii musisz spotkać te cudaczne ptaki. Dzięki jaskrawo zabarwionemu dziobowi, często nazywane „błaznami morza”.
Najbardziej znanym miejscem do ich obserwacji jest południe Islandii w okolicach klifu Dyrholaey. W sezonie lęgowym nie ma możliwości obserwacji z bliska.
Największą tajemnicą Islandii jest inny punkt obserwacyjny, nieodkryty jeszcze przez rzesze turystów. Na wschodzie wyspy w malowniczej wiosce rybackiej Borgarfjördur Eystri zbudowano specjalną platformę widokową, gdzie istnieje możliwość podglądania ptaków nawet w okresie lęgowym (marzec-czerwiec).

10.Wybierz się na przejażdżkę konną
Być może najpiękniejszym sposobem na odkrycie Islandii jest grzbiet konia. Konie są nieodzowną cechą islandzkiego krajobrazu. Spotykasz je dosłownie wszędzie. Islandzkie konie są przyjazne i wyjątkowe, ze względu na swój specyficzny chód, dzięki któremu jeździec czuje się bezpieczny. Wycieczki konne prowadzą wśród terenów niedostępnych autem.
Lubisz jeździć konno, zarezerwuj wielodniową przejażdżkę konną i zobacz bezprecedensowe islandzkie krajobrazy z zupełnie innej perspektywy.
11.Poczuj wolność
Zaplanuj samotną wędrówkę. Zbocz z utartych szlaków, poczuj ciszę i odkryj islandzką przyrodę w nieprawdopodobnej postaci.

12.Posmakuj homara
Jedzenie na Islandii nie należy do najtańszych. Jeśli masz do wyboru jeden specjał islandzki, polecam spróbowanie homara. Kaffi Hornið w Hofn to idealne miejsce na zjedzenie homara, przygotowanego na różne sposoby.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *