światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Islandia

Islandia-Mini przewodnik po wyspie

Po kilku godzinach lotu znalazłam się w świecie ognia i lodu. Tu rządzi Matka Natura.
Zaraz po opuszczeniu stolicy witały nas ogromne przestrzenie, otoczone surową przyrodą. Topniejący lód tworzy setki wodospadów, wyglądających jakby pochodziły z bajki. Rzeczywista moc ukryta jest w wulkanach. Mają ich dziesiątki, w większości śpiące, ale kiedy, któryś z nich się obudzi, wie o tym cały świat.
Południe wyspy zdominowane jest przez lód, wulkany i gejzery. Północ składa się z barwnej mieszaniny pól termalnych, kapryśnych formacji lawowych i wiosek rybackich. Mniej odwiedzany przez turystów zachód, oferuje niezliczone fiordy.
Islandia to wyjątkowe miejsce dla miłośników przyrody. Różnorodność wyspy okazała się większa, aniżeli się tego spodziewałam. Kraj oferuje niekończące się możliwości śmiałemu podróżnikowi, żądnemu przygód.

Co musisz zrobić na Islandii?
1.Wybierz się na wędrówkę po lodowcu
Vatnajökull to fantastyczny lodowy krajobraz. Już sama autostrada prowadząca w okolicach Vatnajökull oferuje niezapomniane widoki na góry lodowe i ogromną czapę lodowca. Warto wybrać się na zorganizowaną wycieczkę jeepem lub skuterem. Dla bardziej zaawansowanych możliwość kilkudniowej wędrówki po lodowcu, co pozwoli poczuć się członkiem polarnej ekspedycji.
Pamiętaj, by na lodowiec wybrać się zawsze pod okiem przewodnika.

2.Skorzystaj z kąpieli w gorących źródłach
Zapomnij o Blue Lagoon, gdzie każdego dnia przybywają rzesze turystów. Odwiedź mniej turystyczny basen Jardbodin w okolicach Myvatn. Naturalnie podgrzewany basen, gdzie temperatura wody waha się od 36-42 stopni, parowe łaźnie i jacuzzi, pozwolą Tobie na całkowity relaks. Niebieska woda ma te same właściwości, co renomowana Blue Lagune, ale cena wstępu jest niższa. Nie zapomnij wziąć ręcznika!

3.Przepłyń po jeziorze Jökulsárlón
Rejs po jeziorze Jökulsárlón to konieczność Twojej podróży po Islandii. Jezioro jest popularne wśród turystów ze względu unoszące się nad poziomem wody ogromne formacje lodowe. Amfibią lub zodiakiem pływasz pomiędzy górami lodowymi i wzdłuż lodowca. Rejs oferuje doskonałą okazję do zrobienia arktycznych zdjęć. Rejs zodiakiem musi być zarezerwowany z wyprzedzeniem.
A wiesz, że Jökulsárlón to popularne miejsce do nagrywania scen filmowych?

4.Wybierz się na morskie połowy
Wypłyń w najbogatsze w ryby wody Europy. Islandczycy z chęcią zabiorą Cię na morskie połowy. Za kilka godzin morskiego wędkowania zapłacisz 60 euro.
5.Poszukaj wielorybów
Z malowniczego Husavik, na północy wyspy, wybierz się w poszukiwaniu wielorybów. Odkryj wiele gatunków wielorybów i delfinów, które można spotkać w tutejszych wodach.

6.Odwiedź niesamowite wodospady Islandii
Bez wątpienia jednym z najczęściej odwiedzanym wodospadem Islandii jest Gullfoss. Wodospad spływa stopniami na głębokość ponad 30 metrów, oferując odwiedzającym wspaniałe widowisko.

Seljalandsfoss to wodospad znajdujący się na południu Islandii, bezpośrednio wzdłuż obwodnicy nr 1. Wodospad jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ z biegiem lat powstała otwarta jaskinia, pozwalająca przejść wodospadu od tyłu.


Na północy Islandii naszą uwagę przykuł wodospad Godafoss. Nie jest największym, ale na pewno jednym z najpiękniejszych na Islandii. Dzięki ścieżce spacerowej prowadzącej wzdłuż wodospadu, mamy piękny widok z góry.

7. Poznaj niesforny wulkaniczny krajobraz
Odkryj ciszę i najpiękniejsze naturalne obszary wzdłuż niesamowitych zjawisk wulkanicznych.
Najbardziej znanym jest Park Landmannalaugar, do którego zwiedzania potrzebny jest koniecznie samochód z napędem na cztery koło.
Uwaga! Droga przez park otwarta jest tylko w sezonie od połowy czerwca do połowy września. Przed wyjazdem warto sprawdzić kondycję dróg!
Nie posiadasz samochodu z napędem na cztery koła, nie szkodzi. Na północy Islandii, w pobliżu wulkanu Krafla, możesz wybrać się na pieszą wędrówkę po okolicy Leirhnujukur. Tu zobaczysz nie tylko gorące garnki błota i parujące pola lawowe, ale imponujące widoki na ośnieżone szczyty wulkanów.

8. Odwiedź jedyny prawdziwy gejzer
Gejzer Strokkur położony na południu Islandii to gejzer, którego nazwa przyczyniła się do nadania nazwy temu naturalnemu zjawisku. Co kilka minut Strokkur „wypluwa” ogromny słup wody, którego wysokość dochodzi nawet do kilkudziesięciu metrów.
Na całym świecie jest około 1000 gejzerów, by zobaczyć ten najprawdziwszy musisz być na Islandii!

9. Odwiedż najstarszy parlament
Þingvellir to dosłownie pęknięcie w skorupie ziemi. Miejsce to stanowi granicę pomiędzy amerykańską płytą tektoniczną a europejską. Tutaj spotykał się Islandzki parlament od 930 roku. Tutaj miały miejsce coroczne, publiczne egzekucje. Tutaj ogłaszano wszelkie kary za cudzołóstwo, kazirodztwo, morderstwo i kradzież. Odwiedź parlament położony w cudownym islandzkim krajobrazie.

10. Wyjdź na spotkanie maskonurom
Będąc na Islandii musisz spotkać te cudaczne ptaki. Dzięki jaskrawo zabarwionemu dziobowi, często nazywane “błaznami morza”.
Najbardziej znanym miejscem do ich obserwacji jest południe Islandii w okolicach klifu Dyrholaey. W sezonie lęgowym nie ma możliwości obserwacji z bliska.
Największą tajemnicą Islandii jest inny punkt obserwacyjny, nieodkryty jeszcze przez rzesze turystów. Na wschodzie wyspy w malowniczej wiosce rybackiej Borgarfjördur Eystri zbudowano specjalną platformę widokową, gdzie istnieje możliwość podglądania ptaków nawet w okresie lęgowym (marzec-czerwiec).

11. Wybierz się na przejażdżkę konną
Patrzyli na mnie odważnie i dumnie… Nie mieszkańcy, ale konie, których spotykasz wszędzie. Są nieodzowną cechą krajobrazu.
Zarezerwuj wielodniową przejażdżkę konną i zobacz bezprecedensowe islandzkie krajobrazy z zupełnie innej perspektywy.
12.Poczuj wolność
Wybierz się na samotną wędrówkę. Zbocz z utartych szlaków, poczuj ciszę i odkryj islandzką przyrodę w nieprawdopodobnej postaci.

13. Posmakuj homara
Jedzenie na Islandii nie należy do najtańszych. Jeśli masz do wyboru jeden specjał islandzki, polecam spróbowanie homara.
Kaffi Hornið w Hofn to idealne miejsce na zjedzenie homara, przygotowanego na różne sposoby.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.