światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Irlandia Północna Wielka Brytania

Co zobaczyć w Irlandii Północnej?

Przejazd drogą panoramiczną Causeway Coastal Road już od dawna wpisany był na moją bucket list. Kilkudniowy wypad pozwolił nam nie tylko spełnić marzenie, ale i poznać sekrety tego kraju.
Irlandia Północna jest po prostu piękna! Tu możesz wybrać się na piesze wędrówki, podziwiać bajeczne krajobrazy, odpocząć na plaży, wgłębić się w burzliwą historię kraju lub usiąść w przytulnym pubie i zajadać się smaczną kuchnią, możliwości jest wiele.
W kilkunastu zdjęciach, spróbuję Cię przekonać do wyjazdu.

1. Zacznij od Belfastu
Stolica Irlandii Północnej zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. To nowoczesne miasto jest eklektyczną potęgą skarbów kultury, mieszanką wiktoriańskiego majestatu, napędu przemysłowego i żywej historii.2. Przejdź szlakiem „The Gobbins”
Ścieżka Gobbinów to trasa wykuta w bazaltowym klifie, surowego, irlandzkiego wybrzeża. Możliwość zwiedzania tylko z przewodnikiem i po uprzedniej rezerwacji. http://www.thegobbinscliffpath.com/
I choć miejsce to wpisane było na naszą listę, warunki pogodowe nie pozwoliły nam na skorzystanie z wyżej wymienionej atrakcji.
3. Wybierz się na spacer po zalesionym terenie Glenariff
To przyjemny rezerwat przyrody, położony w samym sercu doliny. Wędrówki po wyznaczanych szlakach, poprowadzą Cię wzdłuż szumiących rzek. Zalesiony teren urozmaicają progi skalne, tworzące przepiękne wodospady.

4. Przejedź dzikim, surowym wybrzeżem
Wzdłuż wybrzeża prowadzi trasa samochodowa, którą bez wątpienia można zaliczyć do jednych z piękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałam. Wysokie klify, dzikie plaże, nieskończone, zielone wzgórza oraz ciekawskie owce, pasące się obok starożytnych ruin, tworzą niezapomniane widoki.

5. Odwiedź światowej sławy atrakcje
Giant’s Causeway-Grobla Olbrzyma to miejsce owiane legendami. Wybierz się ścieżką giganta i zobacz na własne oczy ogromne bazaltowe kolumny, które niczym wodne potwory, wystają ze wzburzonych wód.

6. Wyobraź siebie w bajkowej scenerii
The Hedges to jedno z najbardziej kultowych miejsc Irlandii Północnej. Szeroka aleja, otoczona kręconymi bukami tworzy niezwykle bajkowy krajobraz.

7. Zajrzyj do White Park Bay
To park leżący wzdłuż skalistego wybrzeża z pięknymi widokami.
Widziałeś kiedyś krowy na plaży? W tym miejscu masz na to duże szanse.

8. Znajdź imponujące budowle
Nie brakuje tu starych zamków i ruin. Położenie niektórych z nich, wysoko na postrzępionym klifie z widokiem na morze, sprawia równie imponujące wrażenie.
Odwiedź ruiny zamku Dunluce lub świątynię Mussenden.

9. Zatrzymaj się na plaży
Choć do Irlandii Północnej nie wybierasz się na relaksujące wakacje w słońcu, jest tu sporo plaż. White Rocks Beach, słynie z wysokich, białych klifów i jest zdecydowanie jedną z tych, które musisz odwiedzić.

10. Zapoznaj się z historią Derry
Londonderry, potocznie nazywane Derry, to drugie, co do wielkości miasto Irlandii Północnej.
Spacerując po mieście odkryjesz jego historię. Nie brakuje tu murali, upamiętniających krwawe wydarzenia sprzed lat.

11. Poznaj Sperrins
Kręte drogi, przecinające rozległe, pustynne wyżyny, pastwiska skrzyżowane żywopłotami, doliny pokryte wrzosem tworzą fascynujący krajobraz, nietknięty jeszcze ludzką ręką.

12. Poszukaj najwyższego szczytu
Góry Mourne to szereg granitowych szczytów, z których najwyższy sięga ponad 800 metrów. I choć nadmorski szlak daje możliwość poznania wielkości tych gór, najlepszą metodą na jego penetracje są wędrówki górskie.

13. Wymień się wrażeniami w przytulnej kafejce
Podczas podróży nie zapomnij zatrzymać się w przytulnym pubie czy kafejce. Irlandia Północna wypełniona jest gastronomicznymi punktami, gdzie nie brakuje dobrej kawy, domowych wypieków i jedzenia na wysokim kulinarnym poziomie.

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, fanem sztuki ulicznej, entuzjastą historii, maniakiem seriali, smakoszem dobrej kuchni czy odkrywcą świata, Irlandia Północna pozytywnie zaskoczy każdego.
Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu, przekonałam Cię do odwiedzenia Irlandii Północnej, pozostaje Ci wpisać to miejsce na listę „must see”.

Znacie inne ciekawe miejsca, które warto dopisac do listy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *