światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Holandia

Holandia- Zelandia i jej atrakcje

Wielu z nas ma swoje ulubione miejsca, do których chętnie wraca. Osobiście, jestem fanką holenderskiej prowincji-Zelandia. Kocham ją za szerokie plaże, średniowieczne miasteczka i pyszne jedzenie. W okresie wiosenno-letnim to zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc.
Zelandia ma ponad 650 kilometrów wybrzeża, ale jeśli tu będziesz, nie zatrzymuj się tylko na plażach. W tym regionie możesz doświadczyć znacznie więcej.

Ciekawe miasteczka
Niezależnie od tego, czy lubisz miasta, czy autentyczne mniejsze wioski, wszystko w Zelandii masz dosłownie na wyciągnięcie ręki. I choć każde miejsce ma swoją historię i charakter, wszędzie woda i morze odgrywają ważną rolę.
Zacznij od Middelburg, stolicy prowincji, która uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast południowej Holandii. Spacerując po ulicach miasta, zobaczysz wiele zabytkowych budynków, imponujące rezydencje, brukowane zaułki. Długa historia miasta wciąż jest widoczna, czego przykładem jest ratusz, opactwo czy wieża zwana „Lange Jan”.

Zierikzee to niezbyt duże portowe miasto, którego początki sięgają średniowiecza. Niewielkie centrum skrywa wiele zabytków. Wędrując ulicami miasta możesz podziwiać stare bramy, kościoły, imponujące fasady, piękne wieże, niewielkie place. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest wieża potwora Sint-Lievens z XIII wieku i ratusz. Zierikzee często zwane jest miastem muzealnym.

Vlissingen to kombinacja miasta i plaży. Najpopularniejszym miejscem w mieście jest deptak i u jego stóp położona plaża, Badstrand. Chcesz lepiej poznać historię Zelandii, odwiedź MuZEEum. Warto również poszwędać się po wąskich uliczkach miasta lub zajrzeć do muzeum piratów.

Veere to wyjątkowe miasteczko pod względem atmosfery. Pomimo tego, że jest popularnym miejscem turystycznym tego regionu, warto tu zajrzeć. Miasteczko jest malownicze, niemal cukierkowe. Znajdziesz tu wiele zabytkowych domów, stary ratusz i Wielki Kościół. Spacerując brukowanymi uliczkami, zastanawiasz się czy mieszkańcy przypadkiem nie organizują konkursu na najpiękniejszą posesję… wszystko jest tu piękne i zadbane!

Plan Delta
Zelandia znana jest z tego, że ląd i woda są tu blisko siebie. Ale interakcja między wodą a lądem nie zawsze była beztroska. W 1953 roku wały pękły i miała miejsce wielka powódź. Tutejszy lud bardzo ucierpiał. Duża część Zelandii została zalana i doznała wielu szkód. Odpowiedzią na tę katastrofę jest system obronny „Plan Delta”. Odwiedź Neeltje Jans i Oosterscheldekering, gdzie najlepiej zobaczysz i doświadczysz pracę tego systemu.

Najfajniejsze plaże
Największą atrakcją Zelandii jest morze, wydmy i bezkresne puste plaże. Przy 650 km wybrzeża, wybór najpiękniejszej plaży jest naprawdę trudny. Poniżej kilka moich sugestii.
Nollestrand, Vlissingen
To jedna z najbardziej znanych plaż w Zelandii. Położona niemal w pobliżu deptaku jest dość często odwiedzane przez turystów. Kochasz przebywać na łonie natury? Zarezerwuj jeden z pastelowych domków, który pozwoli na nocleg bardzo blisko morza.

Badstrand, Vlissingen
Szeroka plaża położona jest przy samym deptaku, w pobliżu toru wodnego, po którym przepływają duże statki. Po dniu spędzonym na plaży, łatwo możesz zatrzymać się w jednej z kafejek. To dobra kombinacja, by w jednym dniu odwiedzić plażę i miasto.

Cadzand
Ta plaża zaliczana jest do jednej z piękniejszych plaż Holandii. Złota plaża otoczona wydmami i zielenią jest świetnym miejscem na pobyt i spacery przy zachodzie słońca.
Domburg
Ten najstarszy nadmorski kurort Zelandii ma wyjątkową atmosferę. Szeroka, piaszczysta plaża ciągnie się aż do Westkapelle. W okolicach plaży znajdziesz wydmy, rzędy małych, plażowych domków i punkty widokowe na miasto i okolicę.

Zoutelande
Plaża w Zoutelande od lat zaliczana jest do ścisłej czołówki. Plaża o długości 5 km jest bardzo czysta. Ze względu na dużą popularność wśród rodzin z małymi dziećmi, w sezonie może być tu dość tłoczno.
To moja ulubiona plaża, którą zdecydowanie zaliczam do najpiękniejszych!

Zelandia aktywnie
W Zelandii nie brakuje możliwości aktywnego wypoczynku. Pomyśl o pływaniu łódką, żeglarstwie, kajakarstwie, nartach wodnych czy surfingu. Możliwe są też wędrówki po wydmach, po których biegnie wiele szlaków turystycznych czy przejażdżki rowerowe, tak bardzo popularne w Holandii. W różnych miejscach znajdują się punkty wypożyczania rowerów. Można wynająć nie tylko te standardowe, ale też elektryczne, towarowe czy tandemy.

Zelandia zaskakuje nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także wieloma zabytkami i tradycyjną kuchnią. To idealne miejsce, by spędzić wakacje na świeżym powietrzu o każdej porze roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *