światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Holandia

Holandia-Aktywnie na łonie natury

Amsterdam, Giethoorn, Zaanse Schans i Keukenhof. To standardowe miejsca na listach wielu turystów, odwiedzających Holandię. Obecnie miejsca te są ogromnie obciążone z powodu masowej turystyki a ich mieszkańcy mają już serdecznie dość.
Wybierasz się do Holandii, szukaj ukrytych klejnotów, którym warto poświęcić trochę uwagi.
Czy znasz już te alternatywne miejsca?

Park Narodowy Hoge Veluwe (Geldria)
Park Hoge Veluwe zachwyca zróżnicowaną przyrodą. Nie brakuje tu lasów liściastych, iglastych, dryfujących krajobrazów piaskowych, mokradeł i równin trawiastych, które są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Zróżnicowany krajobraz jest dość rozległy, ale łatwo dostępny. Do parku prowadzą trzy wejścia: w Otterlo, Hoenderloo en Schaarsbergen.
Odwiedzając park, najlepiej skorzystać z bezpłatnego białego roweru, które stoją przy bramach parku. Znajdziesz tu dziesiątki rowerów, również w rozmiarach dla dzieci. Dla najmłodszych, niemalże na każdym rowerze, przymocowane są siedziska. Niektóre części parku można zwiedzać samochodem, ale tylko i wyłącznie korzystając z wyasfaltowanej drogi.

Park Narodowy Hoge Veluwe o powierzchni 5400 hektarów jest własnością prywatną i utrzymywany jest z opłat za wstęp i parkowanie samochodu.
Jesteś miłośnikiem sztuki odwiedź muzeum Kröller-Müller, znajdujące się na terenie parku. Tu znajdziesz nie tylko największy zbiór z kolekcji Vincenta van Gogha, ale zobaczysz także arcydzieła współczesnych mistrzów, takich jak Claude Monet, Pablo Picasso czy Piet Mondrian.

Cena wstępu do parku:
-Dzieci do lat 6 gratis
-Dzieci od 6-12 lat (5 euro), z muzeum (10 euro)
-Dorośli (10 euro), z muzeum (20 euro)
-Parkowanie samochodu na terenie parku około 7 euro

Park Narodowy Veluwezoom (Geldria)
Park Veluwezoom jest najstarszym parkiem narodowym w Holandii.
Centrum dla odwiedzających znajduje się w Rheden, ale najbardziej znaną częścią parku jest Posbank, czyli kamienna ławka postawiona na najwyższym punkcie w parku, z której roztaczają się piękne widoki na okolice. Stąd łatwo wyruszyć na wędrówkę lub przejażdżkę rowerem górskim po wyjątkowym rezerwacie przyrody. Park jest atrakcyjny o każdej porze roku, jednak najbardziej zachwyca latem, kiedy ogromne wrzosowiska zdobią krajobraz fioletową barwą. Park oprócz wrzosowisk, składa się z rozległych lasów, resztek dryfującego piasku i posiadłości rolniczych. Bydło, konie i owce wykorzystywane są do utrzymania „czystości” na terenie wrzosowisk i przyczyniają się do możliwości dryfowania obszarów piaszczystych. Park Veluwezoom to raj dla spacerowiczów.
Wstęp jest gratis.

Park Narodowy Weerribben-Wieden (Prowincja Overijssel)
Park znany jest przede wszystkim z małej wioski Giethoorn, nazywanej holenderską Wenecją. Niestety, sielankowy krajobraz Giethoorn z dnia na dzień, bardziej „zatapia się” pod ciężarem masowej turystyki.
Jeśli chcesz poczuć magię urokliwego krajobrazu, przenieś się ciut dalej. Steenwijk czy okoliczne wioski, są równie piękne.
Park najlepiej zwiedzać z poziomu wody. Wąskie kanały czy jeziorka, porośnięte trzciną, uśpione wioski, różnorodna flora i fauna, po prostu zachwycają.
Do wyboru masz samodzielne zwiedzanie lub wycieczki zorganizowane przez centrum dla odwiedzających. Jeśli planujesz samodzielną podróż, wynajmij łódkę z napędem elektrycznym lub kajak. Najlepiej wynająć w Kalenberg lub Ossenzijl.
Cennik:
Kajak (2-3 osoby) 30 euro za cały dzień lub 7.50 euro za godzinę.
Łódka elektryczna (5-6 osób) 70 euro za dzień lub 17.50 euro za godzinę.

Rezerwat przyrody Loonse en Drunense Duinen (Brabancja)
Ten rezerwat przyrody, nazywany również Saharą Brabancji jest jednym z największych obszarów dryfujących Europy Zachodniej. Rozdmuchiwany przez wiatr piasek tworzy tu sporych rozmiarów wydmy. Oprócz piasku znajdziesz lasy i doliny porośnięte wrzosem. Popularnym wejściem do parku jest wysoka wydma Roestelberg, położona na skraju rezerwatu. Ze względu na znajdującą się tu kafejkę z tarasem jest to najlepsze miejsce do rozpoczęcia lub zakończenia szlaku po parku.
Park jest popularny wśród rodzin z dziećmi, ale również wszyscy poszukujący spokoju znajdują tu miejsce dla siebie. Spacerować po piaszczystych wzgórzach można w dowolnym miejscu. Warto rozejrzeć się za tutejszą fauną. Ptaki, owady i jelonki to najczęściej spotykani przedstawiciele.

Rezerwat przyrody Oostvaardersplassen (Flevoland)
Najbardziej znanym rezerwatem przyrody w prowincji Flevoland jest Oostvaardersplassen. Rezerwat jest bardzo zróżnicowanym obszarem przyrodniczym, pokrytym bagnami, równinami trzcinowymi, stawami i jeziorkami. Znajdziesz tu kilka tras spacerowych i rowerowych. Podczas penetracji tutejszych terenów możesz dostrzec wiele różnych zwierząt i ptaków, co czasem daje wrażenie prawdziwego safari. Najczęściej spotykane to lisy, konie, bydło, jelenie, kormorany i czaple łyżki. Głębsze tereny parku możesz zwiedzić tylko pod okiem przewodnika, zorganizowaną wycieczką pieszą lub wózkiem elektrycznym.
Praambult to znane wzgórze widokowe, z którego roztacza się rozległy widok na rezerwat. W Almere-Buiten znajduje się centrum dla odwiedzających i restauracja z szerokim widokiem na pobliskie stawy. Stąd rozpoczyna się też wiele interesujących szlaków.

2 KOMENTARZE

  1. Ale tam pięknie. W życiu bym nie przypuszczała, ze w Holandii takie kolory.Normalnie zwatpiłam. I jeszcze rowery za darmo. Arleta, kiedys ułożysz mi mini plan, bo ruszę tam na pewno,
    pozdrawiam

  2. Gabi,
    Daj znać, kiedy będziesz gotowa. Pomogę na pewno.
    A może uda się i co nieco razem zwiedzić.

    Serdeczności przesyłam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *