światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Hawaje USA

Jak zorganizować pobyt na wyspie Kauai?

Nie bez powodu Kauai nosi przydomek „Garden Island”. Ta najstarsza wyspa archipelagu hawajskiego charakteryzuje się bujną tropikalną roślinnością.
Według statystyk, Kauai jest jednym z najbardziej mokrych miejsc na naszej planecie, ze średnią opadów, ponad 11 metrów rocznie! Dzięki częstym opadom deszczu, wyspa jest nie tylko bogato porośnięta, ale i trudno dostępna.
Najbardziej słonecznej pogody, możemy spodziewać się na zachodnim i południowym wybrzeżu. Na północy i wschodzie, pada prawie każdego dnia, choć są to krótkie, ale obfite opady. Temperatura pozostaje przyjemna przez cały rok.
Najwyższym punktem Kauai jest Kawaikini, góra o wysokości 1598 metrów.
Na Kauai nie ma praktycznie transportu publicznego, by odkryć najpiękniejsze miejsca, konieczny jest samochód.

Jak zorganizować pobyt?
1.Odwiedź Kanion Waimea
Ten spektakularny rezerwat przyrody, znajdziesz na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Kanion Waimea, znany również pod nazwą Wielkiego Kanionu Pacyfiku, często porównywalny jest do Wielkiego Kanionu w Arizonie. Ten ogromny, głęboki na około 1000 metrów wąwóz, składa się z czerwonych skał, porośniętych tropikalną zielenią.
Wzdłuż trasy znajduje się kilka punktów widokowych, przy których można się zatrzymać. Nieco dalej znajduje się punkt widokowy Kalalau, z którego roztacza się wspaniały widok na dolinę wzdłuż wybrzeża Na Pali.
Dla bardziej aktywnych, istnieje możliwość pieszych wycieczek. Wytyczone szlaki prowadzą miedzy innymi do krawędzi kanionu czy wodospadów. Tylko jedna ścieżka, szlak Kukui, wiedzie w dół kanionu.

2.Zatrzymaj się przy Spouting Horn
Po drodze do Kanionu Waimea zatrzymaj się przy Spouting Horn. To naturalna formacja skalna, która rozpyla wodę morską wysoko w powietrze. Fantastyczny spektakl! Jeśli już tam dotrzesz, nie zapomnij rozejrzeć się wokół, to ulubione miejsce żółwi morskich.

3.Zamów lot nad wybrzeżem Na Pali
Powodem odwiedzenia Kauai było dla mnie wybrzeże Na Pali. Możesz je poznać zarówno z poziomu wody (organizowane są wycieczki kajakiem czy katamaranem) jak i podczas wędrówki pieszej. Jednak najlepszym sposobem na poznanie tego, jakże niedostępnego miejsca, jest lot widokowy.
Wybrzeże Na Pali charakteryzuje się zielonymi, porośniętymi stromymi klifami, które prostopadle schodzą wprost do głębokiego błękitnego morza. To najpiękniejsze wybrzeże na naszej planecie, jakie do tej pory widziałam.
Chcesz więcej przecytać na ten temat, kliknij tutaj.

4.Przejdź szlakiem Kalalau
Na Pali Coast State Park to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej i odkrywania dzikiej przyrody Hawajów. Szlak Kalalau to jedna z piękniejszych tras wędrownych na Hawajach. Szlak zaczyna się przy Kee Beach. Przejście pierwszych trzech kilometrów zajmie Ci około półtorej godziny i zaprowadzi do pierwszej zatoki Hanakapiali. Ogólnie trasa nie jest trudna do przejścia, ale przy opadach deszczu ścieżka jest błotnista i może być niebezpieczna. Wymagana jest dobra kondycja, szlak prowadzi na przemian w górę i w dół. Na trasie jest wiele spektakularnych widoków na imponujące wybrzeże i dżunglę. Nie brakuje też innych turystów. Pewnie lepszą opcją byłoby przejście kolejnych kilometrów z noclegiem w namiocie na trasie. Jeśli wybierasz tę opcję, musisz zagospodarować, co najmniej dwa dni i przed wyjściem załatwić zezwolenie w Hawajskim State Park. Szlak ma 17 kilometrów, powrót tę samą drogą.

5.Zobacz Zatokę Hanalei
Na północnym wybrzeżu wyspy znajdziesz jedną z najpiękniejszych plaż na Kauai. Biała plaża i krystalicznie czysta woda z cudownymi widokami na zielone, trudno dostępne wybrzeże wyspy, po prostu zachwyca. Chcesz aktywnie spędzić czas? To najlepsze miejsce do surfingu!

6.Obejrzyj wodospady z bliska
Chcesz obejrzeć wodospady z bliska? Do dwóch z nich możesz bardzo łatwo dojechać samochodem: Wailua Falls i Opaekaa Falls. Również wodospad Waipoo, położony w Kanionie Waimena, jest łatwy do zobaczenia podczas jazdy samochodem.

7.Odwiedź ulubioną plażę tubylców
Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajdziesz ukrytą perełkę, plażę Polihale. To ulubione miejsce tubylców, którzy podczas weekendów przyjeżdżają, by posurfować na wysokich falach, na tle stromego wybrzeża Na Pali. Plaża jest długa, szeroka i piaszczysta. Zrób sobie piknik lub rozbij namiot i pozostań na noc, oczywiście tylko z pozwoleniem. Ponoć zachody słońca są tutaj niepowtarzalne.
Nie zrażaj się piaszczystą drogą, która prowadzi do samej plaży. Jest utwardzona i dobrze przejezdna normalnym autem.

8.Podziwiaj tutejszą faunę
Poszukaj mniszek hawajskich. Często spotkasz je śpiące na klifach lub na plażach, dosłownie nic nie robiąc sobie z obecności plażowiczów. Jeśli wejdziesz do wody, masz duże szanse na zobaczenie żółwi morskich. Podczas wycieczek na morzu, możesz spotkać delfiny.

Ten stosunkowo nieznany hawajski raj z niezwykle imponującymi klifami, gęstą dżunglą i pięknymi plażami, powinien znaleźć się na liście marzeń każdego podróżnika. Pobyt na Kauai pozwoli odkryć nie tylko dziewicze tereny, ale i odwiedzić miejsca znane ze scen filmu „Jurassic Park”.
Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie  atrakcje wyspy, zaplanuj co najmniej 4-5 dni.

Która wyspa jest Waszą ulubioną?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *