światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Hawaje USA

Jak zaplanować pobyt na Big Island?

Big Island to największa i najmłodsza wyspa archipelagu hawajskiego. Jest znacznie większa aniżeli wszystkie inne wyspy hawajskie razem wzięte.
Oficjalna nazwa to Island of Hawaii, jednak by uniknąć zamieszania, ludzie zwykle nazywają ją Big Island. Są tu różne strefy klimatyczne. Podczas gdy na wybrzeżu temperatura sięga 25 do 30 stopni, na szczytach wulkanów leży śnieg. Na Big Island znajdziesz kilka wulkanów, a w niektórych miejscach możesz nawet zobaczyć lawę spływającą do morza.
Różnorodność tutejszych krajobrazów jest niezwykle bogata a naturalne piękno nie przestaje zadziwiać.
Chcesz dowiedzieć się, co zobaczyć na Big Island? Poniżej przedstawiam moje wskazówki:

Zajrzyj do Parku Narodowego Wulkanów
Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO park, to bez wątpienia największa atrakcja wyspy. To, co czyni ten park tak wyjątkowym, to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Kilauea, bo o nim mowa ma wysokość 1247 metrów i leży w samym sercu parku. Jeśli odwiedzisz Kilauea, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz pióropusze dymu, fontanny ognia lub wirujące masy lawy. Jego aktywność jest niemal zawsze widoczna.


Drugim wyjątkowym miejscem w parku jest Mauna Kea, najwyższa góra na ziemi, mierzona od dna oceanu ma aż 10 210 metrów! Na szczycie krateru zainstalowanych jest kilka teleskopów, które monitorują wszechświat. Do centrum zwiedzających prowadzi utwardzona droga. To jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji gwiazd. Wypady tylko pod okiem przewodnika.
W parku możesz spędzić nawet kilka dni. Wytyczono tu różnej długości szlaki wędrowne, przez kratery, unikalne ekosystemy czy pola lawy.
Przed zwiedzaniem parku zajrzyj koniecznie do centrum dla odwiedzających. Tu znajdziesz aktualne informacje o sytuacji w parku.


Przejedź przybrzeżną drogą na wschodzie wyspy
Na wschodzie wyspy deszcze padają pięć razy więcej aniżeli na zachodniej części wyspy.
Trasa z Honokaa do Pahoa to piękna trasa, wiodąca przez bujne lasy deszczowe, liczne plantacje kawy i bananów. Po drodze znajdziesz wiele drogowskazów wiodących do tutejszych atrakcji, dobrze dostępnych samochodem. Nie brakuje tu tropikalnych ogrodów i wodospadów. Odwiedź Peepee Falls, Rainbow Falls i Akaka Falls, zwłaszcza ten ostatni zrobił na mnie ogromne wrażenie. Już z parkingu widać wodospad, spadający z wysokości 128 m. Warto jednak przejść krótki szlak, który prowadzi przez tropikalny las.


W okolicach Pahoa znajdziesz wiele „gorących basenów”, gdzie możesz odpocząć wśród czarnych skał i głębokich klifów.
Onomea Bay Trail jest jedną z najpiękniejszych wędrówek na Hawajach ze względu na ogromną różnorodność roślin i nierówne wybrzeże.
Odwiedź popularne plaże
Większość piaszczystych plaż znajduje się po zachodniej stronie wyspy. Przy zaledwie 25 cm deszczu rocznie jednym z najlepszych miejsc, by cieszyć się słońcem, morzem i piaskiem jest Hapuna Beach State Park. Jedną z piękniejszych plaż jest Hapuna Beach. Piasek jest tu miękki i biały niczym cukier puder, co przyciąga wielu wielbicieli plażowego leniuchowania, ale warto też odwiedzić Wailalea Beach en Kua Bay lub wiele bezimiennych malutkich plaż, które są często bezludne.


Na południu wyspy, plaże są głównie wulkaniczne. Jedną z najbardziej wyjątkowych jest Punalu’u Black Sand Beach. Sama nazwa wskazuje, że piasek jest tu czarny, co w kombinacji z błękitna wodą i palmami tworzy niezapomniany widok. Niemal pewne jest, że oprócz plażowiczów, spotkasz tu żółwie morskie.


Zapoznaj się z tradycyjną kulturą hawajską
Chcesz zobaczyć tradycyjne Hawaje? Zdecydowanie powinieneś udać się do Narodowego Parku Historycznego, o trudnej nazwie Pu’uhonua O Honaunau. Tu spotkasz kulturę hawajską w różnej formie. Możesz odwiedzić świątynie, w których żyli pierwotni mieszkańcy i obejrzeć charakterystyczne rzeźbione posągi tiki.
Równie ciekawa jest wizyta w historycznym parku Kaloko-Honokohau, gdzie świetnie widać kontrast pomiędzy białą plażą Honokohau a rozrzucanymi tu czarnymi skałami lawowymi. Nie brakuje tu też starożytnych świątyń i malowideł naskalnych.
W obu parkach masz duże szanse na spotkanie żółwi morskich.


Obejrzyj podwodny świat
Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, oprócz wulkanicznych wędrówek, polecam nurkowanie z rurką. Podobnie jak popularne piaszczyste plaże, miejsca do nurkowania, znajdują się na zachodnim wybrzeżu wyspy. Jeśli jesteś miłośnikiem nurkowania z rurką, polecam trzy najpopularniejsze miejsca: Kahalu’u Beach, Kealakeua Bay (Captain Cook) i w historycznym parku Puʻuhonua o Hōnaunau (Two Step).
Zupełnie przez przypadek, odkryliśmy jeszcze jedno świetne miejsce do nurkowania. To znacznie mniej znana Puako Beach, gdzie oprócz wielu gatunków kolorowych ryb, spotkanie z ogromnymi żółwiami morskimi jest niemal gwarantowane.


Odwiedź zieloną dolinę
Na północy wyspy leży dolina Waipi’o. Porośnięta bujną roślinnością dolina, otoczona wysokimi skalnymi górami Kohala, zdecydowanie należy do głównych atrakcji wyspy. Zejście do dna doliny jest dość strome, ale gdy się tam znajdziesz, możesz przespacerować się jednym ze szlaków lub posiedzieć na szerokiej piaszczystej plaży.
Jeśli masz mało czasu, warto podjechać do punktu widokowego Waipi’o Valley Lookout, skąd rozciąga się piękny widok na Waipi’o Valley.


Znajdź najbardziej wyjątkową plażę wyspy
Papakōlea Beach, znana również, jako Green Sand Beach to najbardziej wyjątkowa plaża na wyspie. Dlaczego? To jedna z niewielu zielonych plaż na świecie. Nazwa mówi już sama za siebie, piasek jest tu koloru zielonego. Oliwkowy kolor piasku wynika z obecności zielonkawego, półszlachetnego kamienia zwanego oliwinem, który jest pochodzenia wulkanicznego. Ponieważ wszystkie inne minerały, popiół czy resztki skał są bardziej lżejsze niż oliwin, zostały one wypłukane do morza a oliwin przetrwał, tworząc dominujący zielony kolor plaży.


Jeśli chcesz odwiedzić zieloną plażę, musisz przejść około 4 km po mało atrakcyjnym terenie. Trasa nie jest oznakowana, ale spotkasz na niej wielu zainteresowanych, co ułatwi Ci wędrówkę. Nie idź wzdłuż wybrzeża, co na początku może wydawać się krócej. Droga jest bardziej wyboista i zajmuje znacznie więcej czasu. Teren jest otwarty i suchy, często wieje tu silny wiatr, co nie ułatwia wędrówki. Po drodze nie ma żadnych udogodnień. Weź ze sobą wystarczająco dużo picia i jedzenia. Nie zapomnij nakrycia głowy i stroju do kąpieli. Po 1,5  godzinnym spacerze relaks na plaży jest mile widziany.
Jest jeszcze jeden sposób, aby dotrzeć na plażę. Na parkingu stoją miejscowi z pickupem, którzy chętnie podwiozą Cię na plażę. Cena zwala z nóg, 25 dolarów za osobę!!!

Dodatkowe wskazówki:
1.Zdecydowanie polecam wynajęcie auta. Transport publiczny jest tu bardzo ograniczony a oferty wycieczek wygórowane.
2.Big Island to największa z wysp hawajskich, dlatego warto wziąć pod uwagę pobyt po obu stronach wyspy. Przejazd ze wschodniej na zachodnią część wyspy zajmuje około 1,5 godziny.
3.Na miejscu kup Hawaii Tripark Pass, która daje wstęp do parku wulkanicznego Haleakala (Maui), do parku narodowego Volcanos  (Big Island) i parku historycznego Pu’uhonua O Honaunau (Big Island), ważne przez cały rok.
4.Zaplanuj pobyt na minimum 4-6 dni. Hawaje to zdecydowanie więcej aniżeli plaża, słońce i woda.

Zainteresował Cię ten artykuł? Na blogu znajdziesz jeszcze inne artykuły o Hawajach, które mogą być przydatne w planowaniu podróży.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *