światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Hawaje USA

Jak spędzić czas na Maui?

Maui jest jedną z najczęściej odwiedzanych wysp Hawajów, co wcale nie dziwi. Jest najbardziej wszechstronna, zaskakuje wyjątkowym krajobrazem. Wyspa zachwyca zróżnicowanym skalistym wybrzeżem i piaszczystymi plażami. W niemalże bajkowym krajobrazie lasu deszczowego, unikalna flora przeplata się z licznymi wodospadami a wulkan Haleakalā zapewnia prawdziwie księżycowe krajobrazy.
To idealne miejsce do aktywnego wypoczynku.
Jak spędzić czas na Maui?
1.Zobacz krater Haleakalā
To jedna z głównych atrakcji wyspy. Rozległy park znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu Maui. Jego krajobraz zdominowany jest przez wulkaniczny szczyt Haleakalā o wysokości 3055 metrów. Na jego zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Koniecznością jest wjazd na górę, wizyta w obserwatorium i przejście jednego z wielu tutejszych szlaków turystycznych.

Najbardziej spektakularnym szlakiem w parku jest Sliding Sands, który prowadzi do samego serca „księżycowego krajobrazu”. Opuszczony i tajemniczy krater o przekroju około 11 kilometrów, szerokości 3 kilometrów i głębokości 800 metrów, po prostu zachwyca. Smugi czerwieni, żółci, szarości i czerni wyznaczają bieg starych i nowszych strumieni lawy, popiołu i żaru. Po drodze spotykamy „srebrny miecz”. Tę rzadko występującą roślinę, można spotkać tylko na Hawajach. Srebrno-zielone liście w kształcie miecza tworzą piękną srebrzystą kulę. Starsze okazy wytwarzają czerwono-fioletowe kwiaty, które dorastają nawet do 2,5 metra.

Slidings Sands to dość wymagający szlak, który prowadzi na wysokości grubo ponad 2000 m i ma 18 km (w jedną stronę). Chcąc pokonać szlak w całości, należy się dobrze przygotować. Problem jest w tym, że szlak przecina krater i jeśli zostawisz samochód przy Centrum dla zwiedzających (na górze), musisz wrócić tę samą drogą lub mieć nadzieję na to, że znajdą się turyści, którzy będą na tyle uczynni, by podrzucić Cię do góry. Istnieje też możliwość pozostawienia samochodu na mecie szlaku i spróbowania dostać się do Centrum dla zwiedzających. Możesz też przejść część szlaku i wrócić tę samą drogą.

Jeśli nie lubisz chodzić, do większości atrakcji parku możesz dotrzeć samochodem. Przy centrum dla odwiedzających jest wiele punktów widokowych, skąd możesz podziwiać ten nieziemski krajobraz.
Każdego ranka ze szczytu krateru Haleakala można podziwiać spektakularny wschód słońca.
Jeśli chcesz wjechać do parku między 3.00 a 7.00 rano, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Ubierz się ciepło, temperatura może spaść nawet poniżej zera.
2.Przejedź nadmorską drogą do Hāny
Zdecydowanie warto poświęcić jeden dzień na przejechanie krętą drogą, która prowadzi przez fascynujący las deszczowy, wzdłuż grzmocących wodospadów, stromych skalistych wybrzeży i ciekawych plaż. Chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj tutaj.


3.Odwiedź ciekawe miasteczka
Na Maui nie brakuje przytulnych miasteczek, które warto odwiedzić.
Zdecydowanie polecam wyluzowane miasteczko Pa’ia na wschodzie wyspy, które zadziwia kolorowymi domkami i przytulnymi kafejkami. Nie mniej urzekła mnie historyczna Lahaina na zachodzie wyspy, gdzie rustykalne budynki przypominają dawne czasy, kiedy miasto było jednym z najbardziej ruchliwych portów na Hawajach. Główna ulica wciąż tętni życiem, tu znajdziesz wiele przytulnych sklepików, barów i restauracji. Ponadto znajdziesz długą, białą plażę i najstarsze drzewo. W mieście może być jednak dość tłoczno. Jest to ulubione miejsce pasażerów rejsów wycieczkowych.


4.Wyjdź na spotkanie wielorybom

Wody u wybrzeży Lahaina są jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji wielorybów. Zwłaszcza od grudnia do maja istnieje duża szansa na ich zobaczenie z bliska. Czasem można wieloryby wypatrzeć z lądu, ale najlepiej wybrać się na wycieczkę łodzią.
Na Hawajach ściśle przestrzegane są zasady związane z obserwacją wielorybów, dzięki temu zwierzęta każdego roku tu powracają.


5.Przepłyń do krateru Molokini
Kilka kilometrów od południowozachodniego wybrzeża Maui leży podwodny wulkan Molokini. Mała sierpowata wysepka, otoczona krystalicznie czystą wodą jest idealnym miejscem na zwiedzanie podwodnego świata.
Łodzie w kierunku Molokini odpływają z portu Lahaina i Ma’alaea.
6.Odpocznij na plaży
Ka’anapali Beach to kilometry białego piasku i czystej wody. Tu znajdziesz największe skupisko hoteli, apartamentów i turystów.


Jedne z piękniejszych plaż na Maui znajdziesz w Makena Beach State Park. Piaszczyste plaże parku Makena są jednymi z większych niezabudowanych plaż wyspy. Obszar podzielony jest na dwie plaże: szeroką Big Beach en Little Beach, oddzielone od siebie skalistym wzgórzem. W przeciwieństwie do najsłynniejszych plaż Ka’anapali i Lahaina jest tu mniej tłoczno.


Bardziej na północ, wzdłuż zatoki Ma’alaea znajdziesz inne złote plaże zasługujące na uwagę.
Plaże są nie tylko piękne, jest tu wiele świetnych miejsc do nurkowania a wieczorem możesz zobaczyć spektakularne zachody słońca.


7.Przespaceruj przez Park Iao Valley
Bujna zielona dolina Iao Valley zachwyca przyrodą. Otoczona zielenią skała Iao jest najczęściej odwiedzaną atrakcją parku. Z parkingu można przejść szlakiem do punktu widokowego, skąd rozciąga się widok na igłę Iao i otaczającą ją zieloną dolinę.

Maui to druga, co do wielkości wyspa archipelagu hawajskiego. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywnych podróżników. Wyspa świetnie nadje się na podróż wynajętym autem. Zaplanuj, co najmniej 5-7 dni, by zobaczyć najpiękniejsze miejsca wyspy.
Planujesz podróż na Hawaje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *