światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Ekwador Galapagos

Galapagos- Przewodnik po wyspach

Każdy z nas ma na swej liście kierunek podróży, który wydaje się być poza zasięgiem. Dla mnie, do niedawna, takim miejscem były wyspy Galapagos.

Położone tysiąc kilometrów na zachód od Ekwadoru wyspy są w rzeczywistości wulkanami wznoszącymi się z morza. Cały archipelag składa się z dwóch obszarów chronionych: parku narodowego, obejmującego wszystkie wyspy i rezerwatu morskiego, czyli wód otaczających wyspy. Rośliny i zwierzęta w ciągu milionów lat rozwijały się w całkowitej izolacji a ich wyjątkowe życie było inspiracją dla Darwina do sformułowania rewolucyjnej teorii ewolucji.
Galapagos to 13 wysp głównych, którą wybrać, zależy od Twoich oczekiwań.

Poniżej spróbuję przybliżyć kilka z nich:

Santa Cruz
To główna wyspa, bijące serce archipelagu. Dla wielu turystów jest punktem wyjścia podróży po Galapagos. Tu zaczyna się i kończy większość kilkudniowych rejsów.  Większość podróżnych korzysta z lotów na Baltrę, malutką wysepkę, niemal przylegającą do Santa Cruz. Dzięki transferowi łodzią i autobusem, dotrzesz po około półtorej godzinie do Puerto Ayora, największego miasta na Galapagos. Pomimo tego, że miasto jest dość zaludnione (15.000 mieszkańców) i składa się głównie z barów, kafejek, hoteli i organizacji turystycznych, panuje tu dość przyjemna atmosfera.


Środkową część wyspy stanowią wyżyny. To obszar porośnięty bujną, tropikalną roślinnością, zamieszkały przez wiele gatunków ptaków.
Wyspę zamieszkuje również spora populacja legwanów morskich, jedyna jaszczurka żywiąca się w morzu oraz spora grupa pelikanów brunatnych.
Co wyróżnia wyspę od pozostałych?
Tu znajdziesz największą kolonię żółwi olbrzymich.

San Cristobal
Ta najbardziej na wschód wysunięta wyspa ma również lotnisko.
San Cristobal jest po Santa Cruz, najbardziej zamieszkałą wyspą archipelagu. Puerto Baquerizo Moreno jest oficjalnie polityczną siedzibą Galapagos. Krajobraz wyspy jest szczególnie zróżnicowany, z suchymi erozyjnymi szczytami wulkanów na północy i wilgotnymi, bujnie porośniętymi stokami na południu. Spotkasz tu również sporą populację lwów morskich i legwanów morskich.

Co wyróżnia wyspę od pozostałych?
Duże możliwości do nurkowania i snorkelingu. Rekiny rafowe, rekiny młotkowe, płaszczki czy żółwie morskie nie są tutaj obce.

Española
Najstarsza i najbardziej na południe wysunięta wyspa archipelagu. Ta niezamieszkała wyspa jest bezwątpienia rajem dla ornitologów. Wyspa jest miejscem rozmnogu głuptaka zamaskowanego. Jego kolonia jest jedną z największych na archipelagu.
Spotkasz tu również sporą populację lwów morskich i legwany morskie „Christmas” , które swą nazwę zawdzięczają czerwono-zielonej barwie skóry.
Na wyspę najłatwiej dotrzesz z San Cristobal.

Co wyróżnia wyspę od pozostałych?
To jedyne miejsce, gdzie w sezonie (kwiecień-grudzień) spotkasz albatrosy o rozpiętości skrzydeł powyżej 2 metrów!

Santa Fé
To jedna z mniejszych wysp archipelagu. Jest niezamieszkała. Porośnięta gigantycznymi kaktusami opuncji jest kryjówką legwana lądowego o pokaźnych rozmiarach i żółtawo-pomarańczowym kolorze skóry.
Na samą wyspę wstęp mają tylko i wyłącznie wycieczki rejsowe! Wycieczki jednodniowe wypływające z Santa Cruz, cumują u wybrzeży. Tu znajduje się jedno z lepszych miejsc do snorkelingu. Woda jest krystalicznie czysta!
Wyspę należy odwiedzić z Santa Cruz.

Co wyróżnia wyspę od pozostałych?
Legwany lądowe żyją wyłącznie na Santa Fé.

Bartolomé
Mała, niezamieszkała wysepka znana z wizualnej atrakcji- Pinnacle Rock. To spiczasta skała lawowa, wysoko górująca nad wodą. Szlak do najwyższego punktu wyspy prowadzi przez niemalże księżycowy krajobraz. Z samej góry masz przecudny widok na skałę z sąsiadującą wyspą Santiago w tle. Brunatny księżycowy krajobraz jest jednym z piękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałam.
Wyspę najlepiej odwiedzić z Santa Cruz.

Co wyróżnia wyspę od pozostałych?
Krajobrazowo, to najbardziej rozpoznawalne miejsce na Galapagos.

Isabela
Największa i najbardziej aktywna wyspa. Tu znajdziesz aż pięć wulkanów.

Wschodnie wybrzeże porośnięte jest lasami namorzynowymi. To dom dla wielu zwierząt. Lwy morskie, legwany, pingwiny spotkasz niemal wszędzie podczas snorkelingu.

Sama wyspa pomimo tego, że jest zamieszkała wciąż jest autentyczna. Panuje tu iście karaibska atmosfera. Isabela to prymitywne piękno i egzotyka. I choć wyspa chętnie dzieli się swym pięknem, niespodziewanie może stać się wybuchowa i bezlitośnie pokazać swą mroczną stronę. To najmłodsza z wysp Galapagos.

Co wyróżnia wyspę od pozostałych?
Isabela to nieoszlifowany klejnot. Być może ze względu na niedostępność i nieprzewidywalność, zwraca najmniejszą uwagę na odwiedzających Galapagos i często jest pomijana. Ci, którzy jej nie znają, nie będą za nią tęsknić, ale na pewno przegapią jedno z najfajniejszych miejsc na Galapagos.
Jeśli jesteś miłośnikiem natury, kolekcjonerem unikalnych miejsc, ornitologiem z zawodu lub ptasim podglądaczem, powinieneś postawić swą stopę na Galapagos, tak jak kiedyś, zrobił to Karol Darwin.

Planujesz podróż na Galapagos? Które wyspy chcielibyście odwiedzić?

9 KOMENTARZY

 1. Dla mnie jest dokladnie tak jak piszesz, miejsce poza zasiegięm. Tym chętniej zagłębiłam sie w Twoją relacje. Pięknie pokazałaś te wyspy. Fantastyczne fotografie fauny, a wulkaniczne krajobrazy kolorowe i intrygujące,
  pozdrawiam
  Gabi

 2. Witaj Gabi,
  Nigdy nie wiadomo co nam życie przyniesie, może i ty tam kiedyś dotrzesz.
  Ja byłam w Ekwadorze już kilkanascie lat temu, niestety, wtedy o Galapagos mogłam tylko pomarzyć.
  Jak widać, moje marzenie zostało spełnione.
  Galapagos jest jak film przyrodniczy w TV. Mam nadzieję, że pisząc kolejne artykuły, będę w stanie przekazać to czytelnikowi bo miejsce jest nietuzinkowe i zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie.

  Pozdrawiam,
  Koniczyna

 3. Koniczynko, masz racje. Pamietam jak pisalam kiedyś na OS, że dziekuję za prezentacje z Kanady, bo nie zamierzam tam jechać. I co? nie minał chyba rok i ruszyłam.
  To czekam na Twoje kolejne relacje,
  pozdrawiam

 4. Miejsce jak na razie poza moim zasięgiem i cieszę się, że te piękne krajobrazy, a przede wszystkim przeróżne stworzenia, mogłam obejrzeć u Ciebie. Dobry pomysł z opisaniem każdej z wysp. Z przyjemnością spędziłam czas przy tej relacji z Galapagos.
  Pozdrawiam,
  Renata.

  • Renata,
   Milo mi czytać, że z przyjemnością spędzilaś tu czas.
   Wyspy Galapagos mają do zaoferowania bardzo dużo. Mogłabym tam spędzić jeszcze kilka tygodni, zupelnie sie nie nudząc. I choć codziennie moje cialo „rozpuszczalo się” w wodach Oceanu, kazdy snorkeling był inny, każdy wyjątkowy.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Koniczyna

 5. Cudowne. Powiedz proszę, czy te wydpy co pokazałaś obejrzałaś bez pośrednictwa miejscowych biur?. Czy np isabela, Bartilome da się samemu, bez przewodników. Ja już miałam ułożony plan. Miały to być jak pamiętam trzy wydpy, ale widzę, że warto tam pobyć dłużej. Tak chciałabym tam pojechać. Planowaliśmy na prawie miesiąc. Kontynentalny Ekwador plus Galapagos. Stwierdziliśmy, że to daleka podróż i nietania, więc trzeba to zrobić za jednym razem. Ale teraz to wszystko wielka niewiadoma. Człowiek się cieszy jak wyjedzie do siebie na wieś. Pozdrawiam Urszula

  • Ula,
   Bartolome nie da odwiedzić się samemu, nie wejdziesz bez przewodnika! Wycieczkę wykupiliśmy na miejscu (na Santa Cruz), w jednym z biur lokalnych.
   To całodniowa wycieczka.
   Isabela to wyspa, która skradła moje serce. Nie ma tu prawie turystów w porównaniu z Santa Cruz, gdzie jest „tłoczno”, ale gdzie wciąż panuje przyjemna atmosfera. Na Isabela samemu można zobaczyć dużo, nawet bardzo dużo. Już na plaży przy samym porcie, wczesnym rankiem możesz pływać wsród pingwinów czy nurkować z uchatkami. Przejazd rowerem wzdłuż plaż to również konieczność, zobaczysz flamingi i iguany. Jeśli miałabym polecić Tobie jedną z wycieczek na Isabela, zdecydowanie byłoby to Los Tuneles! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Galapagos – 5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć!
   Mam nadzieję, że coś z tych info się przyda.
   Śmiało pytaj dalej. Byliśmy w zeszłym roku, w lutym, więc w pamięci jeszcze wszystko świeże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *