światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Ekwador Galapagos

Galapagos budżetowo-Czy to możliwe?

Marzysz o tym, by pójść śladem Karola Darwina?
Prawda jest taka, że Galapagos to dość drogi kierunek podróży, ze względu na wysokie koszty dojazdu. Jednak, kiedy będziesz już na miejscu, wcale nie znaczy, że musisz zbankrutować, by zobaczyć wyjątkową faunę i florę wysp Galapagos. Pomimo tego, że eksploracja większości miejsc nie jest dozwolona bez nadzoru przewodnika, znajdziesz ciekawe miejsca, które możesz odwiedzić samodzielnie. Niektóre z nich są gratis, niektóre za niewielką opłatą.
Jak aktywnie zorganizować sobie czas?

1. Poszukaj żółwi lądowych
Na głównej wyspie archipelagu-Santa Cruz jest kilka możliwości, by zobaczyć żółwie lądowe.
Odwiedź Centrum Badawcze Karola Darwina (wstęp gratis), które znajduje się na obrzeżach Puerto Ayora. Celem programu jest zachowanie ekosystemu Galapagos. Na terenie centrum spotkasz nie tylko żółwie z pobliskich wysp, ale możesz przyjrzeć się różnym fazom lęgowym żółwi lądowych.
Chcesz zobaczyć żółwie w ich naturalnym środowisku? Wybierz się do jednego z dwóch rezerwatów żółwi gigantów na wyspie: El Chato lub Las Primisias (wstęp to 5 dolarów). Do rezerwatów dojedziesz na rowerze lub taksówką (koszt 20 dolarów, niezależnie od ilości osób). Po drodze zatrzymaj się w Los Gemelos. To dwa ogromne kratery, powstałe w wyniku wybuchu, które zawaliły się pod wpływem erozji. Obszar ten wyróżnia się szczególną roślinnością i wieloma gatunkami ptaków.

2. Odwiedź targ rybny w Puerto Ayora
Z pewnością warto to miejsce odwiedzić popołudniem, kiedy do portu dobijają kutry rybackie. Na niewielkim betonowym bloku, sprzedawca oczyszcza świeżo złowione ryby i mogłoby się wydawać, że to nic nadzwyczajnego, ale otaczająca fauna to prawdziwe widowisko! Za jego plecami stoi rząd pelikanów, gotowy do zbierania odpadów, a lew morski dosłownie błaga u stóp o kawałek ryby. W pobliżu chodzą sobie legwany a przy odrobinie szczęścia, w porcie dojrzysz nawet rekiny.

3. Poznaj świat podwodny
Las Grietas to piękny, głęboki wąwóz z krystalicznie czystą wodą. Aby się tam dostać, musisz przepłynąć z molo w Puerto Ayuro na drugą stronę brzegu. Zapłata 1 dolara za osobę w jedną stronę, to jedyny koszt tej eskapady.  Stamtąd czeka Cię około 20 minut wędrówki. W pierwszej części kanionu często jest tłoczno, ale im dalej płyniesz, tym jest ciszej i spokojniej. Weź ze sobą sprzęt do nurkowania i jedzenie.
W drodze powrotnej możesz zatrzymać się na chwile relaksu, na piaszczystej plaży Playa los Alemanes.

4. Wyjdź na spotkanie legwanom
Tortuga Bay to najsłynniejsza plaża na wyspie Santa Cruz. Swą nazwę zawdzięcza żółwiom, które przybywają tu, aby złożyć jaja. Dotrzesz do niej po 45 minutowej wędrówce. Ze względu na niebezpieczne prądy, miejsce nie nadaje się do pływania, ale przylegająca do niej mała zatoka jest idealnym miejscem do nurkowania z rurką. Na piaskach zatoki Tortuga, spotkasz duże stado legwanów morskich.
Nam nie udało się dotrzeć w to miejsce, ze względu na obfite opady deszczu. Park zamykany jest między 17.00 a 18.00, w zależności od sezonu. Na miejscu konieczna jest rejestracja, wstęp gratis.

5. Popływaj z lwami morskimi
Na molu w Puerto Villamil, na wyspie Isabela, wita Cię stado lwów morskich i legwanów. Zwierzęta zupełnie nic nie robią sobie z Twojej obecności. Lwy morskie upodobały sobie tutejsze lasy namorzynowe. Przejdź drewnianą ścieżką wzdłuż wybrzeża, do pobliskiej laguny. Concha Perla to miejsce, gdzie podczas nurkowania na pewno spotkasz lwy morskie. Zwierzęta często szukają kompana do zabawy. Dla mnie jedno z najpiękniejszych doświadczeń podczas podróży na Galapagos.
Pobliska plaża zwłaszcza z rana jest dużą atrakcją. Legwany, lwy morskie, pelikany a nawet pingwiny zgotują Ci prawdziwy spektakl.
Załóż maskę i w poszukiwaniu przygód, wskocz do wody. Wstęp gratis!

6. Wybierz się na rowerową przejażdżkę
Senna atmosfera wyspy Isabela udziela się wielu turystom, którzy tę wyspę nazywają najbardziej autentyczną. Wzdłuż wybrzeża prowadzi piękna trasa, którą możesz przejść pieszo lub przejechać na rowerze. Wędrówka może jednak okazać się zbyt męcząca ze względu na brak cienia. Opcja rowerowa wydaje się być lepsza.
Zacznij trasę przy hotelu Iguana Crossing. Po drodze zobaczysz nie tylko piękne krajobrazy wyspy, ale również spotkasz tutejszą faunę, w roli głównej legwany i flamingi.
Nie zapomnij zabrać stroju kąpielowego, na trasie możesz odpocząć na kilku piaszczystych plażach.
Koszty: 6 dolarów na godzinę za wynajem roweru. Na całą trasę należy zarezerwować 2-3 godziny.

7. Odwiedź szereg plaż
Podobnie jak na dwóch poprzednich wyspach, tak i na San Cristobal, całkiem możliwe jest samodzielne zwiedzanie wyspy. Gromadki lwów morskich spotkasz niemal wszędzie, leżą nawet przed wejściem do sklepu czy biurem policyjnym. Wcale nie jest koniecznością, korzystać z kosztownej wycieczki.  Wypożycz za kilka dolarów sprzęt do nurkowania na cały dzień i odwiedź plaże San Cristobal. Rozpocznij wędrówkę od Playa Mann, zajrzyj na Punta Carola Beach a na koniec przejdź szlakiem Cerro Tijeretas, nie zapomnij zejść w dół do oceanu. Wszystkie miejsca są świetne do nurkowania a co najważniejsze zupełnie gratis!

8. Obejrzyj zachód słońca
Lwy morskie upodobały sobie również plażę La Loberia. Dojść można piechotą (około 40 minut) lub za kilka dolarów, dojechać taksówką. Z pewnością nie będziesz się nudzić. Miło spędzisz tu popołudnie, odpoczywając w wodzie w towarzystwie lwów morskich i legwanów. Nie zapomnij wziąć ze sobą aparatu, to jedno z najpiękniejszych miejsc na obejrzenie zachodu słońca.

Jakie macie plany na zwiedzanie archipelagu Galapagos? Rejs statkiem czy indywidualnie z jednodniowymi wycieczkami?

2 KOMENTARZE

  1. Wyjazd tam to totalne oderwanie się od dnia codziennego. Tak jakby przenieść sie w świat, gdzie rządzi tylko flora i fauna. Wspaniała relacja. Stwora na 3 zdjęciu od dołu nie chcialabym spotkać, co to jest?
    pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *