światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Ekwador Galapagos

5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć na Galapagos!

Wymarzonym miejscem dla każdego miłośnika przyrody jest z pewnością Galapagos. Specjalne środowisko życia i brak drapieżników na wyspach, przyczyniło się do powstania szczególnych gatunków zwierząt. Kormorany straciły zdolność latania, legwany rozwinęły się tak, że szukają pożywienia pod wodą, a żółwie, dzięki którym wyspy zawdzięczają swą nazwę, urosły do ogromnych rozmiarów. Krótko mówiąc, wyspy Galapagos to szczególne miejsce!
Choć samodzielne zwiedzanie jest możliwe, są też miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić, pomimo tego, że można tam dotrzeć tylko pod okiem przewodnika.

Moje miejsca, które czynią te wyspy wyjątkowym kierunkiem podróży:
1. Los Tuneles (Isabela)
Jeśli jesteś na wyspie Isabela, koniecznością jest wizyta w Los Tuneles. To połączenie wyjątkowego krajobrazu z jednym z najlepszych miejsc do snorkelingu na wyspach Galapagos.
Jest to świetne miejsce do zaobserwowania rekinów, żółwi morskich, manty, pingwinów czy koników morskich. Po drodze na pewno zobaczysz niebieskonogie głuptaki czy głuptaka galapagoskiego.
Wulkaniczny krajobraz pełen labiryntów, korytarzy i ogromnych łuków, fascynuje a nurkowanie w tej scenerii jest wyjątkowym przeżyciem!

Jeśli szukasz tańszej alternatywy, wybierz się do Tintoreras.
To seria małych wysepek u wybrzeży Puerto Villamil, które upodobały sobie iguany morskie. Spotkasz ich tu sporo. W tutejszych wodach, oprócz tropikalnych ryb, zobaczysz żółwie morskie a w pobliskiej zatoce -rekiny, które to miejsce wybrały sobie do odpoczynku.

2. Sierra Negra (Isabela)
Wycieczkę, którą równie polecam na wyspie Isabela jest wędrówka na Sierra Negra. Sierra Negra to najbardziej aktywny wulkan na wyspie, położony w samym jej środku. Podobnie jak Los Tuneles i Las Tintoreras, tę trasę możesz pokonać tylko z przewodnikiem. Początek trasy prowadzi przez gęste lasy a następnie przez krawędź ogromnego wulkanu. Jest to jeden z największych kraterów na świecie o średnicy ok.10 km. Wulkan jest nadal aktywny, ostatnia erupcje miała miejsce w 2005 roku. Tutejsza natura bardzo różni się od reszty Wysp Galapagos. Trasa pomimo tego, że jest długa, ma prawie 19 km w tę i z powrotem, nie jest skomplikowana.

3. Bartolomé ( z Santa Cruz)
Santa Cruz to baza wypadowa do wielu dziennych wycieczek na różne niezamieszkałe wyspy.
Jednym z obowiązkowych miejsc jest wyspa Bartolomé, która odwiedzana jest nie ze względu na obserwację zwierząt, ale fascynujące wulkaniczne krajobrazy. Wyspę prawie nie zamieszkują zwierzęta, spotkasz jedynie jaszczurki lawowe a u wybrzeży lwy morskie i kraby Sally Lightfoot. Jedyny szlak na wyspie prowadzi na najwyższy punkt wyspy (114 m). By tam dotrzeć, trzeba pokonać około 400 drewnianych schodów. Spacer trwa około 15-20 minut. Przy słonecznej pogodzie, ze szczytu rozciąga się imponujący widok na ogromne piaszczyste plaże, Pinnacle Rock i wulkany, sąsiadującej Isla Santiago. Santiago i Bartolomé, choć nie mogą pochwalić się bujną florą, urody nie można im odmówić. Tutejsze wulkaniczne widoki na niemal surrealistyczny krajobraz, zapierają dech w piersiach i są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym krajobrazem całego archipelagu Galapagos.
Wody otaczające wyspę to jedno z lepszych miejsc na snorkeling. Tu masz okazję popływać z żółwiami i lwami morskimi oraz ogromnymi ławicami ryb.

4. Española (z Santa Cruz)
Ta najstarsza wyspa archipelagu zdecydowanie jest warta odwiedzin. Jest wyjątkowa ze względu na to, że to właśnie fauna ma tutaj przewagę. Gdzie nie spojrzysz, widzisz, że coś się porusza lub zdarza, z bliska zaobserwujesz naukę latania głuptaka galapagoskiego czy taniec godowy. Ptaki po prostu nie odlatują, nie boją się ludzi. Żadnych godzin poszukiwania dzikiej przyrody, tu po prostu się o nią potykasz. Lwy morskie z ciekawości podchodzą do ludzi a groźnie wyglądające iguany, nic nie robią sobie z ludzkiej obecności i nadal wygrzewają się w słońcu.

5. 360º San Cristóbal
Jak sama nazwa wskazuje to wycieczka, która opływa wyspę San Cristóbal dookoła. To fantastyczne połączenie najpiękniejszych i unikatowych miejsc wyspy.
Pierwszym przystankiem jest Kicker Rock. Skała wystająca ponad 150 metrów nad poziomem morza, cieszy się sławą, ze względu na nurkowanie z licznymi rekinami. Rekiny młotkowe są tu często spotykane, ale nie brakuje też rekinów Galapagos, rekinów rafowych, żółwi morskich, lwów morskich czy tropikalnych ryb.

Punta Pitt to kolejny postój na trasie. To miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków. Do najbardziej szczególnych zaliczają się głuptaki czerwononogie, które występują tylko w dwóch miejscach na Galapagos: na wyspie Genovesa i właśnie tutaj.

Podczas wycieczki odwiedzisz też kilka cudownych białych plaż: Baya Sardynia i Bahia Rosa Blanca. Te bezludne miejsca są nie tylko świetne na odpoczynek, ale również na odkrywanie podwodnego świata. Głównymi lokatorami tutejszych wód są tropikalne ryby, ale nie brakuje też żółwi morskich.

Galapagos jest słusznie nazywany najbardziej wyjątkowym miejscem w Ameryce Południowej. Dla wielu gatunków zwierząt, szansa na ich spotkanie jest stuprocentowa np. dziwnie wyglądające iguany morskie, zabawne pingwiny i lwy morskie czy gigantyczne żółwie lądowe. Niektóre zwierzaki występują na prawie wszystkich wyspach, inne na jednej lub dwóch wyspach. Zatem, im więcej wysp odwiedzisz, tym większa szansa na różnorodność.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *