światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Holandia

Festiwal kwiatowy w Anna Paulowna

Zdając sobie sprawę z tego, że chętnych na odwiedzenie kwitnących pól cebulkowych nie brakuje a artykuł o polach tulipanowych stał się bardzo popularny na moim blogu, postanowiłam napisać kolejny artykuł na temat kwiatów. Czy ktoś z Was słyszał o festiwalu kwiatowym w Anna Paulowna?
Otóż, rok w rok (z wyjątkiem ostatnich dwóch pandemicznych lat) około połowy kwietnia odbywa się tutaj zaledwie kilkudniowy festiwal, którego głównymi bohaterami są kwiaty. W pełnej krasie możemy zobaczyć kwitnące tulipany, żonkile, hiacynty i inne rośliny cebulkowe.
Oprócz pięknego ogrodu, który jest miniaturką bardzo znanego Keukenhof, możemy podziwiać mozaiki kwiatowe, udekorowane ulice, zdobione mosty i okoliczne kolorowe pola, które zaliczane są do największych kwitnących pól w Holandii.Co zobaczyć podczas festiwalu?
1.Poldertuin
To ogród kwiatowy, który zaprojektowany został na przykładzie Keukenhof.
Tysiące cebulek tworzące kobierce kwiatowe, kolorowe alejki pośród drzew, drewniane mostki, do złudzenia przypominają te z Keukenhof. Park nie jest rozmiarowo duży, ale nie mniej piękny aniżeli światowej sławy ogród Keukenhof.
Wstęp do ogrodu jest gratis!
Adres: Molenvaart 2 2.Ozdobione mostki, udekorowane ulice
Mieszkańcy Anna Paulowna i okolic dokładają wszelkich starań, by podczas festiwalu przyozdobić otoczenie.
W ogrodach można spotkać własnoręcznie wykonane kwiatowe dekoracje. Przystrajane są ulice, mosty, parki, latarnie. Tegoroczną tematyką była zima.
W punkcie informacyjnym warto zapytać, które z ulic są przyozdobione, co ułatwi nam penetracje terenu. 3.Mozaiki kwiatowe
Podczas festiwalu organizowany jest konkurs na najpiękniejszą mozaikę kwiatową.
Do wykonania mozaiki można zatrudnić rodzinę, sąsiadów i znajomych.
Mozaika składa się z 10.000 malusieńkich kwiatków hiacyntów na metr kwadratowy, które za pomocą szpilki przymocowane są do styropianu. To kilka dni żmudnej pracy dla kilku a czasem nawet kilkunastu ludzi.
Materiał na mozaikę mieszkańcy znajdują u hodowców, którzy udostępniają główki kwiatów, przechowując je w specjalnej chłodni.
Zwycięzca konkursu otrzymuje tytuł mistrza Holandii. 4.Okoliczne pola cebulowe
Region Anna Paulowna, Julianadorp, Breezand, St. Maartenszee to skupisko największych kwitnących kolorowych pól cebulkowych w Holandii. Oprócz tulipanów i żonkili spotkamy tu ogromne plantacje hiacyntów w różnych kolorach, których słodki intensywny zapach unosi się po tutejszej okolicy.
Kolorowa paleta kwitnących cebulek zachwyci każdego odwiedzającego.
Okolice można zwiedzić autem lub na miejscu wynająć rower czy elektryczną hulajnogę.

4 KOMENTARZE

    • Renata, masz rację, takie mozaiki to misterna robota. A jeśli jest taki efekt, to tylko podziwiać.
      Może skusisz sie kiedyś na przyjazd do Holandii?
      Zapraszam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *