Afryka,  Madagaskar

Fauna Madagaskaru, co zobaczysz?

Jeśli myślisz, że na Madagaskarze spotkasz „wielką piątkę”, to się mylisz.
Zwierzęta Madagaskaru są zupełnie wyjątkowe. Rozwój tutejszej fauny, odbył się w całkowitej izolacji. Ponad 80 % flory i fauny ma charakter endemiczny, co oznacza, że występuje wyłącznie tutaj i nigdzie indziej na świecie.

Symbolem Madagaskaru są lemury, tzw. małpiatki madagaskarskie, których żyje tu około 30 gatunków, choć są to szacunkowe dane. Delikatne, puszyste zwierzaki można spotkać w różnych częściach kraju. Jednym z najlepszych miejsc na ich podpatrzenie są parki narodowe w okolicach Andasibe, gdzie można spotkać największą małpiatkę Indri, mierzącą aż 75 cm a najlepszym miejscem do spotkania lemura katta jest Isalo Park i prywatny rezerwat Anja.

Największym  drapieżnikiem na wyspie jest fossa, krzyżówka pumy i psa. Z niewytłumaczalnych przyczyn, żadnemu z dużych kotów zamieszkujących kontynent afrykański nie udało się przedostać na wyspę. Najłatwiej spotkać ją w Rezerwacie Kirindy.

Innym znanym mieszkańcem wyspy jest kameleon.  Aż połowa wszystkich gatunków kameleona na świecie, żyje na Madagaskarze. Ten rodzaj jaszczurki dostępny jest tutaj, we wszystkich rozmiarach, od 4 centymetrów, do gatunku sześćdziesięciu centymetrów.

Ponadto na wyspie żyje około pięćdziesięciu gatunków gekonów. Najlepsze miejsce na spotkanie to okolice Andasibe i Ranomafana.

Tenrek jest skrzyżowaniem jeża i ryjówki. Nie ma kolców, ale futro w kolorze szarobrązowym lub czerwonobrązowym. To zwierzę kocha owady. Na Madagaskarze można spotkać różne gatunki.
Najlepsze miejsce na jego spotkanie to: Park Narodowy Ranomafana.

Kolejnym „dziwolągiem” jest żyrafa madagaskarska. To chrząszcz z szyją tak długą jak żyrafa, stąd jego nazwa. Ma około 2, 5 centymetrów długości, z czego połowę stanowi szyja.
Najlepsze miejsce na spotkanie to: Ranomafana Park.

Ciekawa jestem, które z tych wyjątkowych zwierząt, udało się Wam zobaczyć na Madagaskarze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.