światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Afryka Madagaskar

Fauna Madagaskaru, co zobaczysz?

Jeśli myślisz, że na Madagaskarze spotkasz „wielką piątkę”, to się mylisz.
Zwierzęta Madagaskaru są zupełnie wyjątkowe. Rozwój tutejszej fauny, odbył się w całkowitej izolacji. Ponad 80 % flory i fauny ma charakter endemiczny, co oznacza, że występuje wyłącznie tutaj i nigdzie indziej na świecie.

Symbolem Madagaskaru są lemury, tzw. małpiatki madagaskarskie, których żyje tu około 30 gatunków, choć są to szacunkowe dane. Delikatne, puszyste zwierzaki można spotkać w różnych częściach kraju. Jednym z najlepszych miejsc na ich podpatrzenie są parki narodowe w okolicach Andasibe, gdzie można spotkać największą małpiatkę Indri, mierzącą aż 75 cm a najlepszym miejscem do spotkania lemura katta jest Isalo Park i prywatny rezerwat Anja.

Największym  drapieżnikiem na wyspie jest fossa, krzyżówka pumy i psa. Z niewytłumaczalnych przyczyn, żadnemu z dużych kotów zamieszkujących kontynent afrykański nie udało się przedostać na wyspę. Najłatwiej spotkać ją w Rezerwacie Kirindy.

Innym znanym mieszkańcem wyspy jest kameleon.  Aż połowa wszystkich gatunków kameleona na świecie, żyje na Madagaskarze. Ten rodzaj jaszczurki dostępny jest tutaj, we wszystkich rozmiarach, od 4 centymetrów, do gatunku sześćdziesięciu centymetrów.

Ponadto na wyspie żyje około pięćdziesięciu gatunków gekonów. Najlepsze miejsce na spotkanie to okolice Andasibe i Ranomafana.

Tenrek jest skrzyżowaniem jeża i ryjówki. Nie ma kolców, ale futro w kolorze szarobrązowym lub czerwonobrązowym. To zwierzę kocha owady. Na Madagaskarze można spotkać różne gatunki.
Najlepsze miejsce na jego spotkanie to: Park Narodowy Ranomafana.

Kolejnym „dziwolągiem” jest żyrafa madagaskarska. To chrząszcz z szyją tak długą jak żyrafa, stąd jego nazwa. Ma około 2, 5 centymetrów długości, z czego połowę stanowi szyja.
Najlepsze miejsce na spotkanie to: Ranomafana Park.

Ciekawa jestem, które z tych wyjątkowych zwierząt, udało się Wam zobaczyć na Madagaskarze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.