Ameryka Południowa,  Ekwador

Atrakcje Ekwadoru, tych miejsc nie możesz przegapić!

Ekwador to kraina zaskakujących kontrastów! Wysublimowana mieszanka krajobrazów, ludzi i architektury. „Karzeł” Ameryki Południowej fantastycznie nadaje się na podróż z dziećmi (nasz syn miał wtedy 12 lat). Niewielki kraj, w krótkim czasie pozwoli na zobaczenie wiele atrakcyjnych miejsc a podróż z jednego miejsca na drugie nie umęczy.

Otavalo, świat Indian
Jeśli lubisz lokalne rynki i aktywny wypoczynek, musisz pojechać do Otavalo.
To miejsce jest centrum handlowym gościnnych Indian, mieszkających w okolicznych wioskach. Grupa etniczna Otavalenos, zamieszkująca tutejsze okolice, nie wiele różni się od innych Indian. Pokazują oni jednak stanowczą dumę i wiarę w swój naród oraz kulturę, nosząc charakterystyczne, kolorowe ubrania. Ponadto łatwo nawiązują kontakt z obcym i są narodem bardziej przedsiębiorczym aniżeli inne plemiona Indian. Na tętniącym życiem lokalnym targu, Indianie handlują rękodzieła i oryginalne wyroby kultury indiańskiej. Można tu kupić nie tylko wzorzyste, tradycyjne tkaniny, ale również rzeźby czy instrumenty muzyczne.
Okolice Otavalo są piękne i zielone. Niewielkie miasteczko położone jest w otoczeniu kilku wulkanów, na wysokości ponad 2500 m n.p.m. W lokalnych biurach możesz wynająć rower lub zamówić przejażdżkę konną. Jest wiele tras wędrownych, z których najbardziej atrakcyjną jest pętla wokół laguny Cuicocha. Większość tras prowadzi przez małe, indiańskie osady, gdzie z bliska możesz przyjrzeć się życiu mieszkańców.

 Po drodze do Otavalo, odwiedź „La mitad del Mundo”, co oznacza dosłownie środek świata. Zacznijmy jednak od tego, że są dwa “równiki” w Ekwadorze. Jeden znany przez niemalże wszystkich, bo dobrze rozreklamowany. Tu każdego dnia nadciąga chmara turystów. Z kolei 200 metrów dalej znajduje się ten właściwszy geograficznie równik, gdzie jest dużo ciekawiej. Pracują tu przewodnicy, którzy z pasją opowiadają o historii i tradycjach Ekwadoru. Można czynnie uczestniczyć w pomysłowych pokazach poświadczających o prawdziwości miejsca, w którym przebywamy. Świetna zabawa dla dzieci i dorosłych.

Amazonia, świat dżungli
Będąc w Ekwadorze zaplanuj wizytę w największym lesie deszczowym. Najlepszą bazą wypadową do niezapomnianych przeżyć w dżungli jest Park Narodowy Yasuni na wschodzie kraju. W parku występuje jedna z najwyższych bioróżnorodności na świecie. Duża wilgotność tutejszych lasów, nie jest efektem opadów, ale wynikiem gorącego, równikowego klimatu, powodującego parowanie wody, która jest zatrzymywana przez korony drzew. Całe ciepło, deszcze i wilgoć, czynią ekosystem bardzo różnorodnym. Jest on siedliskiem wielu organizmów.
W dżungli organizowane są spływy kano i wędrówki z przewodnikiem.

Świat wulkanów
Jeśli chcesz połączyć dziewiczą naturę z adrenaliną, jedź do Baños. Miasto ma wiele agencji turystycznych, sprzedających wycieczki, wypożyczających rowery i quady. Tutaj znajdziesz najpiękniejsze górskie wędrówki wzdłuż rzek, źródeł termalnych i wodospadów. Masz możliwość zetknięcia się ze sportami takimi jak rafting, kolarstwo górskie, zjazdy na linie i jazda konna. Dla śmiałków możliwość huśtania się nad chmurami (Casa del Arbol).
Około dwie godziny jazdy od Baños leży wulkan Chimborazo o wysokości 6310 m, który jest najwyższą górą w Ekwadorze. Nic dziwnego, że piękny wulkan, położony 150 kilometrów na południe od Quito, jest narodową dumą.
Wspinaczka na szczyt wulkanu jest dla prawdziwych alpinistów i możliwa tylko z przewodnikiem. Amatorzy mogą skorzystać ze szlaku, który zaczyna się na 4800 m i prowadzi do 5000 metrów, skąd rozciąga się wspaniały widok na okolicę.
 Dla odważnych możliwość zjazdu rowerem z wysokości 4800 m. Trasa ma 27 km. Pierwsze kilometry w dół to szutrówka, kolejne to już droga asfaltowa. Wynajem rowerów w Riobamba.

Cuenca, świat kultury
Cuenca jest jednym z najlepiej utrzymanych kolonialnych miast Ameryki Południowej.  Panuje tu zupełnie inna atmosfera aniżeli w stolicy kraju-Quito. Urocze uliczki, kafejki, kolonialne budynki i musea, zapraszają do odwiedzin.
Jeśli kolekcjonujesz nakrycia głowy, możesz tu kupić tradycyjny kapelusz panamski. Najlepszym miejscem do zakupu jest punkt sprzedaży Rafael Paredes.
 Jesteś miłośnikiem przyrody, wybierz sie do niedalekiego Parku El Cajas!

El Nariz del Diablo, świat Andów
Ze stacji w Riobamba, przed wschodem słońca wyjeżdża pociąg w kierunku El Nariz del Diablo. Jeszcze do niedawna trasę tę można było pokonać siedząc na dachu pociągu, skąd rozciągał się niesamowity widok na górskie pasma. Dziś ze względów bezpieczeństwa, podziwianie krajobrazów jest możliwe tylko z wnętrza wagonu.
Nariz del Diablo (Diabli Nos)  to nazwa malowniczej, ale niebezpiecznej górskiej trasy w Andach na odcinku Alausi do Sibambe. Trasa uznawana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie ze względu na liczne przepaści i wąskie przełęcze. Tory wykute są w skałach i do dzisiaj uznawane, jako cud inżynierii. Pociąg pokonuje duże różnice wysokości na bardzo krótkich odcinkach.
Miłośnicy pięknych widoków i mocnych wrażeń powinni być usatysfakcjonowani!

Machalilla Nationaal Park, świat zwierząt
Jeśli wizyta na wyspy Galapagos jest poza Twoim zasięgiem, odwiedź Park Narodowy Machalilla. To znacznie tańsza alternatywa. Co prawda park nie jest jedną z wysp archipelagu Galapagos, ale jest najbardziej do nich upodobniony. Połączenie tropikalnej dżungli, pełnej ptaków, laguny i zatoki wzdłuż wybrzeża, sprawiają, że jest to najbardziej zróżnicowany park w Ekwadorze.
Z portowego miasteczka Isla de la Plata, codziennie wyruszają statki do 40 km dalej oddalonego parku Machalilla.
♦ Od połowy czerwca do połowy października istnieje duża szansa, że z niewielkiej odległości od statku, zobaczysz gigantyczne humbaki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.