światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Środkowa Curacao Karaiby

Curacao: 6 razy inaczej aniżeli odpoczynek pod palmami

Wachlujące palmy, perłowa biel i lazurowy błękit to obrazek, który promuje wyspę Curaçao.
To idealne miejsce na relaks i odpoczynek, ale czy wiesz, że tropikalna wyspa oferuje szereg możliwości aktywnego spędzania czasu?
Jeśli nie jesteś typem plażowicza i nie potrafisz usiedzieć w jednym miejscu, ten artykuł jest dla Ciebie.1.Odwiedź Christoffelpark
Na zachodzie wyspy znajdziesz największy rezerwat przyrody: Christoffel National Park. To około 2300 hektarów zielonej dżungli z wieloma gatunkami flory i fauny.
Obecność przewodnika w parku nie jest obowiązkowa, ale istnieje możliwość wycieczek w towarzystwie rangera, po ówczesnej rezerwacji.
Na terenie rezerwatu wznosi się najwyższy punkt wyspy Curacao: Christoffelberg (372 m). Jeśli lubisz górskie wędrówki, możesz wejść na szczyt. I choć mogłoby się wydawać, że nie jest to jakiś ogromny szczyt do zdobycia, wspinaczka jest dość wymagająca, ze względu na wysoką temperaturę i ostatni odcinek trasy, który wymaga wdrapywania się po kamieniach. Rozpocząć wspinaczkę można najpóźniej do 10.00 rano.
Tym, którzy nie chcą się wspinać, polecam przejście jednej z kilku tras spacerowych lub zwiedzanie parku autem.
W parku wyznaczone są dwie trasy samochodowe. Jedna 9 km, wzdłuż wybrzeża z możliwością wizyty w grocie i spotkaniu zwierząt jak iguany czy sarny i druga 12 km trasa wiodąca wzdłuż szczytu Christoffelberg, podczas której możesz zatrzymać się przy kilku punktach widokowych.
Jeśli chcesz dobrze poznać park i jego sekrety, wybierz się na przejażdżkę z przewodnikiem. W ciągu 4 h dowiesz się wiele o historii i życiu w tutejszym rezerwacie.
2.Wyjdź na spotkanie flamingom
Tutejsze solniska są domem dla dużych grup flamingów.
Podam Ci dwa miejsca, gdzie na pewno spotkasz te dostojne ptaki.
Zatoka Jan Kok
Przy głównej drodze w Sint Willibrordus znajdziesz solniska, na których masz spore szanse na spotkanie flamingów. Nad wodą rozciąga się drewniany pomost i punkt widokowy, z którego możesz zaobserwować flamingi. Przy odrobinie szczęścia flamingi zobaczysz z bliska.
Solnisko w Sint Michielsbaai
Osobiście polecam to miejsce. Jest tu znacznie ciszej a wokół solniska prowadzi droga spacerowa. Tu masz większą szansę na zobaczenie większej grupy ptaków aniżeli w zatoce Jan Kok.
3.Przejedź drogą nadbrzeżną w Parku Shete Boka
Curaçao składa się z liczących miliony lat wapna koralowego i skał wulkanicznych, co dobrze widoczne jest na terenie Parku Shete Boka, którego nazwa oznacza „siedem zatok”. Wjazd do parku jest płatny.
Surowa linia brzegowa skrywa w sobie jeden z piękniejszych kawałków dzikiej przyrody na wyspie Curacao. Park jest miejscem lęgowym żółwi.
W parku wyznaczona jest trasa z wieloma punktami widokowymi, do których prowadzi zazwyczaj krótki spacer.
Które miejsca koniecznie zobaczyć?
Boka Tabla znajduje się najbliżej wejścia parku. Znajdziesz tu taras widokowy i zejście do jaskini wyrzeźbionej przez wodę. Wstęp na własne ryzyko.
Boka Kalki, mała plaża i formacje skalne, do których prowadzi ścieżka (około 10 minut) przez las namorzynowy
Boka Pistol, najbardziej spektakularne miejsce w parku, gdzie woda morska z ogromną siłą uderza o skały, by ponownie  przez zwężenie w skałach wystrzelić wysoko w górę.
Boka Wandomi, woda utworzyła tu w skałach naturalny most
W całym parku jest zakaz kąpieli. Morze w tym miejscu jest dzikie i wzburzone.
4.Zapoznaj się z historią wyspy
Podróżując po wyspie nie sposób jest nie zauważyć kolorowych budynków w kolonialnym stylu. To wiejskie chaty zaliczane do dziedzictwa kulturowego wyspy.
W przeszłości domy te miały negatywną stronę, bo odgrywały ważną rolę w okresie niewolnictwa na wyspie. Obecnie, chaty funkcjonują jako restauracje, galerie czy muzea.
Polecam odwiedziny w Landhuis Jan Kok, gdzie obecnie mieści się galeria Neny Sanchez, chyba najbardziej kolorowej artystki na wyspie.
Godnym uwagi jest również Landhuis Santa Maria, gdzie mieści się restauracja i mały hotel.
Położenie chaty na wzgórzu, oferuje cudowne widoki.
Oprócz wiejskich chat warto zajrzeć też do muzeów: Kura Hulanda, imponująco przedstawiającego historię niewolnictwa oraz Muzeum Savonet, XIX wiecznej plantacji zlokalizowanej w parku Christoffel, by móc zapoznać się z życiem dawnych mieszkańców tutejszej okolicy.
5.Przespaceruj się po Willemstad
Lubisz miejski klimat?
Zajrzyj na miejscowy targ, gdzie panuje lokalny chaos. Przejdź pontonowym mostem, przyglądając się z bliska kultowemu obrazkowi, który tworzą pastelowe kamieniczki na Handelskade lub odkryj autentyczną część miasta, jakim jest kolorowa Otrabanda.
Chcesz więcej dowiedzieć się jak spędzić czas w stolicy wyspy, wejdź tutaj
6.Zejdź do jaskini Hato
Jaskinia Hato, położona niedaleko lotniska to najbardziej znana i największa jaskinia wyspy. Wiele stalagmitów i stalaktytów otrzymało własne nazwy jak np. „głowa pirata” czy „żółw morski”. W jaskini można zobaczyć rysunki naskalne sprzed około 1500 lat.
Ciekawostką jest to, że w przeszłości jaskinia zamieszkiwana była przez rdzennych mieszkańców Indian Ararwak. W czasach niewolnictwa, miejsce było kryjówką niewolników, którzy ukrywali się tutaj nawet miesiącami.
Wizyta w jaskini tylko i wyłącznie pod okiem przewodnika.
Na terenie jaskini Hato wyznaczony jest ciekawy szlak przyrodniczy. Przejście jego nie zajmie więcej jak pół godziny.
Wstęp do jaskini jest płatny, przejście szlaku jest darmowe.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji, które można odwiedzić samemu, poruszając się wynajętym autem, istnieje możliwość wielu innych wycieczek zorganizowanych jak np. buggy tour czy całodniowa wycieczka na sąsiednią wyspę „Klein Curacao”.
Spędziłam na wyspie dwa tygodnie i powiem szczerze, że mogłabym zostać jeszcze dłużej, bo Curacao ma wiele do zaoferowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *