światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Wietnam

Co zobaczyć w Hanoi?

Są takie miejsca, które pozostawiają na Tobie jakieś wrażenie. Niezależnie od tego, czy chodzi tu o atmosferę, zabytki, ludzi, których spotykasz, czy tylko wrażenie ogólne.  Tak było w Hanoi. Miasto ma bardzo wiele do zaoferowania a pomimo tego, że panuje tu totalny chaos na ulicach, atmosfera w mieście jest dość przytulna. Hanoi to jedno z najpopularniejszych miast Wietnamu i świetne miejsce wypadowe na podróż po północnej części kraju.

Hoan Kiem Lake
Jezioro jest sercem miasta. Położone w samym jego centrum jest miejscem, gdzie chętnie przychodzą zarówno mieszkańcy jak i turyści.
Jego nazwa Hoan Kiem oznacza „wycofany miecz” i odnosi się do legendy z XV wieku.
Mówi się, że Le Loi, który później został cesarzem, otrzymał miecz z nieba, którym wypędził Chińczyków z Wietnamu. Kiedy Le Loi przeleciał nad jeziorem, natknął się na żółwia, który poprosił o oddanie miecza. Żółwia można zobaczyć w pagodzie na wysepce jeziora. Żółw został wyłowiony z jeziora w 1963 roku. Uczeni mówią, że żółw mógł mieć nawet 500 lat, zaś miejscowi wciąż wierzą, że żółw nadal żyje w jeziorze.
♦ Wieczorem warto odwiedzić City View Café (nad brzegiem jeziora). Z tarasu na najwyższym piętrze, rozciąga się ładny widok, na najbardziej ruchliwą część miasta.

Hanoi Water Puppet Theatre
To tradycyjny teatr wietnamski. Za pomocą lalek przedstawiane jest dawne życie w Wietnamie. Aktorzy stojąc w wodzie, obsługują lalki na długich bambusowych kijach. Podczas występu nie brakuje efektów świetlnych, muzyki i śpiewu.
 Przy zakupie biletów, warto spytać o dobre miejsce do robienia zdjęć. Kasjerka zaproponowała nam seans późniejszy i „posadziła” w pierwszym rzędzie.

Old Quarter
Starej dzielnicy miasta nie można pominąć. Jest pełna uroczej architektury kolonialnej, buddyjskich świątyń i pagód. Otaczające uliczki oferują przytulne i klimatyczne restauracje, lokalne bary, hotele, targi i malutkie sklepiki z oryginalnymi rękodziełami, choć nie brakuje i współczesnych towarów, często przywożonych z Chin. To główne miejsce handlu w mieście.
Francuski styl w połączeniu z typowym wietnamskim życiem, sprawia, że miejsce to jest bardzo przyjemne.
Najlepszym sposobem na poznanie starej dzielnicy jest zaplątanie się w labiryncie uliczek, co można uczynić pieszą wędrówką lub przejazdem rikszą rowerową tzw. cyclo.

Temple of Literature
Dla osób poszukujących wietnamskiej kultury jest to miejsce idealne.
Kompleks został zbudowany w 1070 r. z przeznaczeniem na uczelnię kształcącą urzędników państwowych zgodnie z zasadami konfucjanizmu i jest jednym z najpiękniejszych kompleksów w Hanoi. Obecnie budynek jest często wykorzystywany do tradycyjnych ceremonii dla absolwentów.
Zabudowa zaplanowana została zgodnie z klasycznymi zasadami chińskimi – wzdłuż głównej osi położone są kolejne dziedzińce i bramy. Dojście do samej świątyni prowadzi przez uniwersyteckie ogrody.

Ho Chi Minh Mauzoleum
Mauzoleum jest zdecydowanie największą atrakcją w Hanoi. W weekendy i święta państwowe, przyciąga tłumy odwiedzających.
Wewnątrz budynku wchodzi się do marmurowej sali, gdzie od razu rzuca się w oczy najczęściej cytowana zasada Wietnamu: ‘nothing is more important than independence and freedom‘.
Większość odwiedzających to Wietnamczycy a jedną z ciekawszych tu rzeczy jest podpatrywanie ich reakcji. Najczęściej okazują głęboki szacunek swojemu dawnemu przywódcy. Czczą swego największego wodza, jako wyzwoliciela kolonializmu a także za jego ideologię komunistyczną.
 Przed wyjazdem do mauzoleum, sprawdź godziny otwarcia. Jesienią mauzoleum jest zamknięte przez kilka tygodni z powodu konserwacji.
 Torby i aparaty fotograficzne zostawiamy w recepcji. Ubierz się stosownie, nie zakładaj szortów, koszulek bez rękawów, krótkich sukienek i czapek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *