światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Chile

Co trzeba wiedzieć przed podróżą do parku Torres del Paine?

Jeśli planujesz podróż do Patagonii, wizyty w parku Torres del Paine nie możesz przegapić.
Miejsce surowe, ale piękne jak pocztówka. Lodowce, jeziora i równiny zmieniają się naprzemiennie a spektakularne szczyty górskie wznoszą się ponad wszystko i dominują tutejszy krajobraz.


Jak dostać się do parku?
Bramą do parku jest senne chilijskie miasteczko- Puerto Natales, odwiedzane przede wszystkim przez turystów planujących wizytę w parku Torres del Paine. Stąd, w sezonie (listopad-marzec) kilkakrotnie w ciągu dnia wyjeżdżają autobusy do Torres del Paine, które zatrzymują się w trzech miejscach w parku: laguna Amarga, przystań Pudeto i biuro administracji parku. Dojazd do bram parku to podróż około dwugodzinna. Koszt biletu w tę i z powrotem to około 20 euro.


Do parku prowadzi kilka wejść. Najpierw należy dokonać rejestracji a następnie zakupić bilet. Bilet wstępu do parku to koszt około 30 euro na osobę. W parku płaci się wyłącznie gotówką w walucie chilijskiej.
Do Puerto Natales można dojechać liniowym autobusem z Punta Arenas (od strony chilijskiej) lub z El Calafate (od strony argentyńskiej). Koszt takiej podróży to około 8-10 euro.
Jak poruszać się po parku?
W Torres del Paine transport publiczny jest zminimalizowany. Na terenie parku istnieje jednak możliwość skorzystania z minibusa lub spływu łodzią.
Jeśli wybierasz kilkudniowy trekking, możesz dojechać do punktów początkujących, resztę robisz na piechotę.
Jeśli chcesz zacząć od strony zachodniej, wysiadasz na przystani Pudeto, skąd łódź dowiezie Cię na kemping Paine Grande. Łódź odpływa trzy razy dziennie (rano, w południe i przed zachodem słońca). Bilet w jedną stronę to koszt około 20 euro. Spływ trwa 30 minut.


Zaś do wschodniej części parku dowiezie Cię minibus. Od bramy parku (wejście administracyjne) do hotelu Las Torres przejedziesz minibusem. Przejazd jest krótki i kosztuje około 4 euro.
Trzecią opcją jest spływ łodzią z Lago Gray Pier, skąd możesz dopłynąć do Refugio Gray. Potrzebujesz jednak dodatkowego transportu, by dostać się do Lago Gray Pier. To jest jednak kosztowna opcja (łódź to koszt ponad 60 euro), konieczna jest rezerwacja z wyprzedzeniem!


Co wybrać, pobyt zorganizowany czy samodzielny?
Jeśli planujesz kilkudniowy trekking „W” lub „O” możesz skorzystać z oferty lokalnej agencji, która zarezerwuje na czas noclegi w parku czy sprzęt kempingowy oraz posiłki. Jedną z bardziej renomowanych agencji jest Fantastico Sur lub Vertice Patagonia w Puerto Natales.
Jeśli planujesz samemu zorganizować taki trekking, noclegi na terenie parku musisz zarezerwować z wyprzedzeniem!!! Miejsc w schroniskach jest jak na lekarstwo a chętnych sporo. Przygotuj się na spory wydatek, za noc w schronisku płacisz około 100 euro z możliwością zarezerwowania posiłków.
Najtańszą opcją jest nocleg na kempingu (10 euro) i tu również konieczna jest rezerwacja.
W Puerto Natales istnieje możliwość wynajmu sprzętu kempingowego (namiot, śpiwory i maty). Do parku należy wziąć ze sobą suchy prowiant (nie ma możliwości zakupu w parku), ale trzeba wiedzieć, że w parku jest totalny zakaz używania otwartego ognia. Na niektórych kempingach można zarezerwować śniadanie lub gorący posiłek.
Jeśli masz na zwiedzanie parku tylko jeden dzień, wybierz w pełni przygotowany program lokalnej agencji, do którego wliczony jest przewodnik i posiłki (możliwe również do zrealizowania z El Calafate)!


Jeśli poruszasz się wynajętym autem, park możesz zwiedzać samodzielnie. Drogi w parku są dobrze przejezdne, nawet te szutrowe. Nie ma konieczności wynajmowania auta z napędem na cztery koła. Park zwiedza się łatwo, mapa dostępna przy kasie.
Co trzeba wiedzieć o noclegu w parku?
W Torres del Paine jest wiele opcji na spędzenie nocy.
Tutejsze hotele są bardzo drogie (jedna noc to wydatek około 200 euro i wyżej). Pomimo kosmicznej ceny są one dość szybko zarezerwowane.


Najtańszą opcją jest kemping. Jednak i tu trzeba się spieszyć z rezerwacją. Podobnie jak hotele, kempingi w Torres del Paine są w pełni zarezerwowane z rocznym wyprzedzeniem. Oczywiście wszystko zależy od momentu, kiedy planujesz odwiedzić park. Najwięcej turystów jest od grudnia do lutego. Dlatego ważne jest, aby zaplanować swoją podróż na czas!
Kiedy odwiedzić park?
Najlepszy czas na wizytę w parku to okres od listopada do końca marca. Poza sezonem nie wszystko w parku jest otwarte. Sprawdź przed wyjazdem!
Niezależnie od pory odwiedzin, zabierz ze sobą ciepłe rzeczy. Pogoda w Torres del Paine bywa kapryśna.


Wiosna w parku to okres od września do listopada. To pora, kiedy większość kwiatów i drzew w Patagonii zaczyna kwitnąć.
Od grudnia do lutego w parku jest sezon główny. Lato to ulubiona pora roku na odwiedziny w parku. Wszystkie szlaki są wtedy otwarte i można uprawiać wiele innych sportów na świeżym powietrzu jak kajakarstwo, kolarstwo górskie lub jazdę konną.
Marzec to również dobry czas na wizytę w parku, tutejszy krajobraz przybiera wtedy jesiennych barw.
Podsumowując, nie ma znaczenia, kiedy planujesz podróż do Torres del Paine. Pewne jest, że musisz tam być, by doświadczyć piękna tutejszych krajobrazów.
Położony na południu Chile park to z pewnością jedno z piękniejszych miejsc w Patagonii i może nawet najpiękniejszy rezerwat przyrody na świecie.

2 KOMENTARZE

  • Gabi,
   Właśnie po to są blogi, by móc zobaczyć i zadecydować: jechać czy nie jechać?
   Masz rację pisząc, że Patagonia upadabnia się do wyżej wymienionych krajów. Wszystkie je łączy dziewicza przyroda i zachwycające krajobrazy a to jest to, co lubię najbardziej.
   Dzięki za wizytę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *