światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Islandia

Co powinieneś wiedzieć przed podróżą na Islandię?

Wybierasz się do Islandii? To dobry wybór! Tutejsza natura zaskoczy Cię dziwacznym połączeniem: śniegu, lodu i gorących wulkanów. Podróż po Islandii nie będzie wypoczynkiem, ale jeśli wytrwasz, Twój wysiłek z pewnością zostanie nagrodzony.

Dlaczego warto jechać na Islandię?
Islandia to kraj imponujących krajobrazów i spektakularnych zjawisk przyrodniczych. Tu znajdziesz najpiękniejsze wodospady, ogromne lodowce, gejzery, wulkany, siarkowe baseny, najdziwniejsze formacje skalne oraz bogaty świat zwierząt. Wcale nie musisz być maniakiem natury, by docenić naturalne piękno tego kraju. Ten rodzaj spektaklu podoba się każdemu. Wyspa oferuje spokój, przestrzeń a jej krajobrazy zapierają dech w piersiach.

Kiedy jechać?
Islandia jest warta odwiedzin przez cały rok. O każdej porze roku można się cieszyć nieskażoną przyrodą, należy jednak pamiętać, że w okresie zimowym (grudzień-kwiecień), wyspa pokryta jest śniegiem i nie wszystkie drogi są przejezdne a prawie przez cały dzień jest ciemno. Tylko południowa część wyspy jest wtedy dostępna.


Osobiście byłam na przełomie maja i czerwca. To dobry okres ze względu na „białe noce” i ceny.  Długie dni pozwalają na całodzienny pobyt na świeżym powietrzu a ze względu na mniejsze tłumy, również wybór akomodacji jest łatwiejszy. Jak na islandzki klimat, pogoda podczas naszego pobytu dopisała, choć czasem nie dało się uciec przed deszczem i chłodem.
Co zabrać ze sobą?
Islandia to mroźny kraj. Bardzo zimny i mokry klimat oraz wieczne przebywanie na świeżym powietrzu wymaga dobrego przygotowania. Wszyscy wybierający się na Islandię powinni wziąć pod uwagę naprzemienny klimat, który mówiąc prosto, może się zmienić z każdą minutą. Przy odpowiednim doborze ubrań, będziesz przygotowany na deszcz, wiatr i zimno a w razie potrzeby na piękne słoneczne dni, kiedy można chodzić w samych koszulkach.

Jak zwiedzać?
Najlepszym sposobem na zwiedzanie Islandii jest wynajęcie samochodu. Poza stolicą nie ma prawie żadnego transportu publicznego. Wynajętym samochodem masz całkowitą swobodę poruszania się tam, gdzie chcesz i jak długo chcesz.
Przez niecałe dwa tygodnie jesteś w stanie przejechać obwodnicę wokół wyspy i często zboczyć z drogi, by zobaczyć najważniejsze atrakcje Islandii.
My korzystaliśmy z samochodu osobowego, który nam w zupełności wystarczył. Jeśli w planie masz przejechać centralną część wyspy, potrzebujesz 4WD.
Pamiętaj, że Islandia to dość drogi cel podróży.


Gdzie spać?
Na Islandii znajdziesz hotele, nocleg ze śniadaniem, schroniska (w sezonie lipiec-sierpień), ale i domki letniskowe, których większość położona jest w idyllicznych miejscach. Niektóre z nich mają nawet własne jacuzzi, które przy islandzkim klimacie jest super dodatkiem.
Jeśli podróżujesz w sezonie lub krótko przed, radzę rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, zwłaszcza w miejscach odludnych jak Skaftaffel czy Myvatn.


Gdzie jeść?
Najtańszą opcją jest przygotowywanie posiłków samemu. I tu świetnie sprawdzają się domki letniskowe, które wyposażone są w kuchnie. Rób zakupy w dużym supermarkecie. Na stacjach benzynowych znajdziesz tanie hamburgery. Zdrowe? Nie, ale tanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *