światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Kirgistan

Co polecam w podróży po Kirgistanie?

Nietknięta przyroda Kirgistanu sprawia, że jest to wspaniałe miejsce dla poszukiwaczy przygód. Podróżując pośród imponujących krajobrazów, w gigantycznej pustce i przytłaczającej ciszy, możesz poczuć się jak okruszek.

Większość turystów rozpoczyna swoją podróż w stolicy. Biszkek jest największym miastem w kraju. To tętniące życiem, szybko modernizujące się miasto ma wiele muzeów, zabytków, zielonych parków oraz liczne restauracje i kawiarnie. Szczególnie polecam restaurację „Arzu”, gdzie można zjeść smacznie i nie tylko tradycjonalnie.

Issyk-Kul to drugie, co do wielkości jezioro górskie na świecie. Północna część błękitnego jeziora jest największą atrakcją turystyczną dla bogatych Rosjan. Tutaj wielu z nich spędza urlop, co oznacza, że baza noclegowa jest nieco lepiej rozwinięta aniżeli w pozostałej części kraju. Nad północnym brzegiem jeziora rozciągają się ośnieżone szczyty górTien Shan, na południu, ogromne stepy. Obszar ten nadaje się na wędrówki górskie lub jazdę konną.
Po wschodniej stronie jeziora Issyk-Kul znajduje się miasteczko Karakol, znane z ortodoksyjnego kościółka i drewnianego meczetu. Karakol to świetna baza wypadowa na kilkudniowy trekking w okolicznych górach.

W okolicy warto również odwiedzić czerwone skały Jeti Ögüz. Nazwa ta oznacza dosłownie “siedem wołów” i nawiązuje do siedmiu kolosalnych, ognistoczerwonych skał na skraju wioski. Według legendy, te siedem kolosów było kiedyś upartymi bykami, dziś to fantastyczne skały wiszące nad doliną. Wokół wioski rozciągają się górzyste, zalesione tereny, trochę przypominające Alpy. Warto wybrać się tu na piknik. Duże prawdopodobieństwo, że zostaniemy zaproszeni do wspólnego ucztowania z tubylcami.


Natura Kirgistanu po prostu zachwyca! I tak jadąc dalej na południe znajdziemy kolejne miejsce, w którym trzeba się zatrzymać.
Kanion Skazka, zwany również „kanionem baśni”, ze względu na bajkowe kolory i figury, które można wypatrzeć w czerwonej skale. W ciągu stuleci, piasek, słońce i wiatr wyrzeźbiły tu najcudowniejsze formacje skalne. Stąd mamy też świetny widok na jezioro Issyk-Kul. Warto dodać, że samo jezioro pomimo tego, iż leży na wysokości 1600 metrów, nigdy nie zamarza. Przyczyną tego jest aktywność wulkaniczna, duże zasolenie i ogromna głębokość jeziora.

Przez Kirgistan przebiegał niegdyś „jedwabny szlak”. Jadąc dalej na południe w kierunku chińskiej granicy, poczujesz się prawdziwym odkrywcą. Tu spotkasz ludzi, głównie poruszających się na koniach, dziesiątki pasterzy z ogromnymi stadami owiec, jaków i koni. Rozległe, górskie pustkowia pozwolą Ci zobaczyć dziki i surowy krajobraz Kirgistanu. Karawanseraj Tash Rabat, położony w głębokiej dolinie, na wysokości 3200 metrów było dawniej miejscem schronienia dla podróżujących wzdłuż „jedwabnego szlaku”. Miejsce to urzekło mnie chyba najbardziej ze wszystkich odwiedzonych w Kirgistanie. Rozległe, puste krajobrazy, wciśnięte między niedostępne szczyty są imponujące! Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, by móc skorzystać z jazdy konnej lub pieszej wędrówki.

Pokonując kolejne przełęcze, dojedziesz do drugiego jeziora, Song-Kul. To miejsce kirgiskich pasterzy, którzy latem wędrują po płaskowyżu, pasąc swoje stada. Jezioro leży na wysokości 3100 metrów. Idealne miejsce do detoksykacji cyfrowej. Wokół tylko ośnieżone szczyty, obozowiska jurtowe i kirgiscy koczownicy, pilnujący bydła. Tutaj toczy się zupełnie inne życie, z dala od internetu i telefonów.
Popularnym napojem jest tutaj kumys, sfermentowane mleko klaczy. Ten zdrowy, ale niesmaczny napój zawiera dużo żelaza i pozwala zapobiegać chorobom wysokościowym. Jezioro Song-Kul to również idealne miejsce do obejrzenia gwieździstego nieba.

Kirgistan to nieodkryta jeszcze perła Centralnej Azji. Pobyt tutaj pozwoli Ci odkryć naturę nienaruszoną przez człowieka, poznać tradycje i gościnność nomadów. Brak turystów, niewielki ruch samochodowy, brak kurortów i sieci hoteli, pozwoli cofnąć się w czasie.
Podróżując po wyboistych i niekomfortowych drogach, odkryjesz senne wioski a pośród cudownych krajobrazów, przeżyjesz autentyczną przygodę.

4 KOMENTARZE

  • Gabi, dziękuję za odwiedziny. Wiem, że Kirgistan Cię ciągnie. Życzę, by plany doszły do skutku.
   Pozdrawiam serdecznie!

 1. Piękne miejsce, piękne zdjęcia, ciekawy opis. Już wiem, że tam pojadę. Szkoda, iż nie teraz, a chciałoby się po tym co pokazałaś.
  Pozdrawiam,
  Renata.

  • Renatko, witaj na blogu. Miło Cię gościć. Dziękuję za miłe słowa. Życzę szybkiego spełnienia marzeń!
   Z pozdrowieniami,
   Koniczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.