światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna Hawaje USA

Co musisz wiedzieć przed podróżą na Hawaje? Praktyczne wskazówki i trasa na dwa i pół tygodnia.

Planujesz podróż na Hawaje i nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj poniższy artykuł.
Hawaje od lat są popularnym celem podróży Amerykanów. Ostatnio, dzięki przystępnym cenom biletów lotniczych, stały się popularne wśród Europejczyków. Większość turystów ląduje na wyspie Oahu, gdzie znajduje się stolica archipelagu-Honolulu, dlatego my, postanowiliśmy tę wyspę sobie darować.
Tropikalny klimat i plaże nad lazurowym morzem, pełnym kolorowych morskich stworzeń to prawdziwy raj. Jednak to tutejsza imponująca przyroda zachwyca najbardziej. Wyspy Kauai, Maui i Wielka Wyspa okazały się tak różnorodne i tak piękne, że opuszczaliśmy Hawaje z wielkim żalem.
Jak zaplanować podróż?
Z Europy nie ma bezpośredniego lotu na Hawaje, dlatego konieczna jest przesiadka w USA.
Podróż jest dość długa, trwa zazwyczaj powyżej 20 h w jedną stronę.
Biorąc pod uwagę trudy podróży, warto zaplanować, co najmniej dwa tygodnie, co pozwala nam zobaczyć więcej aniżeli jedną z wysp. Jeśli jednak masz do dyspozycji tylko kilka dni, zaplanuj jedną wyspę.


Przykładowa trasa:
Kauai na 5 dni
Dzień 1: Waimena Kanion, punkty widokowe i możliwość wielu wędrówek o różnym stopniu trudności. Popołudniem nurkowanie z rurką na Poipu Beach i Brennecke’s Beach.
Dzień 2: Widokowy przelot helikopterem bez drzwi! Tej atrakcji nie możesz przegapić, więcej na ten temat dowiesz się tutaj. Po południu wschodnia część wyspy: wodospady: Wailua, Opaeka i tropikalne ogrody Limahuli, które polecam pod względem krajobrazowym.
Dzień 3: Wybrzeże Na Pali, częściowe przejście szlakiem Kalalau. Planujesz przejść cały szlak, potrzebujesz dwóch dni z noclegiem w parku (po uprzedniej rezerwacji). Podczas opadów deszczu, trasa jest niebezpieczna. Po wędrówce można odpocząć na Hanalei Bay.
Dzień 4: Kanion Waimena po raz drugi. Canyon Trail i Wodospad Waimena.
Dzień 5: Słoneczne plaże zachodnio-południowego wybrzeża. Największe perełki to Polihale Beach i Salt Pond Beach Park, gdzie w słońcu wygrzewają się mniszki hawajskie.


Maui na 5 dni
Dzień 1: Poranny lot z Kauai na Maui. Zielone serce wyspy- Iao Valley.
Dzień 2: Eksploracja księżycowego krajobrazu. Przejście szlakiem Sliding Sands Trail w parku narodowym Haleakala.
Dzień 3: Wielorybie safari. Plaże zachodniego wybrzeża i wizyta w Lahaina, dawniej znana z połowów wielorybów, dziś ciekawe historyczne miasteczko.
Dzień 4: Przejazd trasą widokową, The Road to Hana. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dzień 5: Plaże południowego wybrzeża: Wailea i Makena, często nazywana Big Beach, najpiękniejsza o zachodzie słońca! Wolisz aktywny dzień, zamów wycieczkę na sąsiednią wyspę Lanai.


Big Island na 6 dni
Od razu uprzedzam, że najlepszym wyjściem jest nocleg po obu stronach wyspy. My, spaliśmy w Kona, co oznaczało pokonywanie wielu kilometrów.
Dzień 1: Poranny przelot z Maui na Wielka Wyspę. Plaże południa: czarna wulkaniczna, Punalu’u Beach, gdzie prawdopodobnie zobaczysz żółwie i Papakolea „Green Sand Beach”, znajdująca się na starym stożku wulkanu Mauna Loa, gdzie pasek ma kolor zielony!
Dzień 2:
Wizyta w historycznym parku Pu’uhonua o Honaunau. Na sąsiedniej wulkanicznej plaży, polecam nurkowanie z rurką. Odwiedź również Kiholo Bay i Puako Beach, gdzie masz duże szanse na spotkanie żółwi morskich.
Z Kona istnieje możliwość zorganizowania nocnego safari, w poszukiwaniu płaszczek.
Dzień 3: Przejazd na drugą stronę wyspy. Wizyta w Waipio Valley na północy i Akaka Falls na wschodzie. Nocleg Hilo.
Dzień 4: Park Narodowy Volcanoes, jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie możesz zobaczyć aktywny wulkan. Odwiedź punkty widokowe i przejdź szlakiem Kilauea Iki trail.
Dzień 5: Wizyta Mauna Kea. Wulkan Mauna Kea to również atrakcyjne miejsce do obserwacji gwiazd.
Dzień 6: Przelot helikopterem lub wycieczka statkiem w poszukiwaniu lawy, wpadającej do morza. Gorąca lawa rozlewa się, tworząc nowy kawałek wyspy.

Powyższy schemat przedstawia najważniejsze atrakcje poszczególnych wysp i miejsca, które wywarły na mnie niezapomniane wrażenia. Szczerze mówiąc, na każdej z trzech wysp można śmiało pozostać na dłużej.
Jeśli masz mało czasu, ważne jest, by pobyt zaplanować z wyprzedzeniem, by jak najlepiej wykorzystać swój czas. To nie jest Azja, gdzie wszystko da się załatwić na miejscu. Często brakuje miejsc w hostelach a wypożyczony samochód na miejscu, może okazać się kosmicznie drogi.
Jak podróżować pomiędzy wyspami?
Linie Hawaiian Airlines po kilka razy dziennie latają z wyspy na wyspę. Loty są krótkie i trwają od 20 do 40 minut. Przed wyjazdem postaraj się o clubpas Hawaiian Airlines, co pozwoli Ci mniej zapłacić za każdy nadany bagaż podczas przelotu z wyspy na wyspę. Bagaż nie jest wliczony w cenę biletu.
Z Maui kursują promy na Molakai i Lanai.
Jak podróżować po wyspach?
Hawaje idealnie nadają się do zwiedzania wynajętym samochodem. W ten sposób możesz odwiedzić wiele miejsc we własnym tempie, nie płacąc słono za proponowane wycieczki.
Tutejsze drogi są dobrze utrzymane a ruch uliczny jest dość spokojny. Tutejsze atrakcje są dobrze oznakowane.
Po wyspach wystarczy poruszać się osobowym samochodem, wynajem 4×4 nie jest potrzebny.


Kiedy jechać na Hawaje?
Na Hawajach jest prawie zawsze ładna pogoda, ze średnią temperaturą 25 do 30 stopni przez cały rok, choć w górach może być chłodniej. Najmniej opadów jest od czerwca do sierpnia, od listopada do lutego można spodziewać się najwięcej opadów. Pod uwagę należy wziąć również to, że na Kauai opady są bardziej obfite i częstsze, aniżeli na pozostałych wyspach.
Osobiście byłam na Hawajach na przełomie stycznia i lutego. Przez prawie trzy tygodnie mieliśmy dwa dni z opadami deszczu, ale i każdego dnia widzieliśmy słońce.

Na Hawajach panuje swobodna atmosfera, surowy krajobraz zapiera dech w piersiach. Hawaje mają własną kulturę, ale to także Ameryka z całym fast foodem, dużymi samochodami i ogromnymi kompleksami hotelowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *