światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Chiny

Chiny-Park Narodowy Yading. Mini przewodnik, wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą.

Z dala od cywilizacji, gdzieś na „końcu świata”, znajdziesz park, który dopiero od kilku lat otwarty jest dla zagranicznych turystów. Na surowym i górzystym obszarze tybetańskiej części prowincji Syczuan leży Park Narodowy Yading, który zdecydowanie był jedną z największych atrakcji naszej podróży po południowych Chinach.
Trzy święte góry, jeziora polodowcowe, pielgrzymi i świątynie buddyjskie tworzą tu mistyczną atmosferę. Wspaniałe widoki na imponujący górzysty krajobraz cieszą nie tylko oko, ale są również zachętą do aktywnego spędzania czasu.

Jak dotrzeć do parku?
Najłatwiej jest dolecieć z Chengdu do Daocheng, najwyżej położonego lotniska na świecie (4400m) . Skąd trzeba jeszcze około 2-2,5 h dojechać do Shangri La Town (nie mylić z Shangri La w prowincji Junnan).
Droga lądową najprościej dotrzeć lokalnym autobusem z Shangri La (Yunnan) do Shangri la Town (Syczuan) lub wynajętym samochodem z kierowcą.
Z Shangari La Town należy podjechać taksówką do centrum turystycznego na południowym krańcu miasta. Konieczne jest wykupienie biletu łączonego, wstęp do parku plus elektryczny autobus. Na teren parku zawiezie nas eco-shuttle bus. W przypadku noclegu na terenie parku, autobus zabiera również Twój bagaż.
Przejazd do Yading Village trwa około 45 minut a około godziny do samego rezerwatu.
W zależności od sezonu, shuttle bus kursuje od 7.30-18.30 lub krócej.

Kiedy jechać?
Najlepszą porą na odwiedzenie parku jest wiosna, kwiecień- czerwiec lub jesień, wrzesień-październik.
Lipiec i sierpień to pora deszczowa. Ze względu na opady deszczu, drogi prowadzone do wyższych partii parku często ulegają zniszczeniu.
Yading jest zwykle zamknięty dla turystów od grudnia do marca.
To park położony stosunkowo wysoko, między 2900 a około 6000 metrów!

Gdzie spać i jeść?
Najlepiej zatrzymać się w samym parku, w Yading Village, gdzie jest kilkanaście hosteli.
Są tam również małe sklepiki z żywnością, które jednak są dość prymitywnie zaopatrzone, (możliwość zakupu wody, słodyczy, chińskich zupek i owoców, przeważnie są to banany).
Nieco większe hostele mają bar, gdzie można zjeść gorący posiłek.
Drugą opcją jest nocleg w Shangri La Town (Syczuan) i codzienny dojazd do parku.

Jak poruszać się po parku?
Z Yading Village elektrycznym autobusem przejeżdżamy w głębsze partie parku (około 15 min.), skąd rozpoczynają się szlaki wędrowne. Najlepszym sposobem na obejrzenie niezwykłych krajobrazów jest wędrówka, ale uwaga, ważna jest aklimatyzacja! Szlaki rozpoczynają się na wysokości 4000 m, co może spowodować chorobę wysokogórską.

Co zobaczyć?
Trzy święte szczyty dominujące nad malowniczym krajobrazem: Chenresig (6032 m n.p.m), góra miłosierdzia, Jambeyang ( 5958 m n.p.m), góra mądrości oraz Chanadorje (5958 m n.p.m), góra mocy są od 800 lat celem wielu tybetańskich pielgrzymów.
Szlak do świątyni Chonggu i dalej w kierunku Pearl Lake (4100m) prowadzi po drewnianej kładce i schodach, ale cały czas pod górę.
Czas wędrówki około 1,5 h w obie strony.

Szlak do dwóch pozostałych jezior: Milk Lake ( 4600m) en Five Color Lake (4700m) jest bardziej wymagający. Prowadzi po szutrowych ścieżkach z bardzo stromymi kawałkami i wspina się na sporą wysokość! W niektórych miejscach szlak jest dość wąski a oprócz wędrowników, ze szlaku korzystają również turyści na koniach.
W zależności od kondycji czas przejścia 5-6 h w obie strony.

Krajobraz parku Yading jest imponujący. I pomimo tego, że obszar ten dalej się rozwija, można tu spotkać jeszcze nietkniętą naturę z przepięknymi widokami na ośnieżone szczyty, świątynie i górskie jeziora.
Miejsce to zdecydowanie polecam górołazom i miłośnikom przyrody!

Zwiedzaliście już ten park? Piszcie w komentarzach jak wrażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *