Chichén Itzá to najsłynniejsze starożytne miasto Majów w Meksyku. Od 2007 roku miejsce to zostało uznane za jeden z siedmiu współczesnych cudów świata. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Ameryce, co wcale nie dziwi. Kompleks świątynny Chichén Itzá jest archeologicznym cudem, podobnie jak Machu Picchu czy Mur Chiński.
Jeśli jesteś na półwyspie Jukatan, musisz tu przyjechać.
Kiedy i jak dojechać?
Kompleks Chichén Itzá otwarty jest codziennie od 8.00 do 17.00 z tym, że tylko do 16.00 można wejść na teren kompleksu.
Najlepiej przyjechać tu wcześnie rano, kiedy temperatura jest jeszcze znośna i nie ma tłumów.
Unikaj niedziel, kiedy Meksykanie mają darmowe wejście, wtedy może być bardzo tłoczno.
Autobusy wycieczkowe docierają tu około godziny 10.00 wtedy też robi się tłoczno.
Do archeologicznego obiektu łatwo jest dotrzeć ze wszystkich miast półwyspu Jukatan, ale najbliżej jest z Valladolid minibusem (45 min). Podróż z Meridy trwa około godziny. Najdłużej jedziesz z miast w prowincji Quintana Roo.
Jeśli przyjedziesz tu wynajętym autem, zwróć uwagę na to, by nie dać się zwieść strażnikom parkingów, którzy na kilka kilometrów przed kompleksem Chichén Itzá zapraszają Cię już na parking. Przed samym wejściem znajduje się ogromny parking w cieniu i jeśli jesteś tu wcześnie rano, na pewno znajdziesz miejsce do zaparkowania.
Ile kosztuje wstęp?
Aktualne ceny biletów do Chichén Itzá najlepiej sprawdzić w internecie. (614 pesos/rok 2023)
Wspomnę tylko, że bilet wstępu dla zagranicznych turystów składa się z dwóch opłat, z których jedna przeznaczona jest dla Instytutu Historii i Antropologii a druga dla Ministerstwa Kultury Jukatanu. Obie wpłaty dokonuje się w odrębnych okienkach, znajdujących się tuż obok siebie.
Jeśli chcesz uniknąć kolejki przy kasie, zakup bilet online z wyprzedzeniem. Bilet taki jest trochę droższy.
Historia Chichén Itzá
Chichén Itzá to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. Dokładnej historii tego miejsca możemy się tylko domyślać. Uważa się, że dawne miasto Majów powstało około 550 roku naszej ery. Pewne jest, że około X wieku było to jedno z najludniejszych miast cywilizacji Majów.
Miasto, które tworzą piramidy schodkowe, arkady z kolumnami i inne kamienne budowle jest dobrze zachowane i bardzo ciekawe. Jest to miejsce pełne tajemnic, a w kompleksie wciąż regularnie odkrywane są nowe tunele i miejsca. Naukowcy odkryli niedawno, że wielką piramidę zbudowano na podziemnym jeziorze.
Co koniecznie zwiedzić?
El Castillo
Główną i najważniejszą budowlą kompleksu jest piramida El Castillo, znana również jako Świątynia Kukulkana.
Pomimo tego, że najbardziej w oczy rzuca się doskonała symetria 25 metrowej piramidy, warto też przyjrzeć się detalom. Projekt jest symbolem kalendarza Majów. Świątynia ma dokładnie 365 stopni (91 stopni z każdej strony plus platforma na szczycie) czyli tyle dni, ile jest w roku kalendarzowym. To pokazuje nam jak dużą wiedzę mieli Majowie na temat zmieniających się pór roku.
El Castillo jest zdecydowanie najczęściej fotografowaną budowlą w kompleksie świątynnym. Jednak szybko przekonasz się, że park ma znacznie więcej do zaoferowania.
Gran Juego de Pelota
Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić jest Gran Juego de Pelota. To ogromne boisko sportowe, które wykorzystywane było do gry w piłkę. Na końcach boiska stoją świątynie a po obu jego stronach wznoszą się wysokie kamienne mury z wysokimi wycementowanymi pierścieniami.
Wzdłuż murowanych ścian można zobaczyć płaskorzeźby przedstawiające sceny z egzekucji zawodników.
Legenda głosi, że kapitan przegranej drużyny a może i cała drużyna, po meczu złożeni byli w ofierze bogom.
Boisko słynie również z tego, że ma dobrą akustykę. Jeśli ktoś zaklaszcze z jednej strony, odgłosy słychać po drugiej stronie 135 metrowego muru.
Temple of the Warriors
To ogromna budowla, otoczona przez setki okrągłych i kwadratowych kolumn. Znajdziesz tu płaskorzeźby przedstawiające ludzi, zwierzęta i węże oraz dużą konstrukcję z wygrawerowanymi czaszkami. Jest ich tu ponad 2000. Uważa się, że symbolizuje to liczbę ofiar.
El Caracol
Kolejną ważną budowlą na terenie kompleksu jest El Caracol czyli ślimak. Imponujący okrągły budynek ze spiralną klatka schodową, wykorzystywany był przez Majów jako obserwatorium astronomiczne. Majowie potrafili nawet przewidywać zaćmienie słońca. Ich umiejętności w dziedzinie astronomii były dość zaawansowane.
Cenote Sagrado
Na terenie ruin Chichén Itzá znajdziesz również cenotę, głęboką studnię krasową, która służyła do składania ofiar. Majowie wrzucali ludzi żywcem do wody, tak aby ta osoba utonęła. Dopiero po kilku dniach, gdy dana osoba nadal żyła, wyciągano ją z wody. Według Majów był to znak od Boga. Zdarzało się to jednak rzadko, Majowie nie umieli pływać.
Archeolodzy odnaleźli nie tylko kości ludzkie, ale i biżuterię, co mogłoby wskazywać, że ofiarami były również kobiety.
Chichen Itza to najsłynniejsze i najlepiej odrestaurowane miasto Majów w Ameryce Środkowej. Wizyta w tej części Meksyku, bez wizyty w Chichen Itza, jest po prostu nie do pomyślenia.
Fajnie jest obejrzeć zdjęcia z tego ważnego dla cywilizacji miejsca i przyswoić o nim trochę informacji. Choć wiem, że przebywania w Chichen Itza nie da się porównać do podglądania go przez ekran monitora. Dziękuję za interesującą prezentację.
Serdeczności 🙂
Przed wyjazdem długo zastanawiałam się, czy warto odwiedzić to miejsce ze względu na tłumy.
Teraz po naszej wizycie śmię stwierdzić, że być tam to konieczność.
Kultowe miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć!
Pozdrawiam