światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Irlandia Północna Wielka Brytania

Causeway Coastal Road, najpiękniejsza droga Irlandii Północnej! Zabytki, wskazówki i ceny.

O tym, że Irlandia Północna jest piękna, nie muszę Was już chyba przekonywać.
Nadmorski szlak Causeway, powszechnie chwalony za wspaniałe panoramy na dzikie wybrzeże, nie bez przyczyny wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedna z piękniejszych dróg nadmorskich, jakie kiedykolwiek widziałam.
Legendarna trasa prowadzi pomiędzy dwoma miastami-Belfast a Londonderry i naszpikowana jest pięknem naturalnych krajobrazów. Najlepiej pokonać ją w spokojnym tempie, by mieć wystarczająco dużo czasu na zobaczenie nie tylko najważniejszych atrakcji, ale i odwiedzenie przytulnych starych miasteczek lub po prostu zatrzymać się w pobliskich pubach na posmakowanie irlandzkiej kuchni.
Causeway Coastal Road to atrakcja dla żądnych przygód podróżników.

Przejdź śladem Grobli Olbrzyma
Według ekspertów ten geologiczny cud powstał 60 milionów lat temu podczas działalności wulkanicznej, ale według starożytnego mitu, został zbudowany przez wojujących gigantów. Nie zależnie od tego czy bardziej przemawia do Ciebie nauka czy historia, jedno jest pewne: to miejsce musisz zobaczyć! Niesamowitą Groblę Olbrzyma, składająca się z ponad 40.000 sześciokątnych bloków bazaltowych, można zobaczyć u podnóża wysokich bazaltowych klifów.Ten cudowny kawałek irlandzkiego wybrzeża to dość nieziemski widok i wcale nie dziwi to, że miejsce wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na Grobli Olbrzyma znajdziesz dwa szlaki, przejdź obydwa!
♦ Cena wstępu 11,50 funta
 Odwiedź Giant’s Causeway po zamknięciu centrum dla odwiedzających. Nie płacisz za wstęp i nie spotkasz autokarów pełnych turystów. Podczas zachodu słońca, Grobla Olbrzyma pewnie zaprezentuje się Tobie w najpiękniejszej krasie i prawdopodobnie zjawisko to podzielisz tylko z garstką innych.  (Niestety, podczas naszej wizyty, plany pokrzyżowała nam pogoda) „Pokołysz się” na moście linowym Carrick-a-Rede
Most linowy, zawieszony po raz pierwszy w 1755 roku przez lokalnych rybaków, łączy maleńką wyspę ze stałym lądem. Wąski most, wiszący około 30 metrów nad poziomem morza, pierwotnie składał się z liny z pojedynczą poręczą. Obecnie, pomimo stalowej konstrukcji i podwójnej poręczy jest wciąż nie lada wyzwaniem dla ludzi mających lęk wysokości. Przy lekkim wietrze, kiedy poniżej słychać szum wzburzonych fal a most lekko się kołysze, uczucie „gumowych” kolan jest murowane!

Zarówno z mostu jak i z samej wysepki rozciągają się wspaniałe widoki na pobliskie klify, wybrzeże i szmaragdowy kolor wody.
Carrick-a-Rede jest popularnym celem turystów. Najlepiej wybrać się na niego z samego rana.
♦ Cena wstępu 8 funtów

Zaznaj uczucia „bycia na końcu świata”
Irlandia Północna słynie z pięknych i wysokich klifów. Nie zapomnij zabrać ze sobą wygodnych butów. Wzdłuż nadmorskiej drogi widokowej prowadzą różne szlaki, skąd możesz podziwiać niesamowite widoki na spektakularne klify, szorstkie wybrzeże, szerokie zatoki i piękne okolice. Stojąc na szczycie wysokich klifów, twoje oczy spotykają się tylko z rozległymi wodami oceanu i falami uderzającymi o skały.

Odwiedź jedno z najbardziej znanych miejsc
Zamek Dunluce jest jednym z najbardziej znanych zabytków na trasie i jednym z najpiękniejszych miejsc w Irlandii Północnej. Pozostałości zamku balansują na skalistym cyplu. Zamek pochodzący z XIV wieku, stał się znany w 1639 roku, po tym jak podczas dużego sztormu, część kuchni wpadła do morza. Dunluce Castle jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Irlandii, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Odległości w Irlandii Północnej są stosukowo małe, drogi dobre. Możliwość pokonania całej trasy to dwa-trzy dni, łącznie z postojami.
Miejsce to świetnie nadaje się na weekendowy wypad w połączeniu z Belfastem.
Lonely Planet nie bez powodu wpisała ten region na listę „Best In Travel 2018”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *