światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Australia Nowa Południowa Walia Oceania

Mini przewodnik po Sydney

Sydney to metropolia, która zachwyciła mnie już od pierwszych chwil pobytu.
Najstarsze miasto Australii jest cudownie położone, gdzie nie spojrzysz, piękna natura i woda.
Choć na ulicach nie brakuje połyskujących drapaczy chmur a gospodarka funkcjonuje tu przez całą dobę, miasto jest bardzo przytulne.
Samo Sydney ma do zaoferowania wiele. Tu możesz zobaczyć słynną na całym świecie „Operę”, zrelaksować się w wielu parkach, odpocząć na plażach czy w przyjemnych barach.
Na samo miasto warto poświęcić kilka dni, ale jeśli planujesz zwiedzić tutejsze okolice, musisz zaplanować znacznie więcej.


Jak spędzić czas w Sydney? Co koniecznie musisz zrobić?
Odwiedź Sydney Harbour
Sydney Harbour to centralne miejsce w mieście. Tu zobaczysz nie tylko ikonę miasta The Opera House i Harbour Bridge, ale możesz wyjechać transportem publicznym do innej części miasta. Austobusy i metro dowiozą Cię do miejsc, skąd spacerkiem dojdziesz do głównych atrakcji a promy, do przedmieści miasta. Transport publiczny w Sydney jest szybki, czysty i wygodny.
Jeśli planujesz pobyt w Sydney na kilka dni, najlepiej zakupić bilety kombi.


Odwiedź gmach opery. Już sam budynek robi ogromne wrażenie, nic więc dziwnego, że znajduje się na liście Unesco World Herritage. Możesz skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem lub zarezerwować koncert, ale nawet samo zobaczenie imponującej architektury jest na pewno warte.
W poblizu gmachu Opery znajduje się Ogród Botaniczny. To pięknie zagospodarowany teren, z wieloma gatunkami roślin i ptaków. Panująca tu cisza pozwala zapomnieć, że jesteś w wielkim mieście. Szczególnym miejscem w parku jest Macqauries Point, skąd rozciąga się piękny widok na The Opera House, Harbour Bridge i wieżowce z dzielnicy biznesu.


Przespaceruj się w The Rokcs
Nieopodal portu leży najstarsza dzielnica w mieście: The Rokcs. To serce historycznego Sydney, gdzie w 1788 roku kapitan Arthur Philip założył pierwszą osadę Europejczyków w Australii.
Mimo, że dzielnica przypomina trochę historyczny park tematyczny, warto tu pospacerować. Znajdziesz tu najstarszy dom mieszkalny w Sydney „Cadman’s Cottage”i najstarsze magazyny „Campbell’s Storehouses”.
Stąd możesz też wejść na słynny Harbour Bridge. Most jest ogromny i biegnie od The Rocks na drugą stronę Sydney.
Popularną atrakcją jest wejście na samą górę mostu z przewodnikiem, ale to droga atrakcja. Jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy, możesz samemu wejść na jeden z filarów mostu. Co prawda nie jesteś aż tak wysoko, ale widoki są z pewnością nie mniej przyjemne.

Idź na plażę
W Sydney jest wiele pięknych i piaszczystych plaż. Najlepszym sposobem na ich odkrycie jest szlak wędrowny Bondi to Coogee Coastal Walk. Szlak rozpoczyna się na najbardziej popularnej plaży „Bondi Beach”. Sześciokilometrowa ścieżka spacerowa prowadzi nie tylko wzdłuż najpiękniejszych plaż, po drodze nie brakuje cudownych widoków. Co kilkaset metrów rozciąga się nowy, spektakularny widok na skaliste wybrzeże, dzikie fale i małe piaszczyste plaże. Dla mnie najpiękniejsze to Bronte Beach i Tamara Beach.


Weź prom do Manly
Podróż promem w Sydney jest jak podróż autobusem. To nie tylko najszybszy sposób dotarcia do innych części miasta, ale i najpiękniejsza forma transportu publicznego. Jeśli popłyniesz do Manly, z promu masz świetny widok na Opera House i Harbour Bridge.
Położone o kilka kilometrów od Sydney Manly, to miejsce trochę przypominające wakacyjny kurort. Manly Beach jest popularne wśród surferów i nurków. Na tutejszej plaży nie brakuje też plażowiczów, wzdłuż bulwaru znajdziesz wiele kafejek i barów.
Lubisz aktywnie spędzać czas? Przejdź tutejszym szlakiem wędrownym: Manly Scenic Walking Way. To miejsce dzikiej przyrody, gdzie podczas spaceru spotkasz nieszkodliwe „smoki”, usłyszysz wołanie kukabury, potkniesz się o duże pająki i zachwycisz pięknymi widokami. Tu zapomnisz, że jesteś tak blisko wielkiej metropolii-Sydney.
Zajrzyj też do Crater Cove Cliff  i obejrzej aborygańskie malowidła w Grotto Point.


Darling Harbour
Darling Harbour to jedno z najbardziej popularnych miejsc w Sydney. Możesz tu spędzić nawet kilka godzin. Jest tu wiele atrakcji, kafejek i sklepów. Zajrzyj do Morkiego Muzeum lub Aquarium. Jeśli chcesz uciec przed zgiełkiem, wybierz ciszę w chińskich ogrodach.


Wybierz się na zakupy
Zakupy to dla wielu absolutna konieczność. W Sydney znajdziesz wiele  domów handlowych, modnych butików i rynków. Warto odwiedzić Paddington Markets. W sobotę znajdziesz tutaj około 150 straganów z jedzeniem, modą i innymi zabawnymi rzeczami.
Polecam równiez zajrzeć do Queen Victoria Building. To piękny wiktoriański budynek zachwycający szykownym wystrojem, gdzie mieści się wiele sklepów, restauracji i kafejek.

Co jeszcze warto wiedzieć?
Jesteś krótko w mieście a chcesz zobaczyc jak najwięcej? Dołącz do bezpłatnych wycieczek prowadzonych przez lokalesów. Po zakończeniu spaceru, wolontariusze oczekują napiwku.
Więcej informacji na ten temat dowiesz się w każdym miejscu noclegowym.

Szukasz przytulnego miejsca na kulinarne eskapady? Sydney ma wiele dzielnic z przytulnymi restauracjami. Pomyśl o Potts Point i Surry Hills, gdzie zasiądziesz wśród lokalesów. Również Kensington Street to tętniąca życiem część Sydney, w której znajdziesz ładne bary, wystawy sztuki i restauracje.

Masz do dyspozycji więcej dni? Rozważ wycieczkę poza miasto.
W okolicy znajdziesz wiele pięknych parków przyrody, do których możesz dojechać samochodem w ciągu 1-2 godzin. Najbardziej popularnym są piękne Góry Błękitne, ale i w parku Ku-ring-Gai Chase masz możliwość wielu spacerów.

Sydney wpisałam na listę moich ulubionych miast na świecie. Pomimo tego, że tętni życiem, jest przyjemne i wyraźnie zielone. Czy podzielacie moje zdanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *