światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Słowenia

Atrakcje Słowenii, co koniecznie zobaczyć?

Fantastyczna przyroda, średniowieczne zabytki, rozległe winnice, śródziemnomorskie miasteczka i fascynujący świat krasu. Słowenia jest świetnym pomysłem na samochodową wycieczkę. Jeśli chcesz zwiedzić większą część atrakcji, powinieneś wybrać się na około 10-14 dni.
Które atrakcje musisz koniecznie zobaczyć?

1.Park Narodowy Triglav
Triglav jest jednym z najstarszych parków narodowych w Europie i zdecydowanie numer 1 wszystkich atrakcji Słowenii.  Park zachwyca przyrodą. Oprócz wysokich gór i surowych krajobrazów, znajdziesz tu także piękne jeziora, wąwozy i wodospady. Na jego piękno, poświęciłam osobny artykuł: Co zobaczyć w Parku Narodowym Triglav?

2.Dolina Logarska
Za stromymi ścianami Alp Kamnickich, w północnej części Słowenii, chowają się wąskie polodowcowe doliny. Dolina Logarska jest jedną z najbardziej malowniczych. Składa się w przeważającej części z lasu i zielonych łąk, otoczonych dzikim górskim pasmem. Na jej terenie jest wodospad Rinka, do którego prowadzi łatwy szlak.
Za wjazd osobowym samochodem na teren Logarskiej Doliny płacisz 7 euro, niezależnie od ilości osób.

W Robanov Kot i Matkov Kot znajdziesz tradycyjne gospodarstwa a harmonia, w której ludzie i przyroda żyją tu od wieków, zasługuje na uwagę.
W restauracji Govc (Robanov Kot) jest tradycyjnie, pysznie i tanio. Widok z tarasu, po prostu powala.
Lubisz piękne widoki? Przejedź szlakiem panoramicznym Solcava!

3.Velika Planina
Velika Planina jest jedną z najpiękniejszych alpejskich łąk w Słowenii, położonych na wysokości około 1600 metrów. Obszar ten jest łatwo dostępny samochodem a następnie kolejką linową ze wsi Kamnik Bistrica.
Wiosną i latem Velika Planina pokryta jest kwiatami. Stada krów i owiec swobodnie wędrują po okolicznych pastwiskach. Znajdziesz tu tradycyjne chaty pasterskie. Niektóre z nich można obejrzeć w środku. Większość pasterzy mieszka tu tylko w miesiącach letnich, ale są też stali mieszkańcy, którzy dobrze sobie radzą w zimie. Warto skosztować lokalnych produktów, posłuchać opowieści pasterzy lub po prostu wybrać się na spacer po okolicy, bo szlaków turystycznych nie brakuje.

4.Magiczny Bled
Któż nie zna tego widoku, jezioro z małą wysepką, pośrodku której stoi kościółek.
Moje oczekiwania, co do Bled, nie były zbyt wygórowane. Przed wyjazdem naczytałam się, że jest to jedno z najbardziej turystycznych miejsc Słowenii. To prawda. Samo miasto nie wydawało mi się ciekawe, ale jakże piękne są okolice tutejszego jeziora. Widok zamku na szczycie kamiennego wzgórza, potężne pasmo gór i urocza mała wysepka to widok, niczym z bajki.
Najpiękniejszy widok na jezioro i okolice, rozciąga się ze szczytu Ojstricy, do której prowadzi, krótki, ale wymagający szlak. Droga przez las nie jest trudna, ale ostatnie, dość strome podejście może dać się we znaki. Czas przejścia w jedną stronę około 25 minut.

5.Postojna i Škocjanska jama
Przyznam się szczerze, nie jestem miłośniczką jaskiń. Odwiedziny w podziemiach wywołują u mnie klaustrofobię a do tego wszystkie jaskinie są do siebie podobne.
W Słowenii nie da się jednak przejść obojętnie przez tutejszy region krasowy. Proces rozpuszczania skał ma swoje korzenie właśnie w Słowenii. Ta gigantyczna sieć jaskiń, dopiero po bliższym poznaniu zaskakuje swoim bogactwem i odkrywa zupełnie inne oblicze.
Jaskinia Postojna o oszałamiającej długości 24 km, z czego ok.5 km otwartych jest dla publiczności, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Podczas przejażdżki podziemnym pociągiem elektrycznym nie brakuje wyjątkowych wrażeń a wędrówka z przewodnikiem jeszcze bardziej wprowadza w magię podziemnego świata, pełnego stalagmitów i stalaktytów. Postojna jest bardzo turystyczną atrakcją, ale system zwiedzania opanowany jest tutaj niemal do perfekcji.

Zupełnie inna jest Škocjan Jama, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To najwyższa jaskinia w Europie, której „dach” wznosi się na wysokości 146 metrów. Przez jaskinię przepływa rzeka, której woda z ogromną siłą rwie przez podziemny wąwóz. Z wąskiego mostku doskonale widać ogrom jaskini. Jaskinia wypełniona jest imponującymi stalagmitami i stalaktytami i jest domem dla około 15 różnych gatunków nietoperzy. W jej wnętrzach jest całkowity zakaz robienia zdjęć.

Warta uwagi jest również Križna Jama. Jaskinia znana jest z turkusowych i szmaragdowozielonych jezior podziemnych, po których można popłynąć łodzią.

6.Zamek Predjama
Słowenia jest pełna zamków i zdecydowanie warto odwiedzić któryś z nich. Zamek w Predjamie jest dla mnie najbardziej wyjątkowy, wydaje się być wykuty w zboczu skały o wysokości 123 metrów.  I choć największe wrażenie robi z zewnątrz, warto wybrać się do jego środka.

7.Słoneczne wybrzeże
Słowenia leży nad Morzem Adriatyckim. Linia brzegowa ma niecałe 47 km. Ta część Słowenii różni się od pozostałych. Panujący klimat bardziej przypomina śródziemnomorski. Znajdziesz tutaj miasta takie jak Piran, Koper czy Izola. Całej trójce nie brakuje weneckiego uroku i na pewno warto się tu zatrzymać.

Jeśli masz mało czasu, szczególnie polecam miasto portowe Piran, które jest najsłynniejszą atrakcją słoweńskiego wybrzeża. Niestety nie ma tu piaszczystych plaż, ale zanurzyć się w Adriatyku, możesz z kamiennego płaskowyżu.

8.Miasta i miasteczka
Nie możesz ominąć Lublany, leży prawie w samym środku Słowenii i jest dostępna, niemal z każdego zakątka kraju. Lublana to malutkie, pełne uroku miasteczko.
Więcej na ten temat, przeczytasz tutaj: Lublana w jeden dzień
W regionie winiarskim Goriska Brda, znajdziesz dwie perełki: Štanjel i Smartno. Zbudowane na szczycie wzgórza, wciąż emanują atmosferą średniowiecza.

Wypełniona historycznymi budynkami, malutka Radovljica, oddalona zaledwie około 20 minut od Bled, również warta jest odwiedzin.

Skofja Loka, położona zaledwie 26 km od Lublany jest jedną z najpiękniejszych i najstarszych osad w Słowenii. Szybko przekonasz się dlaczego historyczna część miasta od 1987 roku, chroniona jest jako zabytek.

Zwiedzaliście już Słowenię? Znacie inne fajne miejsca, które warto dopisać do listy?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *