światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Argentyna Brazylia

Argentyna-Jak zwiedzać wodospady Iguazu?

Na północy Argentyny, przy granicy z Paragwajem i Brazylią, leży najbardziej spektakularny wodospad świata. Wodospad Iguazu nie bez powodu zajmuje jedno z czołowych miejsc na liście najpiękniejszych wodospadów świata. Całkowita liczba mniejszych wodospadów na tym obszarze wynosi około 270. Otoczone pięknym lasem deszczowym są rajem dla tutejszych zwierząt i ptaków. Od 1984 roku, region ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

I choć granica pomiędzy Argentyną a Brazylią przebiega przez wodospady, ich największa część leży na terytorium Argentyny.
Przez park prowadzą trzy trasy.
Najbardziej znanym punktem wodospadów Iguazu jest Garganta del Diablo, co oznacza „gardło diabła”. To odpowiedni przydomek dla ogromnej masy wody, która spływa tu z wysokości 80 metrów. Ścieżka tuż nad wodą prowadzi do punktu widokowego, zaledwie kilka metrów od potężnego wodospadu Garganto del Diablo, który jest wyjątkowy pod względem największego przepływu wody na sekundę, na świecie.
Trasa nie jest długa, ma zaledwie kilkaset metrów.

Upper Circuit
Cała trasa ma około 1, 5km długości, nie licząc schodów. Jej przejście zajmuje około 2 godzin. Trasa urozmaicona jest pięknymi widokami na wodospady. W tych okolicach spotkasz małpy i ostronosy. Z górnych pomostów rozciągają się pionowe widoki na wzburzone wodospady, wywołując ogromne wrażenie u odwiedzających.  Stąd też roztacza się najlepszy widok panoramiczny na park, po stronie argentyńskiej.
Do Upper Circuit najlepiej dojechać kolejką, która rozpoczyna swój kurs przy samym wejściu w parku.

Lower Circuit
Szlak mierzy niecałe 2 km, na jego przejście potrzebujesz około 2 godzin. Trasa częściowo prowadzi po schodach i przez zielony las deszczowy. Szlak jest znacznie mniej popularny wśród turystów, ale na pewno warto go przejść. Kończy się nad rzeką Parań, do której spływa cała woda. Stąd mamy imponujący widok na ścianę wodną wodospadu Bosetti oraz te same wodospady, co z góry, ale zupełnie pod innym kątem. Stąd można też zabrać się na pokład łodzi turystycznej. Wrażenia gwarantowane!

Z 19 najważniejszych wodospadów parku aż 14 leży po stronie argentyńskiej. Co nie oznacza, że strona brazylijska jest mało interesująca. Wręcz przeciwnie, mówi się, że Argentyńczycy mają wodospady a Brazylijczycy, najpiękniejszy widok!

Największa ilość wody płynie tutaj w miesiącach od października do marca. Unikaj stycznia i lutego, kiedy lokalni mieszkańcy świętują wakacje.
Temperatura powietrza przez cały rok jest prawie taka sama, waha się miedzy 20 a 30 stopni.
Projekt pomostów i kładek jest niemal genialny. Dzięki systemowi składania, można natychmiast zareagować przy ewentualnie zwiększonym przypływie rzeki. Jeśli poziom rzeki jest zbyt wysoki, wprowadza się zakaz wchodzenia na pomosty.
Minimalny czas na odwiedzenie wodospadów Iguazu jest całodniowa wycieczka w Argentynie i półdniowa wycieczka w Brazylii.
Najlepszym sposobem jest przejazd autobusem „podmiejskim” z jednej strony na drugą. Nie zapomnij paszportu, który trzeba okazać przy przejściu granicznym!

Planujecie wizytę w Iguazu? A może już byliście, jakie wrażenia?

2 KOMENTARZE

  1. To jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie zapomnę wrażen, huku wody, nawet jakiegoś wewnętrznego może nie lęku a niepokoju przed żywiołem. Piekne zdjęcia,
    pozdrawiam

  2. Oj tak, Iguazu to na pewno jedno z miejsc, gdzie rządzi żywioł wody!
    Jesteśmy szczęsciarami, że udało nam się tam dotrzeć. Bo na dzień dzisiejszy to wielki znak zapytania: czy i kiedy będzie można wyruszyć w świat.
    Gabi, jesteś moją wierna fanką, za co Ci bardzo dziękuję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *