światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Południowa Argentyna

Salta i okolice. Mini przewodnik.


Salta jest stolicą północnozachodniej Argentyny. Mając prawie pół miliona mieszkańców to prawdziwa metropolia tego regionu. Pomimo tego, kolonialne centrum miasta oddycha przytulną, wiejską atmosferą. Ulice są pełne kwitnących drzew. I kiedy 1600 km na wschód, w Buenos Aires było zimno i deszczowo, w Salta świeciło słońce i termometr wskazywał około 23 stopnie. W środku argentyńskiej zimy siedzisz na tarasie w samej koszulce. Przez cały rok panuje tu łagodny klimat.
Salta to miasto, gdzie można nic nie robić, ale szkoda przecież tak siedzieć, kiedy Salta ma aż tyle do zaoferowania. Od pięknej katedry Basilica de Salta w kolonialnym stylu do Iglesia San Francisco, który skrywa najwyższą dzwonnicę w całej Ameryce Południowej. Od wielu muzeów, w które bogate jest miasto, do przejazdu kolejką linową „Teletrafico”, skąd ze wzgórza Cerro San Bernardo, rozciąga się piękny widok na miasto i okolice.
Pełen luźnej atmosfery, centralny rynek miasta Plaza 9 Julio, przyciąga wielu turystów. Można tu w jednej z kafejek dobrze zjeść lub po prostu przysiąść, przyglądając się codziennemu życiu mieszkańców tego regionu.
Jeśli miałabym polecić jedno muzeum, które warto odwiedzić w tym mieście, z całą pewnością byłoby to MAAM, Museo de Arqueologia de Alta Montana. Położone przy centralnym rynku muzeum, zachwyca kolekcją dawnych zwyczajów ludu Inków. Tu poznasz nieprawdopodobną kulturę Inków. Imponująca jest obecność mumii 15-letniej dziewczynki, która została ofiarowana przez rodziców. Po latach, jej ciało oraz dwojga innych dzieci: 6-letniej dziewczynki i 7-letniego chłopca, zostało znalezione wysoko w górach. Przyglądając się tym eksponatom, dostajesz gęsiej skórki.

Gdzie zjeść?
1.Bar Dona Salta, w jednej z bocznych uliczek centralnego placu, zjesz najlepsze empanadas w Argentynie!
2. El Viejo Jack ( w pobliżu centrum handlowego), serwuje najlepsze steki! Tutaj w Argentynie, wiedzą jak przygotować mięso. Duże kawałki mięsa (porcja ma 600 gram! ), w połączeniu z lampką dobrego wina są po prostu palce lizać!

Salta to idealna baza wypadowa do odkrywania północno-zachodniej części Argentyny.
Skuś się na przejażdżkę pociągiem, na jednej z najpiękniejszych tras w Argentynie- Tren a las Nubes. Trasa wiedzie przez ponad 200 km a pociąg pokonując ją w 16 godzin, dojeżdża do wysokości 4220 metrów. Po drodze pokonasz ponad 20 mostów, wiele tuneli i wiaduktów. Dziewiczych krajobrazów nie brakuje. Choć cena za przejazd jest wygórowana, chętnych nie brakuje. Warto wcześniej dokonać rezerwacji.

Okolice Salta to region, który świetnie nadaje się do odkrywania na własną rękę. Łatwo wynająć tu samochód. Najbardziej popularne trasy to:
Trasa południowa: Salta- Cachi- Cafayate- Salta
Trasa północna: Salta- Purmamarca- Quebrada de Humahuaca- Salinas Grandes- Salta
Obie trasy są warte polecenia. Nie brakuje tu opustoszałych krajobrazów, dziwacznych formacji skalnych i niemalże nierealnych kolorów.

Dzięki swojemu położeniu w północno-zachodniej Argentynie, Salta jest nie tylko dobrym punktem wyjściowym do podróży w tej części Argentyny, ale jest także bramą do wypadów w kierunku Boliwii i północnego Chile. Z dworca centralnego wyjeżdżają w obu kierunkach autobusy, które są dość komfortowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *