światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Japonia

9 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą do Japonii

Planujesz podróż do Japonii? Świetnie! Obiecuję Tobie, że zakochasz się w tym kraju.
Japonia zachwyca imponującą kulturą, niesamowitą przyrodą, podróżowanie jest wygodne i bezpieczne a mieszkańcy są tak uprzejmi, że po tygodniu i Ty zaczniesz się wszystkim kłonić. Kuchnia Japonii to kulinarny raj a cała podróż jest mega doświadczeniem.
Jednym z powodów, dla którego mój wyjazd był tak udany, było dobre przygotowanie. Odwiedziłam Japonię na własną rękę, wcześniej zaplanowałam trasę i załatwiłam zakwaterowanie.
Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji przed podróżą do Japonii.

1.Kiedy jechać do Japonii?
Trudno wskazać tę jedną porę roku, by odwiedzić Japonię, ponieważ wszystkie cztery pory roku mają swoje atuty.
Zima ma swój urok i polecana jest przede wszystkim entuzjastom sportów zimowych. Połączenie białej zimy z parującymi gorącymi źródłami w onsen, daje na pewno wyjątkowe wrażenia.
Wiosna to jeden z najpopularniejszych sezonów do odwiedzenia Japonii. Kwitnące wiśnie przyozdabiają tutejszy krajobraz a i temperatury są przyjemne.
Sezon kwitnienia rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec marca i powoli przesuwa się z południowo zachodniej Japonii w kierunku północno wschodnim. Należy jednak zwrócić uwagę, że podczas długiej i srogiej zimy, rozpoczęcie sezonu może się przesunąć.
Ten okres jest popularny nie tylko dla turystów, ale i samych Japończyków. W atrakcyjnych miejscach może być, zatem tłoczno a ceny znacznie wyższe.
Przy planowaniu należy zdecydowanie unikać pierwszego tygodnia maja, kiedy w Japonii trwa tzw. „Golden Week” i Japończycy masowo wyjeżdżają na wakacje.
Lato to okres, kiedy na wyspie Hokkaido zachwycają kwitnące pola. Należy jednak wiedzieć, że lato w Japonii może być upalne, temperatury mogą sięgać nawet do 35 stopni.
W tym okresie trwa również pora deszczowa, od połowy czerwca do połowy lipca i od połowy sierpnia do połowy września. Wszystko zależy oczywiście od regionu, w którym się znajdujesz, ale przygotuj się na gwałtowne opady deszczu.


Jesień, podobnie jak wiosna jest jednym z najodpowiedniejszych okresów na wizytę w Japonii. Temperatury są przyjemne a zmieniające się barwy liści zapewniają piękne widoki. Jesienią szczególnie popularne jest Kioto i jego okolica oraz Japońskie Alpy.
Ten sezon jest bardziej popularny wśród samych Japończyków, aniżeli wśród zagranicznych turystów. Podczas naszego pobytu temperatura wahała się od 15-25 stopni.
Wczesną jesienią istnieje duże prawdopodobieństwo na pojawienie się tajfunów, niosących ze sobą ulewne deszcze i silne wiatry.
Planujesz podróż do Japonii? Wybierz tę porę roku, która najbardziej pokrywa się z tym, co chcesz zobaczyć i jak chcesz spędzić czas.
2. Jak znaleźć tańszy nocleg?
Japonia nie jest raczej krajem, do którego jedzie się z plecakiem i podróżuje na ślepo. Przynajmniej nie, kiedy wybierasz się wiosną czy jesienią i chcesz mieć pewność, przyzwoitego w cenie zakwaterowania. Znalezienie dobrego i niedrogiego hotelu w Japonii jest nie lada wyzwaniem. Najtańsze są kapsuły, gdzie mężczyźni i kobiety śpią oddzielnie, Airbnb lub hostele, gdzie można wynająć pokój w stylu japońskim (maty tatami, zamiast łóżek) z łazienką na korytarzu, którą należy dzielić z innymi gośćmi hotelowymi.


W sezonie wielu Japończyków podróżuje po kraju, kimono jest nieodzowną częścią ich garderoby a odwiedzanie świątyń, obowiązkowym przystankiem. Jeśli więc nie chcesz wydawać absurdalnych pieniędzy na pobyt w Japonii, poszukaj noclegów z dużym wyprzedzeniem. Zaoszczędzisz w ten sposób sporą sumę.
3.W jaki sposób zwiedzać Japonię?
To samo dotyczy transportu. Musisz o tym pomyśleć już za wczas.
Jeśli wiesz, że będziesz przemieszczać się Shinkansenem, japońskim pociągiem ekspresowym, zarezerwuj JR Pass. Kartę należy zarezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ na miejscu, nie ma możliwości zakupu. Do wyboru jest karta na 7, 14 lub 21 dni, którą również możesz wykorzystać na lokalne pociągi i metro. Taka karta to dość spory wydatek!
Jeśli dokonasz rezerwacji takiego karnetu, dostajesz do domu voucher, który upoważnia przez kolejne 3 miesiące do wymiany na JR Pass, np. w okienku na lotnisku.
Jeśli planujesz przemieszczać się samochodem, musisz okazać międzynarodowe prawo jazdy.
Zastanów się, co chcesz zwiedzać i ustal trasę. Przy zwiedzaniu miast sprawdza się podróżowanie pociągiem. Jeśli planujesz wypad np. w Japońskie Alpy, polecam z całego serca samochód. Co prawda panuje tu ruch lewostronny, ale Japończycy to kulturalni ludzie i również tak zachowują się na drogach. Jazda po japońskich drogach to sama przyjemność, nie ma tłoku, nikt nie wyprzedza jak szalony a oznakowania oprócz japońskiego, są również w języku angielskim.
4. Jak zaplanować podróż?
W Japonii nie powinno się spieszyć, kraj gwarantuje niesamowite wrażenia. Japonia jest jednym z najbardziej wszechstronnych krajów na świecie. Jest tu wiele do zobaczenia. Kraj oferuje piękną przyrodę, energiczne miasta, imponującą kulturę i pyszne jedzenie.
Miasta naszpikowane są atrakcjami np. w samym Kioto warto spędzić, co najmniej kilka dni. Jeśli kochasz naturę i tradycję, polecam odwiedziny w japońskich Alpach i życie na prowincji. Jeśli szukasz duchowych atrakcji, przejdź szlakiem pielgrzymów lub zanocuj w klasztorze mnichów. Pobyt w Koya- San to jedno z najpiękniejszych doświadczeń, jakie było nam dane przeżyć podczas podróży po Japonii. Chcesz poczuć się jak miejscowy, zarezerwuj, choć jeden nocleg w onsen (jest dość kosztowny), tradycyjnym schronisku z gorącymi źródłami.
Wybór trasy może być trudny, jedni koncentrują się głównie na pięknych świątyniach, inni wolą trasę wzdłuż cudownych krajobrazów.


Naszym celem była Japońska natura i tradycja. Trzytygodniowa podróż obejmowała Alpy japońskie, Kanazawa, Kioto i półwysep Kii. Japonię zwiedzaliśmy wynajętym autem.


5. Jakie są koszta podróży?(ceny pochodzą z jesieni 2019)
Japonia w porównaniu do innych krajów azjatyckich jak Indonezja czy Tajlandia, nie jest tanim krajem.
Przelot około 400-500 euro za osobę
Trzytygodniowy karnet na pociąg około 500 euro za osobę
Trzytygodniowy wynajem auta to cena rzędu 1100 euro, przez trzy tygodnie wydaliśmy tylko 70 euro na benzynę (przejechaliśmy nieco ponad 3000 km) i 40 euro opłat drogowych.
Nocleg wahał się od 50 -120 euro za pokój dwuosobowy, zazwyczaj ze śniadaniem.
6. Co musisz wiedzieć na temat waluty?
Walutą Japonii jest Yen.
Warto wspomnieć, że pomimo bardzo wysokiego zaawansowania technicznego, to właśnie gotówka jest najpopularniejszym środkiem płatniczym w kraju Kwitnącej Wiśni.
Bankomaty są niemal wszędzie, ale należy zwrócić uwagę na pobieraną prowizję, która różni się bardzo.
Najlepiej opłaca się pobierać pieniądze w supermarketach Lawson lub 7-eleven.
7. Gdzie taniej zjeść?
Ceny dziennych zakupów znacznie przewyższają te, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Zapomnij o gotowaniu. Korzystaj z gotowych pudełek tzw. lunchboxów, wyjdzie znacznie taniej!
W supermarketach 7 eleven, Familie Markt, Lawson możesz dobrze i tanio zjeść. Znajdziesz tu tzw. szybki kęs i przekąski.


Na stacjach kolejowych np. w Kioto, na najwyższym piętrze nad biurami, znajdują się bary i restauracje sieciowe, w różnym przedziale cenowym.
W dużych domach handlowych, piwnice zarezerwowane są dla stoisk z żywnością z gotowymi już potrawami lub pudełkami „Bento”.
Korzystaj z żywności z automatów, które znajdziesz na każdym rogu ulicy. To tani i szybki sposób na kubek kawy czy porcje taniego jedzenia. Automaty sprzedają napoje gorące (czerwona etykieta) i zimne (niebieska etykieta). Płacisz gotówką.
Oprócz automatów z napojami, które znajdziesz na ulicy, w niektórych sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych, zobaczysz także automaty, składające się z wielu przycisków z japońskimi znakami. Te maszyny są przeznaczone do zamawiania jedzenia. Działa to następująco: gdzieś jest menu ze zdjęciami i numerami. Te dania odpowiadają automatowi sprzedającemu. Wybierasz danie, naciskasz odpowiedni przycisk na maszynie i płacisz żądaną kwotę. Z automatu wychodzi pokwitowanie. Przekazujesz paragon osobie za ladą. Następnie danie, o którym jest mowa, zostaje przygotowywane.


8. Co koniecznie musisz zabrać ze sobą do Japonii?
Koniecznie zabierz ze sobą adapter podróżny tzw. przejściówkę do sieci. Gniazdka w Japonii są identyczne jak te w USA, potrzebujesz, zatem przejściówki dwu- bolcowej z płaskimi wtykami.
Koniecznością jest posiadanie karty kredytowej (Mastercard jest wszędzie akceptowana), najczęściej używa się jej w hotelach i przy wynajmowaniu samochodu.
Zaraz na lotnisku zakup lokalną kartę SIM, co pozwoli Tobie na łączenie z Internetem zawsze i wszędzie. Nam bardzo się przydała przy nawigacji i tłumaczu Google.
9. Co musisz wiedzieć przed podróżą do Japonii?
Przed podróżą do Japonii, warto zapoznać się z zasadami tego kraju.
Wszędzie obowiązuje ruch lewostronny, również np. na ruchomych schodach czy stacjach kolejowych.
W Japonii nie ma prawie publicznych koszy na śmieci, ulice są czyste. Wszelkie odpady zabieraj zawsze ze sobą. Zazwyczaj w sklepie spożywczym lub na stacji benzynowej znajdziesz kosze na śmieci.
Ściąganie butów w świątyniach jest nam znane, ale ściąganie butów w restauracji czy hotelu już mniej. Kiedy widzisz matę tatami lub podwyższony próg, ściąganie butów jest obowiązkowe! Zazwyczaj stoją kapcie dla gości, z których należy skorzystać.
Czasem należy zmienić kapcie, wchodząc do toalety.
Zwróć uwagę na karnety turystyczne, często w połączeniu z transportem. Choć za większość atrakcji turystycznych trzeba płacić, z kartą można zrobić to taniej. Z takiej karty korzystaliśmy w Kioto, którą otrzymaliśmy przy zakupie kilkudniowego biletu na lokalny transport.

Japonia to kraj, który zachwyca. Jeśli spędzisz w tym kraju kilka tygodni, kraj nie pozostanie Tobie obojętny. Mnie Japonia tak zauroczyła, że planuję powrót.

6 KOMENTARZY

  1. Świetny, bardzo praktyczny wpis!, oby mi się kiedyś przydał, gdyż z chęcią odwiedziłabym Japonię. Tylko kiedy? Trzeba by było udać się do niej przynajmniej dwa razy 🙂 W porze kwitnienia wiśni i na jesień.
    Pozdrawiam 🙂

    • Harmony,
      Japonię, tak czy owak trzeba smakować po kawałku.
      W pierwszej podróży postawiliśmy na jesienne kolory i dlatego wybraliśmy Alpy japońskie, które zreszta serdecznie polecam. Jest to obszar, który świetnie nadaje się na rodzinny roadtrip.
      Na kolejną podóż zdceydowanie wybrałabym wyspę Hokkaido, ale już mnie trochę znasz. Kocham naturę!!!
      Dzięki za wizytę!

  2. Gratuluję ogarnięcia tak trudnego kierunku, nawet ruch jest inny niż znamy. Ja autem po lewej stronie w życiu bym nie pojechała. Faktycznie jest to pytanie kiedy jechac. Ale trzy tygodnie obcowania z naturą i ichnią tradycją, mega przeżycie, zazdroszczę. Pozdrawiam

  3. Gabi, jechać autem po lewej stronie drogi to naprawdę nic trudnego.
    Japonia już od dawna wpisana była na naszą listę, ale zupełnie nie mieliśmy ochoty na podróż pociągami i zwiedzanie miast, dlatego dość długo z tym zwlekaliśmy. Aż do momentu, kiedy ktoś mnie uświadomił, że w Japonii są trzy miejsca, które prosto i najwygodniej zwiedza się właśnie samochodem: Alpy Japońskie, Hokkaido i wyspa Kiusiu.
    Japonia jest wyjatkowa, tam naprawdę warto jechać.
    Pozdrawiam.

  4. Z jakiej wypożyczalni korzystaliście. Czy konieczna była karta kredytowa? Czy aby 70 euro za 3000 km? Przy spalaniu 5L /100 km to daje cenę mniejszą niż 0, 5 euro za litr

    • Samochód wypożyczyliśmy w Airport Nagoya w Hertz. Karta kredytowa jest obecnie koniecznością w podróży.
      Niektóre hotele akceptuja tylko kartę kredytową.
      Jeśli chodzi o ceny, było dokładnie tak jak opisałam.
      Był to rok 2019 (jesień), przed pandemią czyli ceny były inne. Wypożyczona Toyota była wyjatkowo ekonomiczna w trasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *