światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Alpy Francuskie Europa Francja

8 wskazówek dla Chamonix i okolic na lato

Chamonix, miasteczko położone w samym sercu francuskich Alp jest bramą do masywu Mont Blanc. Samo miasteczko leży w dolinie na wysokości niewiele powyżej 1000 m n.p.m. i otoczone jest szczytami gór, pokrytymi „wiecznym” śniegiem. W tej okolicy można wybrać się na górskie wędrówki i podziwiać fantastyczne widoki.

Zatem, których atrakcji nie pominąć w okolicy Chamonix?

Wybierz się na słynny trekking Tour du Mont Blanc

Pomimo tego, że sama nie korzystałam z tej atrakcji, nie mogę nie wspomnieć o „Dachu Europy”. To przecież jedna z najsłynniejszych górskich wypraw w Europie. Trasa o długości 170 km, która biegnie wokół pasma Mont Blanc przechodzi przez trzy kraje: Francję, Włochy i Szwajcarię.

W zależności od kondycji i warunków pogodowych możesz ją przejść w ciągu 7-11 dni, sypiając w schroniskach.
Jednak niewielu może sobie na taki trekking pozwolić, ze względu na koszt wyprawy i wymaganą kondycję. Dlatego, polecam atrakcję zawartą w kolejnym punkcie.

Wjedź kolejką na Aiguille du Midi

Wjazd kolejką na szczyt Aiguille du Midi o wysokości 3842 m, w dużej mierze wynagradza brak możliwości kilkudniowej wędrówki. To niezwykłe miejsce w Alpach Francuskich oferuje niesamowite widoki na szczyt Mount Blanc i otaczające je góry. Na szczycie zbudowano kilka platform widokowych, skąd można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram górskich, jakie w swoim życiu widziałam (tylko widok na masyw Mont Everestu był dla mnie piękniejszym przeżyciem).

Cena wjazdu to koszt około 70 euro (czerwiec 2023).
Przejażdżka kolejką linową składa się z dwóch części. Najpierw jedziesz do Plan de l’Aiguille na wysokość ponad 2300 metrów, gdzie masz możliwość wyjść ze stacji, by nacieszyć się widokiem lub wybrać się na spacer.

Bilet można zarezerwować online, ale pamiętaj, że warunki pogodowe mają duży wpływ na dostępność tej atrakcji. Osobiście zdecydowaliśmy się na zakup biletu dopiero na miejscu, kiedy warunki pogodowe były idealne na wjazd. Przy zakupie biletu w kasie, otrzymujesz numerek i dokładny czas wjazdu. Nam udało się w ciągu 30 minut już wchodzić do kabiny.

Przejedź kolejką zębatą do Mer de Glace

Z Chamonix masz możliwość dostania się do jednego z największych lodowców w Europie: Mer de Glace.
W ciągu około 20 minut wjedziesz na wysokość 1913 m, by z platformy widokowej z bliska spojrzeć na lodowiec.

Ze względu na zmiany klimatyczne, widoki na lodowce są w moim odczuciu dość „smutnymi” widokami. Naprawdę niewiele pozostało już z tego pięknego miejsca. Podczas naszej wizyty również lodowa jaskinia była zamknięta, ale zajrzeliśmy do pobliskiego Glaciarium, gdzie jest wiele ciekawych informacji o powstawaniu lodowca, topnieniu lodu i tym, jak lodowiec będzie wyglądał w przyszłości.
Często mówi się, że nie ważny jest cel, ale droga i tu to powiedzenie sprawdziło się. Sama jazda kolejką naszpikowana jest pięknymi widokami na okolicę.
Koszt przejazdu to około 35 euro (czerwiec 2023).

Odkryj wodospady

W samym Chamonix są dwa wodospady zasługujące na uwagę: Cascade Dard i Cascade Berard. Wodospad Dard znajduje się niedaleko centrum, kilka minut spacerem od parkingu, tuż przed tunelem Mont Blanc. Do wodospadu Bérard dotrzesz godzinnym spacerem przez las.
My, wybraliśmy zupełnie inną opcję. Około godziny jazdy od Chamonix znajduje się szlak, który jest absolutną koniecznością dla górskich piechurów i miłośników przyrody: Cirque du Fer à Cheval.
Tutaj dowiesz się więcej o tym miejscu. Na pewno jest to miejsce z niepowtarzalnym krajobrazem!

Przejdź szlakiem do Lac Blanc

Jednym ze szlaków, którym bardzo chciałam przejść był szlak w kierunku górskiego jeziorka Lac Blanc. Niestety, ze względu na wczesny sezon wędrowny, kolejka podczas naszej wizyty była nieczynna. Ponieważ jest to atrakcja, dla której zdecydowanie chciałabym wrócić do Chamonix i okolic, postanowiłam tutaj o niej wspomnieć.
Najprostszym sposobem na dotarcie do Lac Blanc jest skorzystanie z kolejki linowej „Flégère” z Chamonix i dojechanie do środkowej stacji. Trasa do Lac Blanc ma ponad 6 kilometrów długości i potrzeba około 4-5 godzin na to, by ją pokonać w tę i z powrotem. Nie tylko ze względu na spore przewyższenie, ale również fascynujące widoki!

Skorzystaj z kolejki linowej na szczyt Brévent

Kolejną rzeczą, którą mieliśmy w planie było wjechanie kolejką linową na szczyt Brévent. Niestety nie było to możliwe z powodu braku czasu i trzeba będzie poczekać do następnego razu.
Kolejka Plan Praz wjeżdża na wysokości 2525 metrów, skąd nie tylko można podziwiać fantastyczne widoki, ale i przejść szlakiem w kierunku Lac du Brévent.

Tramway du Mont Blanc

Na pewno kiedy wrócę, skorzystam również z przejażdżki kolejką Tramway du Mont Blanc. Choć ta atrakcja oddalona jest o około 20-30 minut jazdy od Chamonix.
Ze stacji Saint-Gervais wjeżdżasz do Nid d-Aigle, na wysokość 2380 m, skąd masz fantastyczny widok na masyw Mont Blanc. Po drodze mijasz zapierające dech w piersiach krajobrazy, jeśli mam wierzyć tym, którzy tam już byli.

Skorzystaj z Multi Pass Mont Blanc

Chamonix i okolice to fantastyczne miejsce, gdzie widoki są prawdziwą ucztą dla oczu.
Jeśli chcemy skorzystać z każdej wymienionej atrakcji, musimy liczyć się z dość wysokim kosztem. Za każdy wjazd trzeba zapłacić dziesiątki euro, ale korzystając z Multi Pass Mont Blanc możemy sporo zaoszczędzić. Jest to karnet uprawniający do korzystania ze wszystkich kolejek linowych w Chamonix i okolicach ze zniżką. Jeśli taki karnet wykupimy na kilka dni z wyprzedzeniem, możemy liczyć na dodatkową zniżkę.

Zakup karnetu możliwy jest przez internet lub w kasie każdego  wyciągu. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie przydatny w planowaniu pobytu w Chamonix i okolicach. Ja na pewno tam jeszcze wrócę.
A Ty? Masz w planach te okolice?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *