światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Szkocja Wielka Brytania

7 miejsc, których nie można przegapić na wyspie Skye. Mini przewodnik, porady praktyczne.

Jedną z najbardziej fascynujących wysp w Europie jest położona u zachodniego wybrzeża Szkocji, Isle of Skye.
Surowe krajobrazy wyspy przyciągają rzesze miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Malownicze krajobrazy dają wiele możliwości uprawiania pieszej turystyki, dzięki czemu z bliska mogliśmy przyjrzeć się nieskazitelnej przyrodzie wyspy.
Podczas naszego kilkudniowego pobytu na wyspie, przeszliśmy kilka szlaków.  

Quiraing

Moim zdecydowanym numerem 1 jest Quiraing, położony na północy Isle of Skye.
Ten najsłynniejszy punkt widokowy dostępny jest już z drogi głównej, więc nawet jeśli nie masz w planie przejścia szlaku, warto tu przyjechać.

Wąska droga prowadzi do dużego parkingu, przy którym rozpoczyna się szlak (pętla) o długości około 7 km. Czas jego przejścia to około 2,5 h bez postojów. Trasa prowadzi wąskimi ścieżkami i naszpikowana jest pięknymi widokami.

Szlak jest wyjątkowy, ze względu na niemalże epicki krajobraz od startu do mety!
Widok na Quiraing i Trotternish Ridge to jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie Skye!

The Old Man of Storr

Formacja Old Man of Storr jest prawdopodobnie najbardziej znaną atrakcją na wyspie Skye i można ją uznać za symbol wyspy. Ta pionowa skała, która od wieków służyła żeglarzom jako punkt orientacyjny, dobrze widoczna jest z drogi głównej.
Szlak rozpoczyna się z parkingu naprzeciwko Loch Leathan. Trasa ma około 4,5 km długości.

Miejsce to można zwiedzać na kilka sposobów.
Dość wymagający szlak (strome podejście po schodach) prowadzi do wzniesienia, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na kultową formację skalną. Czas przejścia to około 1 h w jedną stronę. Najlepszą porą na odwiedzenie tego miejsca jest wcześnie rano, ze względu na mniejsze tłumy turystów i lepsze warunki, by uwiecznić Old Man of Storr na zdjęciu.

Jeśli nie chcesz przejść całego szlaku aż do wzniesienia (z obojętnie jakich powodów), polecam pozostać na płaskowyżu w połowie wspinaczki. Tutejsze formacje skalne do złudzenia przypominają te w Dolomitach a Old Man of Storr masz na wyciagnięcie ręki.

Neist Point

Na dalekim zachodzie wyspy znajdziesz odizolowane klify Neist Point. Wysokie klify wznoszą się wysoko z morza a widok z nich jest fascynujący. Dzikie fale, ostre skały, bazaltowe formacje a na końcu półwyspu latarnia morska, tworzą tu niesamowity krajobraz.

Od parkingu możesz udać się do punktu widokowego po prawej stronie, znajdującego się na krawędzi klifów lub zejść w dół, do latarni morskiej. Schodząc w dół stromymi schodami a dalej ścieżką o długości około 2 km dojdziemy do końca półwyspu, skąd z bliska możemy przyjrzeć się bazaltowym formacjom o nieregularnych kształtach lub podziwiać ogromne klify i sąsiadujące zatoczki.

Fairy Glen

Niedaleko wioski Uig znajdziesz niesamowicie piękne miejsce.
Soczyście zielone wzgórza, formacje skalne, wodne oczka i wodospady tworzą tu niemalże baśniowy krajobraz. Spacerując pomiędzy wzgórzami i wspinając się na niewielkie wzniesienia, odkryjesz wiele fajnych punktów widokowych.

Jeśli wierzysz w elfy, przyjrzyj się dokładnie temu miejscu, kto wie spotkasz je podczas spaceru. Pagórkowaty krajobraz wygląda naprawdę magicznie.

Fairy Pools

U podnóża pasma Cuillin leży zestaw krystalicznie czystych basenów, do których wpadają małe wodospady. Przy słonecznej pogodzie woda w basenach nabiera turkusowego koloru, tworząc niemalże tropikalny krajobraz. W basenach nie brakuje miłośników kąpieli, choć woda jest naprawdę zimna.
Pobliskie pasmo górskie to świetne miejsce na górskie wędrówki.
Z parkingu prowadzi 20 minutowy szlak. 

Coral Beach

Największym zaskoczeniem na wyspie Skye była dla mnie tropikalna plaża. Coral Beach z turkusową wodą i białym piaskiem mogłaby śmiało konkurować z najpiękniejszymi plażami w tropikach.
Osobiście, nie spodziewałam się takiego krajobrazu w surowym klimacie Isle of Skye.
Z parkingu do plaży prowadzi 30 minutowy szlak wzdłuż wybrzeża.

Eilean Donan Castle

Wyspa Skye słynie przede wszystkim ze swych pięknych krajobrazów i właśnie w takim miejscu  położony jest zamek Eilean Donan. Miejsce jest iście pocztówkowe, zwłaszcza podczas przypływu, kiedy woda otacza go dookoła.

Jeśli nie masz dużo czasu, odpuściłabym wizytę w środku. Wewnątrz widać tylko dwa skromnie umeblowane pokoje. Polecam zaś punkt widokowy.

Tuż nad drogą główną jest podjazd. Po przejechaniu około 1 km możesz zaparkować samochód i cieszyć się fantastycznym widokiem nie tylko na zamek, ale i okolice. Pomimo tego, że oficjalnie to miejsce nie należy do wyspy Skye, leży na trasie dojazdowej i nie sposób go pominąć.

Porady praktyczne

Jeśli po obejrzeniu naszych zdjęć masz ochotę odwiedzić Isle of Skye, zarezerwuj nocleg z dużym wyprzedzeniem zwłaszcza w sezonie letnim i w weekendy) i nie zapomnij zrobić rezerwacji w restauracjach, aby uniknąć rozczarowania. Wyspa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

Na pobyt przeznacz co najmniej 3 dni. Sam przejazd samochodem zajmuje dużo czasu. Wyspa ma około 80 km długości a większość dróg jest jednopasmowych, przy których znajdują się zatoczki mijania.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji odwiedziliśmy również: Brother’s Point, Kilt Rock i Mealt Falls, zamek Dunvegan, most Sligachan i Portree.

Jednak te atrakcje z różnych powodów nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak te powyżej opisane.

Jak dostać się do Isle of Skye?

Podczas objazdówki wynajętym samochodem, dojazd do wyspy z Glasgow czy Edynburga zajmuje około 5-6 h, nie wliczając postojów.
Dojazd z Fort William drogą A 82 czy A 87 zajmuje około 1,5 h (bez postojów) do mostu łączącego wyspę z lądem, przy którym znajduje się Eilean Donan Castle.
Z Fort William można również w ciągu 1 h dojechać do rybackiej wioski Mallaig i stamtąd przeprawić się promem Mallaig-Armadale.

Pomimo tłumów, Skye jest wystarczająco dużą wyspą, aby poczuć przestrzeń i spokój. Polecam!

3 KOMENTARZE

  • Gabi, wyspa Skye to kwintesencja Szkocji. Krajobrazy powalają a każde miejsce zachwyca.
   Mam nadzieję, że wyspę masz w planie.
   Film znam.
   Pozdrawiam serdecznie i czekam na Twoją relację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *