światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Hiszpania Lanzarote

6 wulkanicznych miejsc na Lanzarote, których nie możesz przegapić!

Lanzarote to jedna z rzadziej odwiedzanych wysp kanaryjskich, co nie znaczy, że wyspa ma mniej do zaoferowania. Jeśli kochasz surowe krajobrazy i piesze wędrówki, Lanzarote to miejsce dla Ciebie.
Powierzchnia Lanzarote to głównie góry wulkaniczne i skały uformowane przez strumienie lawy. Z wyjątkiem palm i kaktusów brak tu jakichkolwiek drzew.
Mogłoby się wydawać, że krajobraz wyspy jest monotonny, ale oprócz wulkanicznych krajobrazów można zobaczyć solniska, plantacje kaktusów i winogrona, piękne plaże oraz ciekawe projekty lokalnego artysty Cesara Manrique.
Moje Top 6 wulkanicznych atrakcji:
1.Timanfaya National Park, odwiedź Góry Ognia
Odwiedziny w parku z ponad setką stożków i kraterów wulkanicznych to konieczność podczas pobytu na Lanzarote!
Swój niemal księżycowy krajobraz, ta część Lanzarote, zawdzięcza serii erupcji wulkanów, który miały miejsce w latach 1730-1736 i 1824 roku i które pochłonęły wtedy kilkanaście wiosek.
Obecnie może się wydawać, że cała aktywność wulkaniczna na wyspie nieco ucichła, ale to nie jest prawdą. Chociaż wielkie kratery są ciche, podziemie wciąż tętni życiem. W niektórych miejscach na głębokości 10 metrów zmierzono temperaturę nie mniejszą niż 600 stopni a ziemia wciąż rozgrzana jest do czerwoności, co dobrze widać przy restauracji El Diablo, gdzie grillowane są udka kurczęce.
Ten chroniony rezerwat przyrody możesz zwiedzać na kilka sposobów:
♦ Przez park prowadzi asfaltowa droga Lz-67 (Mancha Blanca do Yaiza), którą możesz przejechać samochodem lub rowerem.
♦ W parku organizowane są piesze wycieczki z przewodnikiem, taką wycieczkę należy jednak zarezerwować, z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
♦ Koniecznością jest zwiedzanie parku wycieczką autokarową, która startuje przy restauracji El Diablo.
Ostatni wyjazd jest o 16.00. Przejazd trwa około 30-45 minut i uwierz mi, że zapamiętasz go na długo.
Trasa prowadzi przez obszar Montañas del Fuego (Góry Ognia), najpiękniejszą część parku. Płonące serce parku, to niemal surrealistyczny krajobraz, gdzie nie brakuje spektakularnych widoków na ciemne tunele lawowe, rozległe połacie pól lawowych, kolorowe kratery, stożki wulkaniczne czy skały uformowane przez strumienie wygasłej lawy. To wyjątkowy krajobraz nie tylko na Lanzarote, ale i na skalę światową.
Na duży parking przy restauracji możesz dojechać swoim samochodem, za opłatą.
♦ W parku Timanfaya jest jeszcze możliwość przejażdżki na wielbłądach.

2.Charcos de Los Clicos, zielone jeziorko El Golfo
Nie opodal wioski rybackiej El Golfo, po zachodniej części Lanzarote znajdziesz najbardziej wyjątkową kombinację kolorów na wyspie: czarna jak smoła wulkaniczna plaża, rdzawe skały piaskowe, błękit wody i zielone jeziorko.
Lago Verde powstało w starym kraterze, którego pół wyłania się na plaży a druga część zatonęła w morzu. Małe jeziorko zasilane jest przez podziemną wodę morską a swój ostry zielony kolor, zawdzięcza dużej ilości glonów.
Przez górną część krateru prowadzi szlak turystyczny.

3.Los Hervideros
Niedaleko El Golfo, wzdłuż wybrzeża znajdziesz imponujące klify i specjalne formacje skalne Los Hervideros.
Klify powstały ze skał lawowych a na przestrzeni lat pod wpływem wody uformowały się jaskinie, częściowo znajdujące się pod wodą. Przez klify prowadzi ścieżka spacerowa. Jest też kilka punktów widokowych, dzięki którym z bliska możesz przyjrzeć się podwodnym jaskiniom i uderzającym w nie falom morskim.

4.Los Volcanes Park, przejdź szlakiem Caldera Blanca
Masz ochotę na samodzielne wędrówki po wulkanicznym krajobrazie? Odwiedź park przyrody Los Volcanes, który dosłownie przylega do parku Timanfaya.
Ten naturalny obszar wulkanicznych krajobrazów powstał przez ostatnią erupcję wulkanu na wyspie i charakteryzuje się wieloma formacjami wulkanicznymi oraz ubogą roślinnością, występującą tylko w najstarszych strukturach lawowych, gdzie można znaleźć wiele gatunków porostów.
Dzięki temu, iż można tu spotkać wiele gatunków ptaków, region okrzyknięto parkiem przyrody.
Na terenie parku jest wiele szlaków wędrownych, które prowadzą pomiędzy stożkami wulkanicznymi, tunelami czy wzdłuż wielu struktur wulkanicznych.
Szlak, który zdecydowanie polecam to szlak Caldera Blanca.

5.La Cueva de los Verdes
Na północy Lanzarote znajdziesz system podziemnych korytarzy i jaskiń powstałych podczas erupcji wulkanu Mt.Corona. La Cueva de Los Verdes to jedno z najciekawszych miejsc na wyspie, gdzie pod nadzorem przewodnika możesz wybrać się na ciekawy spacer w podziemiach. Trasa wyposażona jest w efekty świetlne. Ściany i czasem dość niskie sufity pokryte są stalaktytami zastygłej lawy. Pod ziemią panuje stała temperatura, około 20 stopni.
Ten wyjątkowy system korytarzy ma długość około 7 km, z czego tylko 2 km otwarte jest do zwiedzania. Pozostałe 5 km to domena naukowców.
Tę jaskinię musisz koniecznie zobaczyć!

6.Charca de la Novia
Pomimo tego, że wyspa ma pochodzenie wulkaniczne a tutejsze krajobrazy przypominają te na Księżycu, nie brakuje również pięknych piaszczystych plaż i błękitnej wody, rodem z Karaibów.
Takim miejscem jest zdecydowanie Charca de la Novia, błękitna laguna otoczona czarnymi wulkanicznymi skałami. Podczas przypływu, naturalne baseny napełniają się wodą, która szybko się nagrzewa. Fantastyczne miejsce, które serdecznie polecam.

Jeśli fascynują Cię wyjątkowe naturalne krajobrazy, zdecydowanie musisz zobaczyć wulkaniczne krajobrazy Lanzarote.
Wulkaniczne pochodzenie Wysp Kanaryjskich nie jest na żadnej innej wyspie bardziej widoczne niż właśnie tu na Lanzarote.

6 KOMENTARZY

 1. Fantastyczne miejsce. Zupełnie inne od wszystkiego co widziałam do tej pory. Klify z 3 jak dla mnie najbardziej zjawiskowe , i miniaturowi ludzie na ich tle. Ale inne atrakcje też bardzo na tak. I zero tłumów, super. Karaiby na końcu jak wisienka na torcie. Świetny kierunek, bardzo dobrze opracowany przez Ciebie, pozdrawiam

  • Gabi,
   Przed wyjazdem długo zastanawiałam się, którą wyspę wybrać i padło na Lanzarote.
   Wyspa ma wiele ciekawych miejsc. Można tu spędzić czas aktywnie, ale również wylegując się na pięknych plażach.
   Postaram się wyspę jeszcze bardziej przybliżyć.
   Dzieki za odwiedzinki,
   Koniczyna

  • Ula, masz rację, ten wulkaniczny krajobraz jest mega! Czułam się jakbym wylądowała na innej planecie.
   Dziękuję za wizytę.
   Pozdrawiam, Koniczyna

 2. Lubię wulkaniczne krajobrazy, a te na Lanzarote są piękne i bezcenne, gdyż bezludne. Największe wrażenie zrobiła na mnie jaskinia. Nie wiedziałam o jej istnieniu.
  Jak zwykle świetnie opracowany wpis.
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Renata, wiele miejsc na Lanzarote mnie pozytywnie zaskoczyło a wulkaniczne krajobrazy wręcz powaliły na kolana.
   Obszar tutejszych wulkanów jest ogromny! Przejazd po Górach Ognia to było niesamowite przeżycie, jedno z takich, które wysoko plasuje się w moim rankingu „najpiękniejszych rzeczy, które widziałam”.
   Dzięki za wizytę!
   Pozdrawiam i życzę udanego urlopu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *