Japonia ze względu na swą inność intrygowała mnie już od dawna. Bilety trafiły się w dobrej cenie. Jednak czas odwiedzin pod żadnym względem nie przypominał słynnego sezonu kwitnienia wiśni.
Dziś z perspektywy czasu mogę poświadczyć, że jesień w Japonii jest równie spektakularną porą roku. Głównym celem naszej podróży były Alpy Japońskie. Przyjemna temperatura, eksplozja jesiennych kolorów, fantastyczne panoramiczne widoki oraz turystyczny spokój pozwalał cieszyć się cudownym bliskim kontaktem z przyrodą, którą do zaoferowania ma Japonia.
W Alpach Japońskich jest kilka pięknych szlaków turystycznych. Każda trasa jest inna a różnorodność sprawia, że wędrówki po górach są tu wielką przyjemnością.
Poniżej miejsca, które zdecydowanie polecam:
1.Senjojiki Cirque
Komagatake Ropeway w Centralnych Alpach zawozi turystów na wysokość 2612 m. Ta najwyższa kolejka linowa w Japonii pokonuje trasę ze stacji Shirabidaira aż pod hotel Senjojiki, leżący na skraju alpejskiej doliny. Polodowcowa dolina z górującymi nad nią szczytami to piękna kraina. Miejsce zachwyca spektakularnymi widokami przez cały rok. Latem dolina pokryta jest alpejskimi roślinami, zimą strome szczyty pokryte są śniegiem. Jednak najbardziej popularny wśród odwiedzających jest sezon jesienny, kiedy od połowy września, zbocza gór zalewa widok żywej czerwieni i żółci.
Główny szlak przejdziesz w ciągu 30 minut, ale jeśli chcesz wspiąć się wyżej, potrzebujesz więcej czasu.
Dojazd do kolejki Shirabidaira możliwy tylko autobusem elektrycznym z parkingu w Kurokawadira.
2.Trasa widokowa Tateyama Kurobe
To zdecydowanie numer jeden Japońskich Alp.
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
3.Rezerwat przyrody Tsugaike
W północnych Alpach leży ośrodek narciarski Hakuba, znany z Zimowych Igrzysk Olimpijskich Nagano (1998). Stąd bardzo łatwo jest dostać się kolejką linową do rezerwatu Tsugaike, który jest częścią parku narodowego Chubu Sangaku.
W otoczeniu spektakularnych górskich krajobrazów, na wysokości 1900 m wytyczono tutaj 5, 5 km szlak wędrowny. Drewniana ścieżka prowadzi przez doliny pokryte mokradłami i lasy bambusowe. W porze letniej, park bogato porośnięty jest roślinami alpejskimi, zaś jesień to prawdziwa eksplozja kolorów w tutejszych lasach.
4.Dolina Kamikochi
Położona wysoko w górach dolina Kamikochi przyciąga wiele turystów, co wcale nie dziwi. W dolinie nie brakuje pięknych krajobrazów. Szlaki spacerowe prowadzą przez zalesiony obszar wzdłuż rzeki Azusa. Szczyty dochodzą tu do 3000 metrów, imponujące jeziora zachwycają krystalicznie czystą wodą a mokradła i lasy tworzą niemal magiczną atmosferę. Dolina Kamikochi to jedno z piękniejszych miejsce w Alpach do wędrówek na łonie natury.
Do doliny Kamikochi można dojechać ze stacji Hirayu Onsen, wyłącznie elektrycznym autobusem lub taksówką.
5.Region Mt. Norikura
To chyba najlepsze miejsce do podziwiania panoramicznych widoków na Alpy japońskie. Trzy szczyty górskie: Kengamine (3026m), Mt. Fujimi (2817m) i Mt. Daikokou (2772 m) znane pod wspólną nazwą Mt. Norikura są dość łatwe w zdobyciu. Wystarczy z parkingu Honokidaira elektrycznym autobusem dojechać do płaskowyżu Tatamidaira, skąd rozpoczynają się szlaki wędrowne. To jedyna możliwość (oprócz rowerów), by dojechać do 2740 metrów. I choć samo zdobywanie szczytów może nie daje tyle satysfakcji, roztaczające się z nich widoki są oszałamiająco piękne.
6. Shinhotaka Ropeway
Wjazd każdą górską kolejką w Alpach Japońskich to gwarancja cudownych widoków.
Dwupoziomowa Shinhotaka Ropeway dowozi turystów do 2156 metrów, gdzie z tarasu widokowego rozciąga się fantastyczna panorama na Alpy północne. Przy stacji dojazdowej wyznaczony jest szlak wędrowny, który w przeważającej części prowadzi przez zalesiony teren.
Japońskie Alpy zachwycały nas każdego dnia. Dzikie wodospady, lśniące jeziora i lasy w ciepłych barwach jesieni. Spacer pomiędzy trzytysięcznikami pozwalał nie tylko na znalezienie spokoju i przestrzeni, których brakowało nam w Kioto, ale również na doładowanie naszej duchowej baterii.
Jeśli planujesz podróż do Japonii, z całego serca polecam wypad w Alpy.