światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azja Chiny

6 razy aktywnie w Lijiang i okolicy

Masz bzika na punkcie Azji? Odwiedź jedną z piękniejszych prowincji Chin-Yunnan.
Ten region pełen jest pięknych krajobrazów, tybetańskiej kultury i pięknych miast, takich jak Dali czy Lijiang.
Lijiang i okolice to jeden z najbardziej turystycznych regionów Chin. I choć co roku miasteczko odwiedzane jest przez miliony (głównie Chińczyków), warto tu zawitać. Imponujące jest nie tylko samo miasto, ale także jego okolica.

Poniżej lista rzeczy do zrobienia w Lijang i okolicach:

1.Przejdź uliczkami miasta
Stare Miasto Lijiang, wpisane od 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, słynie z tradycyjnej architektury i zwyczajów. Stare, drewniane budynki, labirynt brukowanych, wąskich uliczek i kanałów wodnych, poprzecinanych malutkimi mostkami sprawiają, że miasto prezentuje się uroczo.
Za wstęp do Starego Miasta trzeba zapłacić. Bilet ważny jest kilka dni i powinniśmy go mieć zawsze przy sobie.
O zmroku, ulice miasta zalewa tłum turystów, co wcale nie dziwi. Lijiang o zmroku jest piękny!

Na głównym rynku bawią się miejscowi. Ubrani w tradycyjne stroje, tańczą i śpiewają, podtrzymując w ten sposób tutejsze tradycje i zwyczaje. Setki czerwonych, tradycyjnych lampionów, zdobią tutejsze wąskie uliczki, nadając miastu wręcz magiczny wygląd. W wielu barach, kafejkach i małych lokalach organizowane są muzyczne imprezy. Dzięki sklepikom z pamiątkami i lokalnymi daniami, nie brakuje tu niczego.
Nie daj zniechęcić się tłumom, wyjdź i poznaj klimat miasta.
Jeśli wstaniesz wcześnie rano, miasto masz wyłącznie dla siebie!

2.Odwiedź Black Dragon Pool
Jeziorko jest najbardziej fotografowanym miejscem w Lijiang, co wcale nie dziwi. Przy dobrej pogodzie miejsce to oferuje wspaniały widok na zaśnieżone szczyty Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka.
Sam park jest interesujący ze względu na znajdujące się tam świątynie i pawilony, ale panorama na pobliskie góry to jednak jeden z najpiękniejszych widoków w Chinach.
Black Dragon Pool to świetne miejsce na łonie natury, z dala od zgiełku miasta.

3.Wybierz się na trekking w Wąwozie Skaczącego Tygrysa
Wąwóz Skaczącego Tygrysa ma 17 km długości, ale w najwęższym miejscu tylko 30 metrów szerokości. Dojazd z Lijiang zajmie Ci około 1,5 godziny.

Tutejszy szlak to zdecydowanie jeden z najbardziej znanych w całych Chinach. Do jego przejścia potrzebujesz, co najmniej dwóch dni. Szlak jest dobrze utrzymany.
Ścieżka prowadzi wzdłuż skalistych klifów przez wioski i lasy. Po drodze nie brakuje widoków na zróżnicowany krajobraz tutejszego regionu: tarasy ryżowe, wodospady i wysokie szczyty gór. Ściany kanionu sięgają do 3000 metrów a dodatkową atrakcją jest legendarna rzeka Jangcy, która malowniczo wije się po dnie wąwozu.

Droga na szczyt zajmuje około 2.5 do 3 godzin, później jest już tylko zejście.
W połowie drogi zdecydowanie polecam zatrzymać się na nocleg w Guesthouse Half Way, gdzie z tarasu widokowego rozciąga się niesamowity widok na okoliczne góry.
Zjeść gorącą kolację (możliwość na miejscu) w takich okolicznościach, bezcenne!

4.Wyjdź na spotkanie okolicznym górom
Tylko kilkanaście kilometrów dzieli Lijiang od parku Śnieżnej Góry Nefrytowego Smoka. Powszechnie uważanego za jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Chinach i tłumnie odwiedzanego przez Chińczyków.
Jest to najbardziej dostępny obszar górski dla turystyki, w okolicach Lijiang.
Wjedź kolejką górską do parku lodowcowego Jade Dragon Snow Mountain. To najwyższa kolejka górska w Chinach, która dowozi pasażerów na wysokość nieco powyżej 4500 metrów. Przy ładnej pogodzie, z drewnianego pomostu masz piękny widok na okolice i ośnieżone szczyty, z których najwyższy ma 5600 metrów.

Wjazd kolejką w dwie strony kosztuje 23 euro (2017).
Nie zdziw się, jeśli zobaczysz Chińczyków wjeżdżających w grubych puchowych kurtkach, które można wypożyczyć na miejscu i z butelkami tlenowymi w ręku. Obydwie rzeczy uważam za zbędne. My nie mieliśmy żadnych problemów na tej wysokości. W razie potrzeby na górnej stacji znajdują się komory tlenowe.
W Parku są jeszcze dwa inne wyciągi. Średni prowadzi do doliny jaków a najmniejszy do doliny świerków. Ich cena to ok. 8 euro za wjazd w obie strony.
Do parku można dojechać taksówką lub autobusem. Bilet na autobus możesz kupić w Centrum Obsługi Klienta, naprzeciwko Hotelu Tianyu przy ulicy Lanhua.

5.Zrelaksuj się w Moon Valley
Dolina znajduje się na terenie parku Jade Snow Mountain. Jeśli zapłacisz za wstęp do parku (ok. 17 euro), masz bezpłatny wstęp do Moon Valley i Ganhaizi Fields.
Park krajobrazowy Moon Valley to urocze miejsce z cudownymi krajobrazami. Ośnieżone szczyty pięknie kontrastują z błękitno-szmaragdowym kolorem tutejszych jezior i wodospadów. Spacerując drewnianym pomostem, możesz do woli nacieszyć się niesamowitą scenerią tego miejsca.

6.Poznaj okolice na rowerze
Płaskie okolice Lijiang świetnie nadają się do rowerowej przejażdżki. Tutejsze wioski zamieszkałe są przez różne mniejszości etniczne, z czego najliczniejszą grupę stanowi ludność Naxi, wywodząca się od tybetańskich Nomadów. Zwiedź ten region rowerem i odkryj mniej turystyczne miejsca.

Zwiedzaliście już te okolice? Znacie inne miejsca, które warto polecić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *