światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Costa Blanca Europa Hiszpania

6 razy aktywnie na Costa Blanca

Nadmorski region Costa Blanca jest niezmiernie popularny wśród turystów. Długi sezon letni i liczne plaże przyciągają każdego roku, miliony turystów. Czy wiesz, że oprócz zatłoczonych nadmorskich kurortów, Costa Blanca ma do zaoferowania znacznie więcej?
Górzyste wnętrze i skaliste wybrzeże oferują wiele możliwości do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Na południu można znaleźć wydmy przeplatane skałami, w Elche las palmowy a w okolicach laguny L’Albufera pola ryżowe. Warto też odwiedzić małą wysepkę Isla Tabarca u wybrzeży nadmorskiej miejscowości Santa Pola.

Nie lubisz leżeć na plaży? Przeczytaj poniżej, co polecam na aktywne wakacje?
1.Ochłodź się w wodach wodospadu Algar
Niedaleko wybrzeża znajduje się piękny zielony krajobraz pełen dziewiczej przyrody, świeżego powietrza i cudownie błękitnych wód. To rezerwat przyrody „Las Fuentes de Algar”, gdzie rzeka Algar kaskadowo schodzi po skałach, tworząc piękne naturalne baseny.


Wytyczona ścieżka w parku pozwala nie tylko z bliska przyjrzeć się wodospadom, ale i podziwiać śródziemnomorską bujną roślinność. Kąpiel w orzeźwiającej wodzie to sama przyjemność!
♦ Szukasz mniej turystycznego miejsca, zajrzyj do naturalnych źródeł Pou Clar, położonych bardziej w głąb lądu.


 2.Znajdź średniowieczny Zamek w Guadalest
Idealne połączenie natury i architektury. Tak można w skrócie określić wizytę w Zamku San José w Guadalest. Średniowieczna twierdza, niczym ptasie gniazdo ukryta jest wysoko na skale. Miejsce to urzeka malowniczością krajobrazów, które widoczne są z wielu punktów widokowych. Ze starego centrum wioski możemy podziwiać spektakularny widok na dolinę i błękitne sztuczne jeziorko.
Do zamku dochodzimy brukowanymi uliczkami i wąskim tunelem. Prócz zamku również sama wioska zasługuje na uwagę. Spacerując, warto przyjrzeć się z bliska kolorowym fasadom tutejszych domów lub zajrzeć do jednego z oryginalnych muzeów.


3.Zajrzyj do doliny Vall del Pop
W promieniu kilkunastu kilometrów od wybrzeża, czeka świat żyznej gleby z małymi tradycyjnymi wioskami. Ukryta wśród surowych pasm gór dolina Vall del Pop jest atrakcyjnym miejscem do aktywnego wypoczynku. Zielony region zachwyca zupełnie hiszpańskim krajobrazem. Tu znajdziemy winnice, cytrusowe gaje, plantacje oliwek oraz migdałów. Pobliskie góry, takie jak Sierra de Bernia (1128 m), Penyo de la Mica (806 m), Sierra del Forner (889) i Castellet (608 m) zapraszają do górskich spacerów i rowerowych podbojów.
W regionalnym biurze turystycznym można zdobyć więcej informacji na temat tutejszych tras pieszych i rowerowych.
Wczesną wiosną dolina pokryta jest białymi kwiatami kwitnących drzewek migdałowych.


4.Odwiedź park Serra Gelada
Park Serra Gelada to największy rezerwat na wybrzeżu. Majestatycznie położony nad samym Morzem Śródziemnym, zachwyca fantastycznymi widokami na góry w połączeniu z wodą. W parku znajduje się kilka szlaków, ale najbardziej popularnym jest ten do latarni morskiej.
Utwardzona asfaltowa ścieżka prowadzi z El Abir na sam szczyt tutejszych klifów.
Szlak w jedną stronę to około 2,5 km. Po drodze nie brakuje pięknych widoków na nadbrzeżne klify, ukryte zatoki oraz tutejszą florę i faunę.


5.Wejdź na Penón de Ifach
Penón de Ifach to stroma skała wznosząca się na wysokość 332 metrów, która jest wizerunkiem nadmorskiego kurortu Calpe. Wapienna góra jest popularna wśród turystów. Na jej szczyt prowadzi szlak wędrowny. Pierwsza część szlaku to utwardzona kamienna ścieżka, którą łatwo może przejść każdy z nas. Trud wspinaczki rozpoczyna się po przejściu tunelem. Na skalnej ścianie należy szukać strzałek, które poprowadzą nas na sam szczyt. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże.


6.Przejedź trasą widokową wzdłuż wybrzeża
Na południe od Xabia (Javea) znajdziesz trasę widokową, która prowadzi wzdłuż tutejszego wybrzeża. „Ruta de los Miradores de Xabia” zaczyna się przy plaży La Grandella i ciagnie aż do Punta de L’Arenal, jedynej piaszczystej plaży w Xabia. Punkty widokowe na trasie oznaczone są drogowskazami. Ze stromych klifów rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na ukryte zatoki, piękne plaże, lazurowe morze i małe wysepki, które wydają się być niemal na wyciągniecie ręki. Tutejsze wybrzeże oferuje fantastyczne panoramy.
Trasę można pokonać autem lub rowerem. Jeśli masz więcej czasu, możesz ją przejść nawet pieszo.

Costa Blanca to region nie tylko dla leniuchów. Ja spędziłam tam aktywne wakacje.
A może znacie inne ciekawe miejsca na aktywny wypoczynek? Piszcie!

3 KOMENTARZE

  1. Arleta, to niesamowite ile Wy za każdym razem oglądacie rzeczy. Gdybyscie kiedys szukali pary, w ciemno jedziemy z Wami. Piekna relacja z masą fajnych wskazówek,
    pozdrawiam

  2. Gabi, miło mi.
    Ja na wakacjach nigdy nie odpoczywam. Od świtu do nocy wszędzie mnie nosi.
    Lubię aktywnie spędzać czas.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *