Ostatni artykuł nie napawał optymizmem do odwiedzenia Tulum. Jak wiecie, samo Tulum mnie rozczarowało, ale jeśli już nastawiacie się na wizytę w tym miejscu, warto wiedzieć, co wpisać na listę zwiedzania.
Laguna Kaan Luum
Atrakcją numer 1 w okolicach Tulum jest Laguna Kaan Luum. To tropikalny raj w samym sercu lasu deszczowego.
Słodkowodne jeziorko czerpie wodę z podziemnej rzeki i jest w rzeczywistości otwartą cenotą, otoczoną bujną roślinnością. Laguna dzieli się na dwa obszary, co najlepiej widoczne jest z góry.
W samym środku znajduje się kobaltowo-niebieska cenota o głębokości ponad 80 metrów, w której kąpiel ze względu na silne prądy jest surowo zabroniona.
Po zewnętrznej krawędzi znajduje się płytki obszar wód w turkusowym kolorze, który świetnie nadaje się do kąpieli i odpoczynku.
Cały obszar jest wolny od nowoczesnych udogodnień, z wyjątkiem kilku łazienek, kilku chat pokrytych strzechą, dających trochę cienia i dwóch pomostów, które możesz wykorzystać do opalania.
Wstęp do laguny jest płatny 300 pesos za osobę (2023) plus dodatkowa opłata za drona 150 pesos.
Jak dostać się do Kaan Luum?
♦ Jeśli masz samochód jedź drogą 307 w kierunku południa aż do znaku z napisem Laguna Kaan Luum. Skręć w lewo i przejedź ostatnią część drogi przez las (około 1,5 km)
Dystans Tulum-laguna to około 10 km. Przejazd zajmie Ci około 15 minut.
♦ Przejazd rowerem to czas około 40 minut.
♦ Do Kaan Luum można również dojechać komunikacją miejską. Autobusy Colectivo odjeżdżają z Tulum i zatrzymują się przy drodze głównej, przy znaku laguna Kaan Luum. Pamiętaj, by wziąć autobus w kierunku Felipe Carrillo/Chetumal. Powrót autobusem Colectivo do Tulum może być trudny, ponieważ w drugą stronę kursują one rzadziej aniżeli autobusy wyjeżdżające z miasta. Koszt przejazdu w jedną stronę 35 pesos (februari 2023)
Jeśli chcesz wrócić do Tulum, warto zmówić się z turystami, którzy przyjechali tu wynajętym autem. Niektórzy chętnie podwiozą Cię do Tulum.
Rezerwat Sian Ka’an
Sian Ka’an jest jednym z największych obszarów chronionych w tej części Meksyku i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
To teren podmokłych lasów namorzynowych, lagun i rafy koralowej. Miejsce to oszałamia różnorodnością dzikich zwierząt, w tym małp, delfinów, ptaków i ryb. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet zobaczyć manata.
Prywatne zwiedzanie Sian Ka’an nie jest łatwe. Najlepiej wybrać się z wycieczką zorganizowaną, która zabierze nas w głąb rezerwatu. Niestety to jest spory wydatek, bo za całodniową wycieczkę musisz liczyć się z kosztami ponad 100 dolarów za osobę.
Samodzielnie możesz łatwo dostać się do Muyil Zona Archeologica a stamtąd przejść do laguny Muyil, która jest częścią rezerwatu Sian Ka’an.
Holistik Art Walk
Holistika Hotel i Tulum Art Club połączyły siły i razem stworzyli magiczne miejsce w samym środku dżungli.
Hotel organizuje zajęcia yogi i osobistej transformacji pod okiem renomowanych specjalistów. Udział w lekcjach jest na zapisy i za opłatą.
W sąsiadującej dżungli powstała najdziksza galeria sztuki Holistik Art Walk. Podczas spaceru możesz zaobserwować kolorowe malowidła ścienne, przyjrzeć się z bliska rzeźbom, wsłuchać w odgłosy dżungli i zainspirować.
Tu czas mija znacznie wolniej aniżeli w mieście. Spaceruj, obserwuj i wchłaniaj!
Wstęp do parku jest gratis.
♦ Adres: Holistika Hotel Tulum,
Av.10 sur Mz 902 Lote 4, 77760 Tulum Pueblo
Sfer Ik Uh May
Oddalone około 20 minut jazdy od Tulum, Sfer Ik Uh May jest jednym z najbardziej wyjątkowych budynków w jakim kiedykolwiek byłam.
Cała konstrukcja zbudowana jest z drewna, włókna szklanego, lian i betonu, tworząc imponujące połączenie naturalnego materiału i organicznej architektury.
W trakcie budowy nie wykorzystano ciężkiego sprzętu, powołano się na wiedzę przodków plemienia Majów, którzy mieli bogatą wiedzę na temat materiałów i rodzajów konstrukcji. Dżunglę pozostawiono w stanie nienaruszonym a każde drzewo na swoim miejscu. Konstrukcję wkomponowano w przyrodę bez niszczenia czegokolwiek.
Główną część stanowi kopuła o wysokości 15 metrów i średnicy 25 metrów, wszystko wygląda jakby składało się tylko z jednej części.
Wizyta tutaj jest jak spacer po ogrodach Edenu.
♦ Wstęp jest płatny, koszt za osobę to 450 pesos (dane z 2023)
♦ Na terenie przylegającym do muzeum jest restauracja i basen. Można tu spędzić nawet cały dzień.
Cenota Taak-Bi-Ha
Jeśli wybierzesz się do Tulum, zdecydowanie powinieneś odwiedzić cenoty otaczające Tulum.
Cenoty to naturalne zapadliska wypełnione krystalicznie czystą wodą, powstałe przez tysiące lat erozji w skałach wapiennych. Dawniej miejsce święte Majów, dziś stanowią wspaniałe miejsce do pływania, snorkelingu i nurkowania. Jedna z największych atrakcji turystycznych na półwyspie Jukatan.
W okolicach Tulum znajdziesz wiele pięknych cenot w niedalekiej odległości od miasta, ale nie sposób odwiedzić je wszystkie. Najbardziej znane to: Gran Cenote, Cenote Calavera, Cenote dos Ojos, Cenote Azul, Cenote Sac Actun… Osobiście odwiedziłam cenotę Taak-Bi-Ha i z całego serca polecam!
To cenota jaskiniowa, do której środka trzeba zejść schodami. Gdy tylko wejdziesz zachwyci Cię niesamowity widok na całą naturalną strukturę wykonaną z wapiennych skał i spektakularnych stalaktytów i stalagmitów, otaczających turkusową wodę.
Byliśmy tu 2h przed zamknięciem i dzieliliśmy jej piękno tylko z dwójką innych turystów.
♦ Cenota mieści się na terenie parku Dos Ojos i zarządzana jest przez lokalną społeczność. Wstęp to koszt 300 pesos za osobę (dane z 2023)
Mystika Tulum
Oprócz wspaniałej wystawy fotograficznej Pepe Soho, znajdziesz tu cztery pokoje z imponującymi projekcjami audiowizualnymi.
Hołd złożony naturze jest wyjątkowym doświadczeniem zmysłowym. Podobnie zresztą jak wirtualna podróż w 360-stopniowej kopule przedstawiająca ruiny Tulum pod rozgwieżdżonym niebem czy sensoryczna przestrzeń do kontemplacji wielkiej piramidy Chichén Itzá.
♦ Cena wstępu to 400 pesos od osoby.
Które z tych miejsc chcielibyście zobaczyć?