światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna USA

5 miejsc, których nie możesz pominąć na zachodnim wybrzeżu USA

Tutejsze Parki Narodowe zawierają niezwykle imponujące formy terenu, czym urzeczywistniają ducha „dzikiego zachodu”. Pustynne krajobrazy z opuszczonymi drogami, ogromne skały i głębokie kaniony, tych miejsc nie możesz przegapić!

Duży Kanion
Najbardziej znany kanion na świecie jest tak gigantyczny, że stojąc nad jego przepaścią aż trudno to pojąć. Uczucie to wzmacnia, otaczające nas suche powietrze, które pozwala patrzeć niezmiernie daleko. Od milionów lat rzeka Kolorado coraz głębiej wnika w ziemię.  Kanion ma 435 km długości, od 15 do 29 km szerokości i 1500 metrów głębokości. Zmieniające się pod wpływem światła, strome wysokie klify, zapierają dech w piersiach. To miejsce nie bez powodu znajduje się na liście wszystkich wyjeżdżający do USA.

Najlepiej parkowym autobusem dojechać do Hermits Rest, po drodze zatrzymując się przy każdym punkcie widokowym.
Chcesz nacieszyć oko kanionem w ciszy? Wybierz się na Shoshone Point.
Na pobyt w parku należy zaplanować, co najmniej dwa-trzy dni.
W parku jest możliwość kilkudniowej wędrówki z przewodnikiem na samo dno szczeliny lub przelot helikopterem, choć ta ostatnia to dość kosztowna atrakcja.

Monument Valley
Należący do Indian z plemienia Navajo park jest zdumiewającym miejscem.
Wokół rozciąga się ogromna pustka, kiedy nagle na horyzoncie pojawiają się trzy majestatyczne skały. Charakterystyczne sylwetki samotnych czerwonych skał, były często tłem w wielu kręconych tu westernach. Gigantyczne wieże piaskowca, wznoszące się aż 300 metrów w górę, zachwycają wielu zwiedzających.
Park jest zbyt obszerny, by zwiedzać na piechotę. Szutrowa trasa 17 –tu mil wiedzie wzdłuż najpiękniejszych punktów parku i jest dostępna dla samochodów. I choć początek drogi jest w bardzo złym stanie, nie przeraź się i nie zawracaj. Nawet bez napędu czterokołowego uda się Tobie ją przejechać.


Na trasie spotkasz Indian Navajo, którzy po dziś dzień zachowują tradycje swoich przodków.

Kanion Bryce
Park Narodowy Bryce Kanion jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej imponujących parków narodowych w Ameryce.
W przeciwieństwie do nazwy, miejsce to nie jest prawdziwym kanionem.
Park „usiany” jest wapienno-piaskowymi kolumnami nazywanymi “hoodoos”. Powstałymi na wskutek erozji pod wpływem wody, wiatru i słońca. Koniecznością jest spacer pośród różowo-pomarańczowych wieżyczek. Chodząc po wyznaczonych ścieżkach mamy zupełnie inne spojrzenie na otaczający nas krajobraz. Formacje wznoszą się nawet do 60 metrów powyżej nas.
Niestety piękno tej okolicy przyciąga turystów z całego świata. Chcąc uniknąć tłumów, wybierz dłuższe trasy i zacznij wędrówkę w godzinach porannych.
Dla osób, które mają trudności z chodzeniem, wizyta w Bryce też się opłaca. Park przecina jedna główna droga, z której kilka bocznych prowadzi do punktów widokowych.

Dolina Śmierci
Przejeżdżając przez pustynny krajobraz parku, natychmiast zrozumiesz skąd wzięła się jego nazwa. Jest tu gorąco i sucho, niemalże ekstremalnie! Dolina śmierci jest najniższym punktem nie tylko USA, ale całej Ameryki Północnej.
Spustoszały krajobraz parku, pomimo przerażającego wizerunku przyciąga wielu chętnych.
Jednym z najpiękniejszych obszarów jest Artist’s Drive. Na odcinku 14 km zobaczysz najwięcej kolorowych krajobrazów z wyjątkowymi formacjami piaskowymi, wydmami i solniskami. Tej trasy nie możesz przegapić!

Park Narodowy Yosemite
Park wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest częścią pasma górskiego Sierra Nevada.
Imponujące granitowe masywy wznoszą się wysoko nad niżej położoną częścią parku. Park zachwyca przede wszystkim wiosną, kiedy wodospady są najpotężniejsze.
Należy jednak mieć na uwadze, że droga dojazdowa Glacier Point czasem dopiero jest otwarta pod koniec maja lub na początku czerwca.
Najpiękniejszym punktem widokowym jest Tunnel View, ale najpiękniejszą panoramę możemy zobaczyć z wyżej położonego Glacier Point, do którego dojedziemy samochodem lub parkowym autobusem.
Park urzeka nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą fauną, zamieszkującą tutejsze tereny.

Które miejsca na zachodnim wybrzeżu USA podobały Wam się najbardziej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany.