światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Ameryka Północna USA

5 najpiękniejszych miejsc w zachodniej części USA

Dla wielu podróżnych parki narodowe w zachodnich Stanach Zjednoczonych są głównym powodem ich wizyty. I słusznie! Szczególnie imponująca jest przytłaczająca przyroda i duża różnorodność parków narodowych.

Których z nich nie możesz pominąć?
Wielki Kanion
Najbardziej znany kanion na świecie jest tak gigantyczny, że stojąc nad jego przepaścią aż trudno to pojąć. Ten majestatyczny wąwóz ma ponad 445 km długości, do 29 km szerokości i 1,6 km głębokości. Jego strome klify pod wpływem światła, wciaż zmieniają swoją barwę a widoki, zapieraja dech w piersiach.
Park narodowy obejmuje tylko niewielką część kanionu i składa się z 2 części: North Rim (po stronie północnej) i South Rim (po stronie południowej). Większość odwiedzających zwiedza południową część kanionu, uważając ją za bardziej atrakcyjną. South Rim jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. W tej części znajdziesz również większość miejsc noclegowych. Odwiedzany przez miliony turystów w roku park jest jednym z najpopularniejszych miejsc w USA. Nocleg w parku należy zarezerwować z wyprzedzeniem.
Jeśli pozwoli Ci na to czas, warto również obejrzeć kanion od strony północnej, która oferuje równie piękne panoramy.
Jak zwiedzać?
Na pobyt w parku należy zaplanować, co najmniej dwa dni.
Od strony południowej jest kilka punktów widokowych, które są łatwo dostępne bezpłatnym autobusem, który jeździ z Grand Canyon Village do Hermit’s Rest. Jeśli masz więcej czasu, skorzystaj z pieszej wędrówki wzdłuż krawędzi kanionu. To łatwa trasa, która wiedzie prostą utwardzoną scieżką i prowadzi do tych samych punktów widokowych.
Jednym z najpopularniejszych szlaków w parku jest Bright Angel trail. To 19 km trasa w obie strony, który schodzi do połowy kanionu. Jeśli chcesz zejść na samo dno szczeliny, musisz mieć do dyspozycji dwa dni.
Alternatywną trasą jest stromy i nieco trudniejszy szlak South Kaibab trail. To 11,5 km trasa, na której nie brakuje fantstycznych widoków.
Chcesz zobaczyc wąwóz z innej perspektywy, zamów przelot helikopterem.
Pomimo tego, że masowa turystyka opanowała to miejsce, musisz tam pojechać. Tłumy nie umniejszają przecież piękna czy wielkości kanionu.
Monument Valley
Pustynie, rozległe doliny, formacje skalne czy kapryśne szczyty to imponujący krajobraz Arizony.
Monument Valley jest tego przykładem. Należący do Indian z plemienia Navajo park jest zdumiewającym miejscem.
Gigantyczne wieże piaskowca, wznoszące się aż 300 metrów w górę, zachwycają nie tylko zwiedzających. Trzy charakterystyczne sylwetki samotnych skał często stanowiły tło do wielu westernów.
Jak zwiedzać?
Miejsce jest zbyt duże, by zwiedzać piechotą.
Przez park prowadzi szutrowa trasa o długosci 27 km, która wiedzie wzdłuż najpiękniejszych miejsc parku. Nawet bez napędu 4×4 uda się nią przejechać.
Bryce Kanion
Jak sama nazwa wskazuje, mogłoby się wydawać, że Bryce jest kanionem. Jednak tak nie jest. To naturalnie uformowany amfiteatr z ujmującymi formacjami piaskowymi.
Charakterystyczną cechą parku są tzw.””hoodoos”, wapienno-piaskowe kolumny, powstałe na wskutek erozji pod wpływem wody, wiatru i słońca.
Jak zwiedzać?
Przez park prowadzi trasa, którą warto przejechać samochodem, zatrzymując się przy wyznaczonych punktach widokowych. Ichoć formacje skalne robią ogromne wrażenie z góry, koniecznością jest zejście na dno amfiteatru i przejście jednym z wyznaczonych tu szlaków wędrownych. Spacer daje zupełnie inne spojrzenie na tę okolicę. Różowo -pomarańczowe wieżyczki to prawdziwie bajkowy krajobraz. Niektóre formacje wznoszą się tu nawet do 60 metrów.
Niespotykane piękno tej okolicy, przyciąga turystów z całego świata. Chcesz uniknąć tłumów, wybierz dłuższe trasy i zacznij wędrówkę już w godzinach porannych.
Dla mnie to zdecydowanie numer 1 wszystkich parków narodowych na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Dolina Śmierci
To miejsce słynie z nieziemskiego krajobrazu i ekstremalnego upału. Latem temperatury dochodzą tu nawet do 50 stopni! Pomimo wysokich temperatur, krajobraz jest dość zróżnicowany, od piaskowych wydm i wielobarwnych formacji skalnych po ogromne równiny solne.
Dolina Śmierci jest najniżej położonym punktem nie tylko w USA, ale w całej Ameryce Północnej.
Co zwiedzać?
Do zwiedzania parku potrzebny jest samochód, dzięki któremu masz możliwości zobaczenia najpiękniejszych miejsc. 
Zabriskie Point to jedno z moich ulubionych miejsc w Dolinie Śmierci a także najsłynniejszy punkt widokowy w parku, skąd rozciaga się cudowna panorama.
Badwater Basin, imponująca równina solna, którą możesz zobaczyć z platformy widokowej. Jesli temperatura na to pozwala, wybierz się na krótki spacer.
Szczególnie w świetle późnego popołudnia Artist Drive tworzy prawdziwie bajkowy krajobraz. 14 km trasa prowadzi przez kolorowe wulkaniczne i osadowe wzgórza. Tutejszy krajobraz to niczym obraz stworzony przez największego mistrza.
Dante’s View również powinien znaleźć się na liście miejsc do zobaczenia. Na wysokości 1700 metrów rozciąga się niesamowity widok na całą dolinę, Badwater Basin i sąsiednie góry. Punkt widokowy położony jest w Black Mountains. Ze względu na wysokość może być tu znacznie chłodniej aniżeli w pozostałych częściach parku.
Golden Kanion to wąwóz położony pomiędzy wysokimi czerwonymi skałami. Szlak około 2 km prowadzi do formacji skalnych „Red Cathedral”.
Krater Ubehebe to największy krater Doliny Śmierci, który jest pozostałością po aktywności wulkanicznej.
Z parkingu rozpozcyna sie szlak, który prowadzi wzdłuz krateru, możesz też zejść na samo dno krateru.
Park Narodowy Yosemite
Park Narodowy Yosemite jest częścią pasma górskiego Sierra Nevada i zajmuje bardzo rozległy obszar. Większość odwiedzających spędza najwięcej czasu w Yosemite Valley, gdzie struktura turystyczna jest najlepiej rozwinięta.
Yosemite Valley ma 12 km długości i 1,5 km głębokości i leży w samym sercu parku. Dwie najważniejsze jej atrakcje to Half Dome i El Capitan, dwie granitowe skały.
Najpiękniejszym punktem widokowym jest Glacier Point, z którego rozciąga się wspaniały widok na Yosemite Valley, granitowe skały i wodospad. Zatrzymaj się również przy punkcie widokowym Tunnel View na trasie 140, zapierające widoki zapewnione.
Do punktu widokowego dojedziesz autobusem lub własnym samochodem.
Zajrzyj również do Mariposa Grove, znanej z imponującej kolekcji gigantycznych sekwoi. Najstarszym drzewem w tej części jest Grizzly Giant, drzewo, które ma ponad 2000 lat.
Najbardziej pożądanym szlakiem w parku jest Yosemite Falls Trail. To 12 km trasa, w obie strony. Yosemite Falls mają 739 m wysokości i najpiękniejsze są wiosną.
Warto też przejechać malowniczą drogą Tioga Road, która jest drogą dojazdową do wschodniej części parku. Przy drodze znajduje się wiele atrakcji: zielone równiny Tuolomne Meadows, doskonałe miejsce do spacerów, Tenaya Lake czy punkt widokowy Olmsted Point.
Warto na uwadze mieć to, że Tioga Pass otwarta jest dopiero na przełomie maja i czerwca.
Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO park, to nie tylko piękne widoki i fantastyczne panoramy. Również bogata fauna zamieszkuje te tereny.

Które miejsca  zachodnich Stanów już odwiedziliście i które podobały Wam się najbardziej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *