światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Hiszpania Północna Hiszpania

3 miejsca, które musisz zobaczyć w regionie Nawarra

Północno hiszpański region Nawarra jest mniej znanym kierunkiem, często pomijanym przez podróżnych.
Jeśli postanowisz zawitać w te strony, przekonasz się dość szybko, że to zupełnie inna strona Hiszpanii. Oprócz zielonych lasów i wzgórz, znajdziesz tu nawet teren pustynny. Surowy krajobraz tego regionu ma w sobie coś mistycznego.

Foz de Arbayun

W regionie Nawarry można podziwiać wyjątkowe krajobrazy. Jednym z nich jest Foz de Arbayun. Miejsce to znane jest również pod nazwą Mirador de Iso. Stąd roztacza się piękny widok na kilkukilometrowy wąwóz.

Podczas wizyty masz dużą szansę na zobaczenie ptaków drapieżnych, które zakładają gniazda w skalnych ścianach. Nam udało zobaczyć się orła i sępy.
wybierz się wcześnie rano, kiedy słońce nie przeszkadza jeszcze w robieniu zdjęć.
Przy platformie widokowej jest bezpłatny parking.

Foz de Lumbier

Zaletą Nawarry jest to, że nie brakuje tu wąwozów powstałych w wyniku erozji. Kolejnym miejscem jest Foz de Lumbier, wyżłobiony przez siłę rzeki Irati. To głęboki kanion z dużą dawką zieleni, przez który prowadzi 2,5 km trasa (w tę i z powrotem).

Ściany kanionu wznoszą się na wysokość 150 metrów. Na szlaku pokonujemy dwa tunele, dlatego wskazane jest mieć ze sobą latarkę lub telefon. Trasa jest łatwa do przejścia nawet dla dzieci. W niektórych miejscach na trasie jest możliwość kąpieli.
Podczas spaceru pewne jest to, że zobaczycie dużą ilość szybujących sępów, których rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 2,7 metra.
Parking jest płatny 5 euro (czerwiec 2024). Przejście z parkingu do początku trasy zajmie Wam kilka minut.

Bardenas Reales

Suchy krajobraz Bardenas Reales przypomina krajobraz księżycowy, składający się z gliny, wapienia i piaskowca. Przez miliony lat obszar ten ulegał erozji pod wpływem wiatru i wody. Surowe formacje skalne, wąwozy i niekończące się równiny piaskowe są tak piękne, że często wykorzystywane są jako sceneria do filmu. Tu kręcone były sceny do serialu „Gra o tron”.

Jest to największy obszar pustynny w Europie.
Do parku prowadzą dwa wejścia, El Paso przy drodze NA-128, od północy i przy miasteczku Arguedas, od zachodu.
Zwiedzać można samochodem, pieszo lub na rowerze. Większość turystów decyduje się na przejazd autem po głównej drodze parku. Jest to dobrze przejezdna droga szutrowa. Przejazd zajmuje około kilku godzin, zależy od ilości przystanków i krótkich spacerów, które prowadzą do niektórych formacji skalnych: Castildetierra, Cortinillas, Piskerra.

Jeśli decydujesz się na zwiedzanie rowerem, weź pod uwagę to, że jest to teren bardzo suchy, gorący, brak jest cienia a podczas jazdy bardzo się kurzy. Przygotuj się odpowiednio.

Co jeszcze warto wiedzieć?

♦Wjazd do parku jest bezpłatny. Dozwolony od 9.00 do godziny przed zachodem słońca.
♦Centrum dla zwiedzających znajdziesz w okolicy Arguedas.
Zatrzymaj się w centrum informacyjnym, aby uzyskać informacje i przydatną mapę parku ze wszystkimi trasami lub ściągnij mapkę z internetu.
♦Trzymaj się ściśle wyznaczonych tras (nie brakuje tu zakazów). W parku wyznaczona jest strefa wojskowa!

Lubisz przyrodę, pustynne krajobrazy i rozległe otwarte przestrzenie? To jest to miejsce stworzone dla Ciebie.
Kto z Was chciałby zwiedzić to miejsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *