światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Dania Europa

16 wskazówek: co zwiedzać i przeżyć w Kopenhadze?

Kopenhaga idealnie nadaje się na kilkudniowy wypad. To piękne miasto, gdzie znajdziesz zarówno stare budynki, jak i nowoczesną architekturę. Spacer wzdłuż portu Nyhavn, przejazd rowerem po mieście, rejs statkiem po tutejszych kanałach, odkrywanie najmodniejszych kawiarni, to tylko niektóre z tych rzeczy, które warto zrobić w Kopenhadze. Duńska stolica pełna jest kolorów i atrakcji.
Co koniecznie zobaczyć w mieście?
Okrągła wieża (Rundetårn)
W samym centrum miasta znajdziesz wieżę o wysokości niewiele powyżej 200 metrów. Zbudowana w XVII wieku jest najstarszym działającym obserwatorium w Europie.
Wejście na jej szczyt nie jest trudne, prowadzi przez bezstopniowy korytarz, wijący się spiralą w górę. Ze szczytu rozciąga się fajny widok na Kopenhagę. Wstęp kosztuje około 5 euro za osobę.  
Rejs po kanałach
Chcesz inaczej spojrzeć na miasto? Rejs łodzią po kanałach to doskonały sposób na zobaczenie najważniejszych zabytków miasta w krótkim czasie. W ciągu godziny przepłyniesz po różnych częściach Kopenhagi.
Najlepiej wypłynąć z portu Nyhavn, bo tylko łodzie tu stacjonujące, przepływają wzdłuż uroczych kolorowych kamieniczek. Rejs to koszt 15 euro od osoby.
Kolorowy port Nyhavn
Dla mnie to wizytówka Kopenhagi i najpiękniejszy widok w mieście. Po obu stronach kanału znajdują się siedemnastowieczne kamienice, w których na parterze mieszczą się kafejki i restauracje. W wodach portu leżą zacumowane zabytkowe drewniane łodzie.
Najstarszy dom znajduje się pod numer 9. Zbudowany w 1681 roku pozostał wciąż nie naruszony.
Najsłynniejszym mieszkańcem kamieniczek był pisarz Hans Christian Andersen, który zamieszkiwał różne domy w porcie. Pod numer 20 napisał baśń „Księżniczka na ziarnku grochu”, ostatnie lata spędził pod numerem 18.
Christiania
W dzielnicy Christianhavn znajdziesz Wolne Miasto Christiana. W zasadzie są to tereny dawnych koszar wojskowych, które w latach 70 zajęła grupa hippisów. Kolejne lata przyciągały outsiderów: prostytutki i dilerów narkotyków. Obecnie dzielnica nadal kwitnie, wciąż zachowując swój alternatywny charakter. Budynki przekształcone zostały w pracownie artystyczne i sklepy. Przewodnicy z zewnątrz nie są mile widziani a wszędzie na terenie miasta wiszą tabliczki z napisem „zakaz robienia zdjęć”. Poniższe zdjęcia zrobione są na obrzeżach miasteczka. Park Tivoli
Atrakcja dla całej rodziny. To najstarszy park rozrywki na świecie, który znajduje się w samym centrum duńskiej stolicy. Park jest oazą zielni. Bogata oferta atrakcji, od kolejki górskiej po klasyczne rozrywki wesołego miasteczka, występy teatralne, koncerty, oferta gastronomiczna, przyciągają wiele turystów. Oprócz wstępu (po aktualne ceny warto zajrzeć na stronę parku), za każdą atrakcję wymagana jest dodatkowa opłata, koszt kilku euro, w zależności od atrakcji.
Wieczorem park oświetlony jest tysiącami lampek, co zapewnia magiczne wrażenia. Ratusz
Przy centralnym placu miasta stoi Ratusz, ponad stu letni budynek. Obecnie lokum Rady Miejskiej i Burmistrza. Tutejsza wieża ma 105 metrów wysokości i jest najwyższym budynkiem w mieście.
Jeśli lubisz widoki z góry, możesz wdrapać się na jej szczyt, pokonując około 300 schodów.
Ponoć z góry rozciąga się ciekawy widok na miasto.
Hans Christian Andersen
Któż nie słyszał o tym duńskim pisarzu i poecie? Jego baśnie zna przecież każdy. Przez dłuższą część życia mieszkał w Kopenhadze. Na jego cześć postawiono posąg. Znajdziesz go pomiędzy Ratuszem a boczną bramą parku Tivoli. Choć posąg ma tylko 1,25 metra wysokości, jest jednym z najpopularniejszych miejsc w mieście.
Jeśli jesteś zainteresowany postacią Andersena, odwiedź jego dom.
Strøget
To obszar kilometrowej strefy pieszej, znajdującej się pomiędzy placem Kongens Nytorv a Radhuspladsen. Zajrzyj tu koniecznie podczas wizyty w Kopenhadze. Nie brakuje tu znanych sieciówek handlowych, ale przede wszystkim zajrzyj do sklepów z duńskim designem, autentycznych butików i kafejek, w których panuje duńskie „hygge”.
Latinerkvarteret
Stylowa Dzielnica Łacińska, która słynie z uroczych kolorowych budynków, położona pomiędzy placem Gråbrødretorv a Frue Plads.
Oddzielona od głównej ulicy Strøget kilkoma przecznicami. Często odwiedzana ze względu na antykwariaty, butiki vintage, sklepy z komiksami czy przytulne kawiarnie.
Jedna z najładniejszych dzielnic w Kopenhadze.
Ogród botaniczny
Szukasz zielonego miejsca na piknik? Świetnie sprawdzi się Ogród Botaniczny, który jest oazą spokoju w samym centrum miasta.
Znajdziesz tu wiele modeli ogrodów, oczka wodne i krótko przycięte trawniki. Najbardziej imponującą częścią są jednak oranżerie, w których mieszczą się kolekcja palm, kaktusów i motylarnia.
Pałac Amalienborg
Jeśli lubujesz się w pięknych zabytkach, odwiedź Pałac Amalienborg. Sam kompleks jest przykładem duńskiego stylu rokoko. Dwie z czterech części otwarte są dla publiczności. Tu mieści się muzeum, dzięki któremu możesz więcej dowiedzieć się o duńskiej rodzinie królewskiej.
Budynek po dziś dzień zamieszkiwany jest przez rodzinę królewską, dlatego strzeżony jest przez królewskich ochraniarzy. Warto wybrać się na zmianę warty, codziennie o 12.00 w południe. To naprawdę efektowny spektakl.
Pałac Rosenborg
W Kopenhadze nie brakuje pięknej architektury. Takim klejnotem jest również Rosenborg, dawna rezydencja króla, zbudowana w stylu renesansowym. Obecnie pałac jest otwarty dla publiczności. Warto zajrzeć do kwater królewskich jak również i do piwnicy, by z bliska przyjrzeć się królewskim klejnotom.
Pałac może poszczycić się najstarszymi ogrodami królewskimi w Danii. Ogród różany cieszy się chyba największą popularnością i to nie tylko wśród turystów. Ogrody są ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku wśród miejscowych.
Kastellet
Moim zdaniem to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Kopenhadze. Miejsce to miało chronić miasto przed wrogiem w czasie wojny.
Odwiedzając tę fortyfikację w kształcie gwiazdy, zobaczysz kilka zabytkowych budynków. Tutejsza cytadela pochodzi z XVII wieku. Wokół centralnego placu znajdziesz malownicze czerwone domki. Kompleks ten nadal pełni funkcję wojskową i jest własnością Ministerstwa Obrony, ale służy głównie jako park do spacerów i wypoczynku.
♦Jeśli lubisz kolorowe domki, zajrzyj do pobliskiego Nyboder, dawny kompleks wojskowy, który od kilku lat został zamieniony na mieszkania studenckie.
Ta część miasta świetnie nadaje się na zwiedzanie rowerem.
Vesterbro
Dawniej to dzielnica czerwonych latarni, obecnie jedna z najmodniejszych dzielnic w mieście.
Tu znajdziesz nowoczesne kafejki, restauracje i butiki.
Vesterbro to miejsce, które trzeba odwiedzić!
Nørrebro
Gdybym jednym słowem miała określić dzielnicę Nørrebro, powiedziałabym, że jest to multikulturowe serce Kopenhagi. Tutejsze kafejki i restauracje serwują kuchnię światową.
Największą atrakcją jest Park Supperkilen, podzielony na trzy segmenty, gdzie każdy z nich pełni różną funkcję, od nowoczesnego życia miejskiego z muzyką po muzykę klasyczną i przyrodę.
Jeśli już tu dotrzesz, koniecznie zajrzyj też na Ravnsborggade flea market, gdzie sprzedawane są artykuły z drugiej ręki.
Østerbro
Ta spokojna dzielnica jest najdroższą w mieście. Mieszkają tu zamożni Duńczycy, dlatego nie brakuje tu luksusowych sklepów. Ogólnie jest tu dużo zieleni, szerokie bulwary i pomnik „malej syrenki”, który jest naprawdę mały.
Podobnie jak Nørrebro, Østerbro nadaje się na zwiedzanie rowerem.

Podsumowując mój pobyt w Kopenhadze, mogę stwierdzić, że trudno mi wybrać moje ulubione miejsce bo jest ich zbyt wiele. Miasto ma coś do zaoferowania każdemu, niezależnie od celu czy nastroju. Obojętnie czy  interesują Cię zabytki, zakupy, dobre jedzenie… Ja pokochałam Kopenhagę od pierwszego wejrzenia!
Dla zainteresowanych powiem, ze Kopenhaga nie jest tanim miastem, ale na pewno warto.

4 KOMENTARZE

  • Miasto ma wiele do zaoferowania, panuje tam bardzo przytulny klimat. Trochę przypomina mi Amsterdam, ze względu na kanały i zadbane kamieniczki.
   Można tam być kilka dni i zupełnie się nie nudzić. Pod względem kulinarnym Kopenhaga ma również wiele do zaoferowania.
   Pozdrawiam serdecznie.

  • Kopenhaga mnie bardzo zauroczyła. Wróce tam jeszcze, może kiedyś zimą w okresie przedświątecznym.
   Polecam wizyte w tym mieście.
   Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *