światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Azory Europa Portugalia

12 miejsc do zobaczenia na São Miguel

São Miguel to największa wyspa archipelagu Azorów. Wyspa jest górzysta i składa się z 2 masywów wulkanicznych, oddzielonych centralnym pasmem niskich gór. Wyspa pełna jest zielonej natury, niezliczonych jezior i niekończących się widoków.

Na zwiedzanie wyspy wystarczy kilka dni, ale jeśli chcesz przejść kilka szlaków, zaplanuj nawet tydzień.
Co koniecznie musisz zobaczyć na wyspie? (kolejność przypadkowa)

Jezioro Lagoa do Fogo

Jedno z tych miejsc, które koniecznie musisz odwiedzić to Lagoa do Fogo. Jezioro położone na wysokości prawie 600 m n.p.m. jest bez wątpienia jednym z piękniejszych, które kiedykolwiek widziałam. Niektórzy twierdzą, że jest to najpiękniejsze jezioro na Azorach.
Widok z punktu Miradouro do Pico da Barrosa zachwyca odcieniami błękitu i pięknym górzystym krajobrazem.
By zobaczyć jezioro w pełnej krasie, trzeba mieć trochę szczęścia, miejsce to dość często spowite jest mgłą.
Jeśli wbijesz się w okienko pogodowe, panorama zapiera dech w piersiach!

Termiczne baseny Caldeira Velha

Niedaleko jeziora Fogo leży mały, piękny rezerwat przyrody: Caldeira Velha. W samym środku tropikalnej roślinności i wielkich paproci znajdziesz kilka małych basenów termicznych, gdzie możesz skorzystać z kąpieli. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce na wyspie!
Bilety warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Obowiązuje tu przedział czasowy. Wizyta trwa 1,5 h i jest to wystarczająco dużo czasu na kąpiel i zrobienie zdjęć. Przy wejściu otrzymujesz kolorową bransoletkę, która koresponduje z godziną wejścia. Po tym czasie strażnik parku przypomina Ci o opuszczeniu kąpieliska. W rezerwacie obecne są prysznice i przebieralnie.
Jeśli nie chcesz korzystać z kąpieli, możesz wykupić tańszy bilet wstępu, który upoważnia Cię tylko do spaceru po rezerwacie.

Plantacja herbaty Chá Gorreana

Azory to jedyne miejsce w Europie, gdzie znajdziesz plantacje herbaty. Uprawie herbaty sprzyjają wilgotny klimat i żyzna gleba. Na Sao Miguel są dwie plantacje: Chá Gorreana i Chá Porto Formoso. Obie dostępne są do zwiedzania.
Chá Gorreana jest najstarszą plantacją. Zajmuje około 40 hektarów. Oprócz spaceru pomiędzy tarasami herbacianymi, możesz odwiedzić fabrykę, by więcej dowiedzieć się na temat procesu przeróbki oraz skosztować organicznej herbaty. Miejsce jest bardzo popularne. (wstęp gratis)

Wodospad Salto do Cabrito

Przez większą część roku na Azorach pada, co przyczynia się do powstawania wielu wodospadów. Polecam zobaczyć Salto do Cabrito, do którego prowadzi krótki, ale stromy szlak. Sam wodospad jest pięknie położony, woda jest bardzo przejrzysta.

Wulkaniczne Furnas

Furnas leży w samym centrum aktywności wulkanicznej. Ciepłe kłęby dymu pokrywają miasteczko. Wokół czuć zapach siarki a woda w basenach ma kolor pomarańczowy.
Wulkaniczne środowisko jest dobrze wykorzystywane wśród miejscowych, którzy przyrządzają tu lokalne danie: cozido das Furnas. To mięsna potrawa gotowana przez kilka godzin pod ziemią, w specjalnie do tego przygotowanych studzienkach.

Terra Nostra Garden

W samym centrum Furnas znajdziesz wiekowy park botaniczny Terra Nostra. Olbrzymi ogród porośnięty jest bujną tropikalną roślinnością i starymi sękatymi drzewami. Przez ogród przepływa krystalicznie czysta rzeka. Na terenie parku znajduje się również basen termalny z ciepłą wodą i hotel oferujący strefę relaxu oraz SPA, jak również  przepyszną kuchnię. Sam pobyt w hotelu jest super przeżyciem. Termy otwarte są dla hotelowych gości przez całą dobę. O zmroku tylko kilkoro gości w szlafrokach udaje się na basen, by cieszyć się kąpielą pod gwiazdami, co daje zupełnie inne doświadczenie aniżeli za dnia. Warto zwrócić uwagę, że woda w basenie zawiera żelazo, co daje jej pomarańczowy kolor.

Ilhéu da Vila Franca do Campo

To, że wyspa São Miguel ma charakter wulkaniczny, widoczne jest w wielu miejscach na wyspie. Jednym z takich miejsc jest kraterowa wyspa Vila Franca do Campo, oddalona około 1 km od pierwotnej stolicy Vila Franca do Campo.
Rezerwat przyrody można odwiedzić w sezonie (od połowy czerwca do października). Ze względu na ograniczoną ilość turystów, bilet należy zarezerwować z wyprzedzeniem.
Miejsce nadaje się na kąpiel, snorkeling lub wędrówkę po wewnętrznej części krateru, która ma niemal idealnie okrągły kształt.
Przy kaplicy Nossa Senhora da Paz jest punkt widokowy, który oferuje fajny widok na Vila Franca i okolicę.

Sete Cidades

Wizytówką Azorów są słynne jeziora Sete Cidades: Lagoa Azul i Lagoa Verde. Jeziora zachwycają pięknymi kolorami i zieloną okolicą. Lagoa Azul można rozpoznać po lazurowym kolorze wody a Lagoa Verde po szmaragdowo-zielonym kolorze.
Sete Cidades to jedno z najpiękniejszych miejsc na São Miguel. Najsłynniejsze punkty widokowe na jeziora to Miradouro da Boca do Inferno i Vista do Rei. Warto też przejechać trasę widokową, która prowadzi przez krawędź krateru wokół jezior.

Plaża Mosteiros

Zwiedzając wyspę nie można pominąć zachodniego wybrzeża. Mosteiros to malownicza wioska, która słynie przede wszystkim  z czarnej plaży i ogromnych bazaltowych formacji skalnych. Idealne miejsce na zachód słońca. Przy plaży jest bar z kilkoma stolikami, gdzie można przysiąść z drinkiem w oczekiwaniu na zachód słońca.

Ponta da Ferraria

Termy Ponta da Ferraria to kolejne wyjątkowe miejsce na zachodnim wybrzeżu wyspy. Dojazd do term prowadzi stromą drogą z zakrętami. Naturalny basen termiczny leży w dzikich wodach oceanu Atlantyckiego. Woda podgrzewana jest przez wulkaniczne źródła i jest naprawdę gorąca, ale dzięki przypływom zimnej wody z oceanu, basen ma przyjemną temperaturę do kąpieli. Miejsce najlepiej odwiedzić podczas odpływu.

Ponta Delgada

Ponta Delgada jest stolicą São Miguel. Warto wybrać się na spacer po mieście, by bliżej przyjrzeć się charakterystycznej portugalskiej architekturze. Miasto ma wiele wąskich uliczek, białe budowle i mozaiki ułożone z dwukolorowej kostki brukowej.
Jest tu wiele sklepów z pamiątkami i kafejek. Na uwagę zasługuje Louvre Michaelense Bar Bistro i ich słynny tort czekoladowy.

Wieloryby

Marzysz o zobaczeniu wielorybów w ich naturalnym środowisku? Azory to jedno z lepszych miejsc na świecie do podpatrywania wielorybów. Przez większą część roku tutejsze wody zamieszkuje wiele gatunków migrujących wielorybów i delfinów. Wycieczki organizowane są z Vila Franca i z Ponta Delgada.

Wyspa São Miguel zachwyciła mnie przede wszystkim bujną tropikalną roślinnością. Pomimo tego, że kwiaty kwitną tu przez cały rok, najbardziej brakowało mi kwitnących hortensji, które tworzą tu ogromne żywopłoty pośród dróg i pól. Nietrudno wyobrazić sobie, jak wygląda wyspa podczas eksplozji niebieskich kwiatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *