światkoniczyny

PLANUJ. PODRÓŻUJ. ZWIEDZAJ.

Europa Norwegia

10x Norwegia z dziećmi

Z czym kojarzy Wam się Norwegia? Na pewno nie z wakacjami dla rodzin z dziećmi.
Planując wakacje z dziećmi, zawsze starałam się połączyć aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu z dobrą zabawą. Tego pierwszego w Norwegii jest pod dostatkiem, w tym drugim można przebierać do woli. Co powiesz na przejażdżkę pociągiem po jednym z najbardziej stromych trajektów na świecie, wędrówkę po lodowcu czy wizytę w parku rozrywki?
Nasza podróż po Norwegii trwała dwa i pół tygodnia. Od stolicy Norwegii, przez tundrę aż do fiordów na zachodzie, przejechaliśmy sporo kilometrów. Wzdłuż rozległych równin, lodowców, dziewiczych gór, gęstych lasów i wodospadów szukaliśmy awanturniczych przygód dla dwojga chłopców w wieku 11 lat.

Poniżej przedstawiam Wam 10 naszych ulubionych zajęć:
1.Parki rozrywki
Parki rozrywki zawsze sprawdzają się na wakacjach z dziećmi. W pobliżu stolicy Oslo znajdziesz park rozrywki Tusenfryd z kolejkami górskimi i wieloma atrakcjami wodnymi. Starsze dzieci może zainteresować park gołych rzeźb Vigeland w Oslo, ukazujący wszystkie etapy rozwoju ludzkiego życia. Przy jego głównym wejściu znajdziesz największy plac zabaw w mieście z prawdziwym zamkiem rycerskim.


W okolicach Lillehammer fajną atrakcją dla dzieci jest wizyta w parku rozrywki Hunderfossen, która pozwala zajrzeć w świat norweskich bajek i Trolli. Nieco starsze dzieci powinny odwiedzić Olympic Park Lillehammer, gdzie nawet w środku lata można skorzystać z przejazdu bobslejem. Tzw. „Bob” zjeżdża z prędkością 100km/h i gwarantuje niesamowite wrażenia.
Nieco bardziej na zachód znajdziesz zip-line park High Rope Course, gdzie dzieci mogą balansować na linie lub huśtać się niczym Tarzan. Park położony w malowniczej okolicy oferuje zabawę dla wszystkich grup wiekowych.
2.Rafting
Kolejną przygodą może być spływ rodzinny. W Norwegii jest kilka miejsc do raftingu. Najbardziej popularnym jest rzeka Sjoa, która ma przyjazne odcinki, nadające się na rodzinny rafting. Zwróć uwagę na tabliczki informacyjne wzdłuż drogi. Rafting odbywa się zawsze pod okiem profesjonalnego przewodnika, wymagany wiek to minimum 6 lat.
3.Wycieczki piesze i rowerowe
Norwegia to prawdziwy raj dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych. Prawie wszystkie tereny narciarskie w miesiącach letnich oferują zajęcia dla całej rodziny. Ich wspólną cechą jest to, że nie brakuje tu doskonałej infrastruktury. Niektóre wyciągi w miesiącach letnich są nawet przystosowane do przewozu roweru. Tablice informacyjne o pieszych szlakach znajdziesz wszędzie. W ten sposób możesz zobaczyć, jak długa jest wędrówka i jak dużą różnicę wysokości należy pokonać.
Skeikampen to region oddalony około pół godziny jazdy od Lillehammer. Tutejsze góry wznoszą się nieco powyżej 1000 metrów i oferują piesze oraz rowerowe szlaki o różnym stopniu trudności, co łatwo dostosować do kondycji dziecka.


Hemsedal, znany pod nazwą Alp Skandynawskich to fantastyczny region z panoramicznym widokiem na okolice, gdzie można skorzystać z pieszych i rowerowych wycieczek.
Polecam również wizytę na farmie Hemsedal Bygdetun, przedstawiającej życie na farmie od XVII wieku do współczesności.
4.Wędrówka po lodowcu
Chodziłeś kiedyś po lodowcu? W Norwegii jest to możliwe nawet z dziećmi. Jostedalsbreen to jeden z największych lodowców w Europie, prawie 100 km długi, 15 km szeroki a jego pokrywa sięga nawet 500 m. Tutejszy lodowy krajobraz zapiera dech w piersiach. Na jednym z jego jęzorów- Nigardsbreen, istnieje możliwość skorzystania z wędrówki po lodowcu nawet z małymi dziećmi. Pod okiem przewodnika, uzbrojeni w raki, możemy wybrać się na krótki rodzinny spacer.


5.Promem przez fiord
Norweskie fiordy pięknie wyglądają z poziomu wody. Geiranger to zdecydowanie jeden z najbardziej urokliwych krajobrazów Norwegii. Majestatyczne skalne ściany wznoszą się tutaj 1400 metrów nad wodą, a ich zbocza zalewają imponujące wodospady. Najbardziej znane to „siedem sióstr” i „welon nowożeńców”. W Norwegii można znaleźć setki wodospadów, z których jeden jest piękniejszy od drugiego. Jednak nie wszystkie są dobrze dostępne. Rodzinny spływ fiordem Geiranger jest, zatem dobrą alternatywą.


6.Kolejką w góry
Spektakularną przejażdżkę pociągiem oferuje kolejka Flåmsbana. Pociąg przemieszcza się pomiędzy Flåm a górską osadą Myrdal. Trasa zaliczana jest do jednych z najciekawszych szlaków kolejowych na świecie, gdzie tory zostały wmontowane w skalne półki. Różnica wysokości to ponad 860 metrów na 20 km odcinku. Po drodze nie brakuje pięknych widoków na imponujące szczyty górskie, rzeki i wodospady. Na niektórych odcinkach wydrążono tunele. Miejsce bardzo turystyczne, ale zdecydowanie warte odwiedzin.
7.
Spływ kajakiem
Ci, którzy chcą cieszyć się piękną przyrodą w spokoju i z bliska, zdecydowanie powinni wypożyczyć kajak. Jednym z piękniejszych miejsc do spływów kajakowych jest Nærøyfiord. To bardzo wąska gałąź najdłuższego fiordu w Norwegii- Sognefiordu, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Spływ kajakowy w otoczeniu stromych gór i wodospadów to fantastyczna przygoda w niemal bajkowym krajobrazie. Wycieczki organizowane są z Gudvangen.
Chcesz przejechać najpiękniejszą część fiordu samochodem? Z Gudvangen kieruj się drogą Fv 241.
8.Wyjątkowy nocleg
W rodzinnej podróży nie powinno zabraknąć wyjątkowych miejsc na nocleg a tych w Norwegii jest pod dostatkiem. Możesz wybrać w pełni umeblowane domki, pokryte zielonym dywanem trawy lub mchu, które świetnie współgrają z tutejszym krajobrazem.
Szczególnie latem popularne jest biwakowanie na dziko lub na kempingu. Pięknych miejsc do dzikiego biwakowania nie brakuje. Często wzdłuż drogi znajdziesz drogowskaz prowadzący do jeziorka lub jakiegoś parku przyrody, a w ich sąsiedztwie nie brakuje miejsc na biwak.

9.Plaża
Chyba niewielu kojarzy Norwegię z plażą a przecież Norwegia ma jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie. Szczególnie na południu kraju jest duży wybór pięknych plaż, które można połączyć ze spacerem na łonie natury, jazdą na rowerze czy wędkowaniem. Przy odrobinie szczęścia możesz nawet dojrzeć wieloryba. Plaże przyjazne dzieciom to Sjøsanden i Bystranden.
W środkowej części Norwegii, możesz zatrzymać się na plażach Aurland przy norweskich fiordach.
10.Safari
Dziewiczej natury w Norwegii nie brakuje. Jeśli Twoje dzieci kochają zwierzęta, wybierz się na zorganizowane safari. W regionie Rondane, Hemsedal czy w Marnardal możesz wybrać się na specjalne łosiowe safari a bardziej na północy spotkasz renifery.
Podróżujesz z mniejszymi dziećmi, polecam Langedrag Wildlife Park w okolicach Geilo, gdzie z bliska możesz zobaczyć wilki, renifery czy lisy. Najmłodszych, na pewno uszczęśliwi przejażdżka kucykiem.

Wakacje z dziećmi wcale nie muszą być nudne czy uciążliwe.
Jeśli nie chcesz pokonywać samochodem wielu kilometrów, rozważ rejs statkiem z Kolonii (na północy Niemiec) do Oslo. Podróż zaczyna się wczesnym popołudniem, by rano dotrzeć do portu w Oslo. Na pokładzie jest basen, sale zabaw, restauracje, kino, wystarczająco dużo, by dzieci mogły się zająć.
Norwegia to idealne miejsce dla małych odkrywców. Nasi chłopcy, te norweskie wakacje wciąż wspominają z wielkim entuzjazmem.

2 KOMENTARZE

 1. Bardzo ciekawy i praktyczny wpis. Przedstawione zajęcia mogą być też dla dużych dzieci 😉 Piękne miejsca pięknie pokazane, aż chciałoby się tam pojechać. Może kiedyś, gdyż na razie wiadomo jak jest – wirus nas uziemił.
  Pozdrawiam,
  Renata.

 2. Renata, słusznie zauważyłaś, że Norwegia to kraj, gdzie duzi i mali podróżnicy znajdą coś dla siebie.
  To fantastyczne miejsce na rodzinne wakacje. Polecam z całego serca!
  A wirus, no cóż? Teraz priorytetem jest zdrowie a podróże tylko w marzeniach. Nasza cierpliwość wystawiona jest na próbę, tęsknimy za wolnością, miejmy nadzieję, że już w niedługim czasie, powolutku będziemy wracać do normalności, czego Tobie i wszystkim obieżyświatom życzę z całego serca!
  Koniczyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *